- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to obszar bardzo ważny i wdzięczny, realizacja idzie znakomicie - powiedziała na środowej konferencji wiceprezydent Renata Kaznowska. - Metropolia warszawska może pochwalić się najlepszą realizacją ZIT-ów w Polsce. Projekty są realizowane indywidualnie przez gminy, w partnerstwie gmin, w partnerstwie z Warszawą a także przez działające na obszarze metropolii organizacje pozarządowe i przedsiębiorców prywatnych - wskazała.
Dodała też, że "wszystko działa w ramach porozumienia 40 gmin podpisanego w lutym 2014 roku oraz wspólnej strategii inwestycyjnej".
Blisko 80 projektów
Dzięki temu, od czerwca 2016 roku do sierpnia 2018 roku w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych władze Warszawy podpisały 79 umów z władzami gmin ościennych na dofinansowanie inwestycji z pieniędzy Unii Europejskiej. Łączna kwota dopłat z funduszy unijnych w ramach ZIT to 550 milionów złotych.
Wśród projektów już zrealizowanych lub w trakcie realizacji są: budowa ścieżek rowerowych o łącznej długości 424 kilometrów; budowa 43 parkingów P+R z ponad 4800 miejscami postojowymi; doradztwo edukacyjno-zawodowe, którego wsparciem zostało objętych 115 placówek i szkół; obszar edukacji ogólnej, która pozwoliła objąć ponad 16,7 tysięcy uczniów oraz 655 nauczycieli wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji.
Dofinansowano także miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech, których powstało prawie tysiąc oraz e-usługi, które są w 36 instytucjach. Dofinansowanie ze środków UE dla tych projektów wynosi 77,26 proc. z kwoty przewidzianej na realizacje w ramach ZIT metropolii warszawskiej.
"Unikalne porozumienie"
- Udało się osiągnąć coś, czego do tej pory nie było, czyli unikalne porozumienie Warszawy i 39 gmin, które jest dedykowane realizacji bardzo konkretnych projektów. Parkingi "Parkuj i Jedź", trasy rowerowe czy kwestie dotyczące edukacji to priorytetowe kierunki rozwoju ważne z punktu widzenia całej metropolii - mówił Mariusz Frankowski, radny Warszawy.Inwestycje Warszawy i podwarszawskich gmin realizowane są między innymi dzięki funduszom europejskim o wartości ponad 700 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
"Ta specjalna pula unijnych pieniędzy pomaga samorządom z metropolii warszawskiej w kształtowaniu ważnych dla mieszkańców aspektów życia, takich jak transport publiczny, edukacja czy rozwój gospodarczy" - podkreślają urzędnicy ratusza. Wskazują, że Warszawa poszerza terytorialnie i pogłębia merytorycznie współpracę z gminami metropolii.
Nowy podział Mazowsza
Od 1 stycznia 2018 roku nastąpił podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne poziomu NUTS2. Wydzielono NUTS "warszawski stołeczny" w skład którego weszło 70 gmin: miasto stołeczne Warszawa wraz z dziewięcioma około warszawskimi powiatami (grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim oraz wołomińskim).
"Wewnętrzne zróżnicowanie metropolii warszawskiej nie stanowi bariery dla solidarnego i efektywnego zarządzania tym obszarem, tworzy natomiast jego ważny zasób" - przekonują urzędnicy.
CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJACH ROWEROWYCH ZREALIZOWANYCH Z FUNDUSZY UNIJNYCH:
Rekordowy sezon inwestycji rowerowych
Rekordowy sezon inwestycji rowerowych
PAP/kw/b
Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe