Ranni Ukraińcy wracają do zdrowia. Dostali miejsca w hostelu

Najnowsze

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plMówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza

Pięciu Ukraińców, którzy zostali poszkodowani podczas zamieszek w Kijowie, otrzymało od miasta pokoje w hostelu. Jak zapewnia rzecznik ratusza, mają bardzo dobre warunki, ale - przez wzgląd na bezpieczeństwo poszkodowanych - szczegółów nie zdradza.

- To są mieszkańcy Kijowa, którzy trafili do Warszawy do jednego ze szpitali. Na czas rekonwalescencji zostali przeniesieni do naszego hostelu. To jest bardzo nowoczesna placówka z 2011 roku o wysokim standardzie. Mają czas na to aby podreperować swoje zdrowie i wrócić potem do kraju - mów Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Jak dodaje, każdy Ukrainiec ma swój pokój, w którym warunki są komfortowe.

- Nie pozostawiliśmy ich tam samych, są cały czas w kontakcie z nami. Jeżeli by potrzebowali dodatkowej pomocy, jakiegoś wsparcia, jesteśmy gotowi do pomocy - zapewnia Milczarczyk.

Z uwagi na bezpieczeństwa Ukraińców, nie zdradza szczegółów ich pobytu i lokalizacji hostelu, w którym się znajdują.

O tym, że Ukraińcy zostali zakwaterowani w loklalach zakwaterowanych z zasobów miasta, pisaliśmy już we wtorek.

"Koszt pokrywa miasto"

Wstępnie ratusz zakłada, że Ukraińcy przebywać będą w hostelu dwa tygodnie. - Nie ma problemu jednak, żeby zostali dłużej - zaznacza rzecznik.

Koszty pobytu dochodzących do zdrowie obywateli Ukrainy wzięło na siebie miasto. - To są nieduże koszty, bo to jest nasza placówka. Przepływ pieniędzy jest bezfakturowy. Jedna z naszych jednostek organizacyjnych zaoferowała tego typu wsparcie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni - tłumaczy Bartosz Milczarczyk.

Pomoc, w tym koordynację opieki pozamedycznej, zapewniają członkowie Komitetu Obywatelskiego Solidarni z Ukrainą, przy wsparciu mieszkających w Warszawie wolontariuszy ukraińskich.

22 lutego (sobota) przebywających wówczas w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 14 Ukraińców, odwiedziła prezydentowa Anna Komorowska.

Centrum informacyjne dla Ukraińców

Od 21 lutego przy ul. Nowy Świat 63 działa Centrum Informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą tam uzyskać pomoc prawną, psychologiczną oraz informacje o opiece medycznej.

Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00 - 18.00.

Centrum jest wspólną inicjatywą wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Poczucie solidarności nakazuje nam udzielanie pomocy wszystkim tym, którzy zostali poszkodowani w związku z działaniami na rzecz przestrzegania praw człowieka na Ukrainie – wyjaśniał Kozłowski.

Z Centrum można połączyć się dzięki bezpłatnym numerom 987 oraz 519 047 300 (opłata wg stawek operatora). Pracownicy poszczególnych instytucji - wydziału spraw cudzoziemców, straży granicznej, organizacji pozarządowych - oraz wolontariusze udzielą potrzebnych informacji, także w języku ukraińskim i rosyjskim.

su/b