- Rząd zdecydował, że przekaże działkę przy ul. Racławickiej 132 w Warszawie na rzecz agencji Frontex, która wybuduje tam swą siedzibę - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Frontex koordynuje pracę straży granicznych państw Unii Europejskiej.
Chodzi o działkę na Mokotowie, tuż przy WKS Gwardia, nieopodal Agencji Wywiadu.
Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, to działka od strony Racławickiej, bliżej Żwirki i Wigury.
"Teren wydzielony dla agencji Frontex nie wchodzi w obręb stadionu (WKS Gwardia - red.). Budowa obiektu – proces inwestycyjny będzie prowadzony przez Frontex" - poinformował nas wydział prasowy resortu.
Obecnie tereny te nie wyglądają zbyt reprezentacyjnie. Działkę zarastają krzewy, a znajdujące się wokół budynki niszczeją. Na jednym z nich znajduje się kartka z ostrzeżeniem: "Uwaga! Spadające odłamki".
Jednak to właśnie tu – na mocy podpisanej w czwartek umowy – stanąć ma siedziba Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.
- Dzisiejszy dzień jest dobrym dniem dla Polski i agencji Frontex, dlatego, że po wielu latach podpisaliśmy umowę. Stanowi ona o tym, że Frontex na stałe będzie miała swoją siedzibę w Warszawie – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Jak dodał, do tej pory Frontex był w Polsce jedynie gościem – choć "bardzo mile widzianym".
- Od dzisiaj możemy powiedzieć wprost, że jest współgospodarzem w Polsce i w Warszawie – uzupełnił po tym, jak on i dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri podpisali umowę.
Dokument zostanie teraz przekazany do ratyfikacji przez parlament.
Strzeże granic UE
Szef MSWiA dodał, że ta umowa powinna była zostać zawarta wiele lat temu, ale "rząd PO-PSL do tego nie doprowadził" . - Negocjacje prowadziliśmy pod presją czasu – przyznał.
Błaszczak powiedział, że Frontex jest ważny dla UE i Polski, dlatego że "strzeże granic zewnętrznych UE". - W czasie kryzysu migracyjnego znaczenie Frontexu jest tym ważniejsze - podkreślił.
- Deklarujemy pełną współpracę z agencją Frontex. Polska poważnie traktuje obowiązek ochrony granic - dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba.
Błaszczak przypomniał, że w ramach dwustronnych umów międzynarodowych funkcjonariusze Straży Granicznej wspierali swoich kolegów m.in. w Słowenii, na Węgrzech i w Macedonii. Kilka dni temu zaś funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczęli kolejną misję w Macedonii. Do 4 kwietnia 30 pograniczników wspiera policję Macedonii w działaniach związanych z przeciwdziałaniem kryzysowi migracyjnemu.
Dwa razy więcej pracowników
- Podpisanie z Polską porozumienia w sprawie siedziby ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej agencji. Oznacza ono, że na przestrzeni kolejnych lat Frontex będzie się rozwijać, mając pewność co do swojej przyszłości w tym kraju - powiedział Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Frontexu.
Przy Racławickiej powstać ma także europejska szkoła. - Szkoła będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju agencji. Nasi pracownicy pochodzący z różnych krajów UE będą mieć pewność, że tutaj będą mogli się osiedlić wraz ze swoimi rodzinami. A to oznacza, że dajemy jasny sygnał: Warszawa i Polska jest świetnym miejscem dla pracy agencji Frontex - dodał Leggeri.
Poinformował też, że agencja będzie zwiększać zatrudnienie z obecnego poziomu 400 pracowników do 600 na koniec 2017 roku. i do 1 tys. w 2020 roku.
- Nasza rola to poprawianie ochrony zewnętrznych granic UE. To oznacza, że przyczyniamy się do lepszego funkcjonowania strefy Schengen oraz bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej - dodał Leggeri.
Czym zajmuje się Frontex?
Do głównych zadań agencji należą: monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie analizy ryzyka, monitorowanie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, zapewnianie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, wspieranie operacji poszukiwawczych i ratowniczych, wspieranie - wraz z innymi agencjami UE - krajowych organów straży przybrzeżnej.
Jednym z zadań agencji jest nadzorowanie i organizowanie przymusowych powrotów z państw członkowskich. - Nie wszyscy z imigrantów, którzy przybywają do naszych granic, są tymi, którzy mogą się ubiegać o azyl, część nich to imigranci zarobkowi, których należy zawrócić do swojego kraju - dodał Leggeri.
Dysponuje także grupą specjalistów do spraw powrotów, których zadaniem jest m.in. identyfikacja migrantów i uzyskiwanie dokumentów pdróży za pośrednictwem konsulatów państw przyjmujących z powrotem swoich obywateli. Agencja może także przetwarzać dane osobowe dotyczące osób podejrzanych o udział w działalności przestępczej, takiej jak przemyt migrantów, terroryzm lub handel ludźmi.
Budżet agencji ma się zwiększać z 281 mln euro w 2017 roku, tak aby w 2020 roku osiągnąć 322 mln euro. Poza funduszami UE budżet agencji zasilają środki przekazywane przez państwa stowarzyszone w ramach Schengen (ok. 8 proc. rocznej dotacji UE). Agencja ma do dyspozycji rezerwę 1500 funkcjonariuszy straży granicznej i innych członków personelu przygotowanych do wspierania szybkich interwencji na granicach.
Tu Frontex będzie miał swoją siedzibę
PAP/kw/b