- Udało się po około dwóch latach starań. Pomysł jest na najlepszej drodze do realizacji. Chodziło o to, by zafundować muzykowi niestandardowy pomnik - nie kryje zadowolenia śródmiejski radny Daniel Łaga, pomysłodawca takiego upamiętnienia piosenkarza. - Chciałem uczcić Czesława Niemena także dlatego, że sam utwór po prostu mi się podoba. Poza tym mój tata miał fanklub muzyka - przyznaje.
"Radosna zapowiedź nadchodzącego weekendu"
O tym, że dopinane są już ostatnie formalności, przekonują przedstawiciele biura kultury w ratuszu.
- Mamy wstępną zgodę pani Małgorzaty, żony Czesława Niemena. Część budynku ratusza zgodził się użyczyć też wojewoda, by z zainstalowanych tam urządzeń można było odgrywać "Sen o Warszawie" - mówi Małgorzata Naimska, z-ca dyrektora miejskiego biura kultury. - Melodię nagra kwartet smyczkowy. 5 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na ten cel z budżetu biura kultury - dodaje.
I zaznacza, że ma to być forma upamiętnienia muzyka. Teraz "Sen o Warszawie" w Śródmieściu słychać głównie ze stadionu Legii, gdy na meczu śpiewają go stołeczni kibice.
Według życzenia Małgorzaty Niemen melodia miałaby być odgrywana z ratusza w każdy piątek.
- Około godziny 16. Jako radosna zapowiedź nadchodzącego weekendu - zaznacza Naimska. I dodaje, że ta kwestia będzie jeszcze szczegółowo ustalana.
Muzyczny pomnik
Kiedy po raz pierwszy usłyszymy na pl. Bankowym "Sen o Warszawie"? - pytamy.
- Chcemy, żeby stało się to 16 lutego 2014 roku, w rocznicę urodzin Czesława Niemena. O to prosiła rodzina piosenkarza. Stanie się to zarazem w 10. rocznicę śmierci muzyka - wyjaśnia Naimska.
Urzędnicy podkreślają, że melodia odgrywana z ratusza będzie rodzajem muzycznego pomnika.
- To nie będzie jednak hejnał. Ten odgrywany jest codziennie z Zamku Królewskiego - wyjaśnia Naimska.
Jak informuje PAP, o sprawę we wtorek dziennikarze pytali prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz. - To jest piosenka, która bardzo kojarzy się z Warszawą, jest współczesna i bardzo piękna. Chcieliśmy móc jej używać i w końcu będziemy mogli - powiedziała.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku. Mieszkał między innymi na Żoliborzu i w Śródmieściu. Dotychczas nie doczekaliśmy się ulicy imienia piosenkarza.
Zdjęcie Czesława Niemena autorstwa Przemka Wierzchowskiego/PAP/CAFran/mz
Warszawa z pokładu Błękitnego24