Ścieżki, parkingi, żłobki. Pół miliarda na 79 projektów w Warszawie i okolicach

Podsumowanie inwestycji edukacyjnychmat.prasowe

Drogi rowerowe, parkingi "Parkuj i Jedź" i nowe miejsca w żłobkach - między innymi te projekty zyskały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dotychczas w partnerstwie Warszawy z gminami ościennymi podpisano umowy na 79 projektów na łączną kwotę 550 milionów złotych.

- Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to obszar bardzo ważny i wdzięczny, realizacja idzie znakomicie - powiedziała na środowej konferencji wiceprezydent Renata Kaznowska. - Metropolia warszawska może pochwalić się najlepszą realizacją ZIT-ów w Polsce. Projekty są realizowane indywidualnie przez gminy, w partnerstwie gmin, w partnerstwie z Warszawą a także przez działające na obszarze metropolii organizacje pozarządowe i przedsiębiorców prywatnych - wskazała.

Dodała też, że "wszystko działa w ramach porozumienia 40 gmin podpisanego w lutym 2014 roku oraz wspólnej strategii inwestycyjnej".

Podsumowanie inwestycji rowerowychmat.prasowe

Blisko 80 projektów

Dzięki temu, od czerwca 2016 roku do sierpnia 2018 roku w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych władze Warszawy podpisały 79 umów z władzami gmin ościennych na dofinansowanie inwestycji z pieniędzy Unii Europejskiej. Łączna kwota dopłat z funduszy unijnych w ramach ZIT to 550 milionów złotych.

Wśród projektów już zrealizowanych lub w trakcie realizacji są: budowa ścieżek rowerowych o łącznej długości 424 kilometrów; budowa 43 parkingów P+R z ponad 4800 miejscami postojowymi; doradztwo edukacyjno-zawodowe, którego wsparciem zostało objętych 115 placówek i szkół; obszar edukacji ogólnej, która pozwoliła objąć ponad 16,7 tysięcy uczniów oraz 655 nauczycieli wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji.

Dofinansowano także miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech, których powstało prawie tysiąc oraz e-usługi, które są w 36 instytucjach. Dofinansowanie ze środków UE dla tych projektów wynosi 77,26 proc. z kwoty przewidzianej na realizacje w ramach ZIT metropolii warszawskiej.

Podsumowanie inwestycji parkingowychmat.prasowe

"Unikalne porozumienie"

- Udało się osiągnąć coś, czego do tej pory nie było, czyli unikalne porozumienie Warszawy i 39 gmin, które jest dedykowane realizacji bardzo konkretnych projektów. Parkingi "Parkuj i Jedź", trasy rowerowe czy kwestie dotyczące edukacji to priorytetowe kierunki rozwoju ważne z punktu widzenia całej metropolii - mówił Mariusz Frankowski, radny Warszawy. Inwestycje Warszawy i podwarszawskich gmin realizowane są między innymi dzięki funduszom europejskim o wartości ponad 700 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

"Ta specjalna pula unijnych pieniędzy pomaga samorządom z metropolii warszawskiej w kształtowaniu ważnych dla mieszkańców aspektów życia, takich jak transport publiczny, edukacja czy rozwój gospodarczy" - podkreślają urzędnicy ratusza. Wskazują, że Warszawa poszerza terytorialnie i pogłębia merytorycznie współpracę z gminami metropolii.

Podsumowanie inwesycji z funduszy unijnychmat.prasowe

Nowy podział Mazowsza

Od 1 stycznia 2018 roku nastąpił podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki statystyczne poziomu NUTS2. Wydzielono NUTS "warszawski stołeczny" w skład którego weszło 70 gmin: miasto stołeczne Warszawa wraz z dziewięcioma około warszawskimi powiatami (grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim oraz wołomińskim).

"Wewnętrzne zróżnicowanie metropolii warszawskiej nie stanowi bariery dla solidarnego i efektywnego zarządzania tym obszarem, tworzy natomiast jego ważny zasób" - przekonują urzędnicy.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJACH ROWEROWYCH ZREALIZOWANYCH Z FUNDUSZY UNIJNYCH:

[object Object]
Gminy metropolitalne realizują ponad 300 km drógArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kw/b

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP