Senat przyjął ustawę o SN. "Hańba!", "Zdrada!"

[object Object]
"Cały czas mieli nadzieję" TVN24
wideo 2/5

Tuż przed godziną drugą w nocy Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Demonstranci skandowali między innymi "Zdrajcy!" i "Hańba!". Do pikietujących wyszli senatorowie opozycji.

Tuż po głosowaniu do demonstrantów wyszła grupa senatorów PO, w tym wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich i Sławomir Rybicki. Powitano ich okrzykami: "Dziękujemy!" i "Demokracja!".

- To nie jest przegrana wojna - zapewniał Borusewicz. Klich dodał: - Zrobiliśmy to, co dało się zrobić. Jesteście wspaniali, to wy bronicie dzisiaj honoru polskiej demokracji.

W trakcie tych przemówień teren parlamentu opuszczały kolejne limuzyny, w kierunku których demonstrujący krzyczeli "Hańba!".

Zebrani przed Senatem wołali też "Nie wyjdziecie!", "Blokujemy!", "Wolne sądy!" i "Zamach stanu!".

Protestujący przeszli do Górnośląskiej, ale policja wcześniej zablokowała możliwość wejścia na ulicę szpalerem radiowozów. Wyjazd z terenu Parlamentu był cały czas drożny. Policjanci nie wpuszczali też ludzi na chodnik wzdłuż ulicy, by uniknąć zablokowania drogi dalej od Parlamentu.

Do funkcjonariuszy, którzy uniemożliwiali demonstrantom zablokowanie wyjazdu od strony Senatu wołali: "policjanci, brońcie prawa!" i "bądźcie z nami, obywatelami". Wcześniej - kończąc tuż po głosowaniach wiec w parku, za płotem Senatu przypominali: "nie stosujemy przemocy, nie ubliżamy, pilnujemy siebie".

Od drugiej strony terenów sejmowych - przy wlocie w ul. Wiejską od Placu Trzech Krzyży - po głosowaniach ok. stuosobowa grupa młodych ludzi próbowała blokować wyjazd samochodów przechodząc po pasach przez ulicę przy hotelu Sheraton. Kilka samochodów, które próbowały tamtędy wyjechać na Plac Trzech Krzyży wycofało się i pojechało w druga stronę - przez Wiejską i Matejki wyjechały z kwartału ulic wokół Sejmu.

Od tej strony nie było demonstrantów - jedynie kilkanaście osób przy namiotach protestujących.

Wcześniej przed Sądem Najwyższym

Protestujący zebrali się przed Senatem, bo właśnie tam, od godziny 10 trwała debata o ustawie o Sądzie Najwyższym. Co jakiś czas wychodzili do nich politycy Platformy Obywatelskiej. Inni wyglądali przez okno i machali do zgromadzonych. Ci odczytywali z kolei nazwiska senatorów Prawa i Sprawiedliwości, dodając okrzyki: "Senatorze, jeszcze możesz".

Jak w piątek wieczorem informowała Ewa Sitkiewicz z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji, manifestacja przebiegała spokojnie. Nie odnotowano żadnych poważnych incydentów.

Protest przed Sądem Najwyższym

Początkowo zgromadzenie odbywało się na placu Krasińskich. Rozpoczęło się chwilę po 19. Jego organizatorem był Komitet Obrony Demokracji. - Jest spokojnie, ludzi przybywa. Zajęty jest prawie cały plac - mówiła kilka minut po starcie wydarzenia Ewa Paluszkiewicz, reporterka TVN24 obserwująca sytuację na miejscu.

Jednym z uczestników protestu był poprzedni prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Już w pierwszych minutach zabrał głos ze sceny. - Mamy przed sobą jeden z najważniejszych gmachów instytucji publicznych, gmach Sądu Najwyższego - stwierdził.

"Sąd potrzebny obywatelom"

- Nie zbieramy się tutaj po to, by bronić poszczególnych sędziów, jakkolwiek są to tacy sami obywatele jak my i wydawałoby się, że - jako sędziowie najwyżsi - nie będą potrzebować takiej ochrony, a jednak - powiedział ze sceny Rzepliński.

Przekonywał, że sprawne działanie niezależnego sądu jest potrzebne każdemu obywatelowi. - Nie sędziom, ale samym sobie jesteśmy winni to, żeby tu był niezależny Sąd Najwyższy. Żeby działał i pracował. Żeby tu byli sędziowie, którzy są nieusuwalni - podkreślał.

Podczas jego wystąpienia tłum skandował: "Wolność jest w nas" i "My jesteśmy konstytucją".

Siła młodego pokolenia

Po Rzeplińskim na scenie pojawił się Władysław Frasyniuk. - To nie jest przypadek, że tu jesteśmy. To jest matka polskich sądów i jej obraz musi pozostać w oczach młodego pokolenia - mówił o Sądzie Najwyższym były opozycjonista.

To właśnie młodzi ludzie byli głównym elementem jego wystąpienia. Podziękował im za liczny udział w dotychczasowych protestach i apelował o dalszą aktywność. - Tylko młode pokolenie może dokonać zmian. Musicie uwierzyć w siebie. Tak jak kiedyś nasze pokolenie, musicie wziąć odpowiedzialność za państwo - przekonywał Frasyniuk.

W swoim wystąpieniu podkreślił też rolę opozycyjnych partii politycznych: Platformie Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiemu Stronnictwu Ludowemu i Kukiz’15. - Dziękuję im za to, że bronili państwa prawa wspólnie, niezależnie od sporu, jakie między sobą toczą - podkreślił.

Imiennie podziękował również Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej i Borysowi Budce z PO.

Łańcuch światła

Po nich, jak mówiła Ewa Paluszkiewicz, na scenie pojawili się aktorzy i inni artyści. Czytali wiersze i fragmenty konstytucji.

Zebrani przed sądem przynieśli ze sobą znicze i świece. Zapalili łańcuch światła. - Było bardzo uroczyście i spokojnie - mówiła reporterka TVN24.

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu, w okolicy parlamentu.

Kiedy zgromadzeni demonstrowali na placu Krasińskich - sam plac i okolice były wyłączone z ruchu. Autobusy były kierowane na objazdy. Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, około 22.30 ruch został tam wznowiony.

Tłum przed Pałacem Prezydenckim

Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość trwają w Warszawie od kilku dni. W czwartek przed Pałacem Prezydenckim zebrało się tysiące osób. Według ratusza w proteście brało udział ok. 50 tysięcy osób, według policji - 14 tysięcy.

Manifestujący z Krakowskiego Przedmieścia przeszli przed Sejm, a potem (już po północy) poszli na plac Krasińskich.

kw/PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska) ponownie będzie pełnił funkcję przewodniczącego sejmiku Mazowsza. Został wybrany na to stanowisko podczas pierwszej sesji w nowej kadencji. Wciąż nie wiadomo jednak, kto zostanie marszałkiem województwa. Obrady w tej sprawie odroczono do 14 maja.

Przewodniczący z Koalicji Obywatelskiej, jego zastępca z Trzeciej Drogi. Kto na czele sejmiku Mazowsza?

Przewodniczący z Koalicji Obywatelskiej, jego zastępca z Trzeciej Drogi. Kto na czele sejmiku Mazowsza?

Źródło:
PAP

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który atakował pasażerów w metrze. - Do jednego z pokrzywdzonych strzelał z pistoletu pneumatycznego - opisują. Podejrzany usłyszał prokuratorskie zarzuty, został aresztowany.

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Atakował w metrze przypadkowe osoby. Użył pistoletu pneumatycznego i gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Wawra zatrzymali poszukiwanego mężczyznę. W przyczepie campingowej, w której mieszkał 45-latek znaleziono walizkę wypełnioną narkotykami. Paleta była szeroka: marihuana, haszysz, kokaina, mefedron i amfetamina.

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Zatrzymali poszukiwanego w przyczepie campingowej. W środku walizka pełna narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ochroniarz ruszył w pościg za 26-latkiem, który ukradł kawę ze sklepu na warszawskiej Woli. Uciekający mężczyzna groził mu scyzorykiem i pistoletem gazowym. Teraz może trafić do więzienia na 10 lat.

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Policja: ukradł ze sklepu kawę, ochroniarzowi groził scyzorykiem i pistoletem gazowym

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano pierwszą sesję nowo wybranej Rady Warszawy. W jej trakcie zaprzysiężeni zostaną nowi radni i wybrany na drugą kadencję obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki.

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Dziś zaprzysiężenie prezydenta Warszawy. Pierwsza sesja nowej rady

Źródło:
PAP

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl