"Radni zlikwidowali gimnazja przez pomyłkę"

Likwidacja gimnazjówarchiwum TVN

"Radni PiS z Otwocka zlikwidowali przez pomyłkę wszystkie gimnazja pomimo, że zostały w nich jeszcze dwie klasy" - oznajmiła posłanka PO. Wiadomość błyskawicznie rozniosła się w sieci, zaskakując pewnie wielu gimnazjalistów i ich rodziców. Władze podwarszawskiego miasta uspokajają i zapewniają, że naprawią błąd.

Reforma edukacji przyjęta przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada wprawdzie likwidację gimnazjów, ale nie od razu. Szkoły ostatecznie znikną, kiedy edukację skończą trzy obecne gimnazjalne roczniki.

W czwartek Kinga Gajewska-Płochocka z Platformy Obywatelskiej nieoczekiwanie poinformowała, że radni Otwocka usunęli placówki... już teraz, za pomocą jednej uchwały.

"Radni PiS z Otwocka zlikwidowali przez pomyłkę wszystkie gimnazja pomimo, że zostały w nich jeszcze dwie klasy" - napisała. Przekonywała, że przez nagłą decyzję może być problem z wydaniem świadectw na koniec roku szkolnego i przede wszystkim - z dalszym ich funkcjonowaniem.

PO krytykuje

"To pokazuje jak bezmyślnie głosują radni PiS. Minister Anna Zalewska w pośpiechu przeprowadziła w Sejmie deformę edukacji, a teraz rodzice i młodzież zbierają tego plony" - stwierdziła w swoim wpisie posłanka.

Do krytyki radnych szybko dołączyli inni posłowie PO. "W Otwocku PiS wdraża chaos w szkołach przed terminem! Nauczyciele bez pracy, uczniowie bez świadectw i promocji, rodzice apelują o pomoc!" - napisał na Twitterze Andrzej Halicki.

"PiS wymiata :) przynajmniej w Otwocku. Zlikwidowali gimnazja już teraz. Nie będzie końca roku, świadectw, promocji do następnej klasy" - wtórowała mu Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO i była minister edukacji.

Politycy PO krytykowali członków Prawa i Sprawiedliwości, bo to właśnie oni (wraz z lokalnymi komitetami) tworzą większość w radzie miasta. Gajewska-Płochocka w swoim wpisie na Facebooku punktowała też jednak wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę. "Wojewoda zaakceptował tę decyzję i dopiero teraz zorientowali się, że od 11 maja szkoły nie istnieją..." - podkreśliła.

Uchwała rady

Sesja, na której radni Otwocka mieli podjąć decyzję w sprawie gimnazjów odbyła się 30 marca. W czasie posiedzenia przyjęto uchwałę dotyczącą dostosowania sieci szkół i przedszkoli do zmian związanych z reformą oświaty. Opracowanie takiego dokumentu było obowiązkiem każdego samorządu. Przykładowo - Warszawa opracowała i przyjęła swój na sesji w lutym.

Na czym więc polega problem? Otóż w uchwale otwockich radnych czytamy, że w dniu jej wejścia w życie (co nastąpiło 11 maja) automatycznie ważność traci kilka innych uchwał. W tym te o założeniu wszystkich czterech miejskich gimnazjów.

- Radni mają teraz twardy orzech do zgryzienia - mówi nam posłanka Gajewska-Płochocka. - Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu spotkanie w gronie: ministerstwo, wojewoda, prezydent, może kurator. Żeby wspólnie znaleźć jakieś wspólne rozwiązanie problemu - dodaje.

PiS dementuje

Po wyjaśnienia zgłosiliśmy się do przewodniczącego otwockiej rady Jarosława Margielski (PiS). Ten najpierw dementuje informacje posłanki, jakoby decyzję podjęli wyłącznie radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Na sesji 30 marca obecnych było 16 osób, w tym czworo członków PiS i jeden wstrzymał się od głosu - oświadcza. Jak dodaje, ogółem "za" przyjęciem uchwały w takim kształcie głosowało aż 14 radnych, w tym - jak przekonuje przewodniczący - również przedstawiciele PO.

Chwilę później Margielski... zrzuca winę na zarząd miasta. - Musieliśmy przyjąć tę uchwałę do końca marca. Prezydent wprowadził do niej kilka uwag z kuratorium, ale dodał też swoje, w których znalazły się właśnie te feralne zapisy dotyczące uchwał założycielskich gimnazjów - tłumaczy.

Takie wyjaśnienia nie usprawiedliwiają radnych, bo to właśnie oni uchwalają prawo. - Nie przeczytali powyższej uchwały czy przeczytali i nie zrozumieli? - dopytujemy.

- Na sesji był radca prawny urzędu miasta, prezydent, pani dyrektor oświaty. Wszyscy zapewniali, że projekt był konsultowany z kuratorium. Prawnicy także nie wnosili uwag. Wobec tego nie mieliśmy żadnych przesłanek, żeby wątpić w prawdziwość tych deklaracji - oświadcza Marglewski.

Przewodniczący podkreśla też, że samo unieważnienie aktów założycielskich gimnazjów nie jest kluczową kwestią. Największym problemem jest to, że uchwała nie określa dnia, w jakim akty te powinny zostać wygaszone. Unieważnienie powinno nastąpić w dniu 31 sierpnia 2017 roku (co wynika m.in. z ustawy o reformie oświaty), a nie - jak zdecydowali radni z Otwocka - 11 maja.

Margielski zapewnia jednak: nie mieliśmy złych intencji. - O czym świadczy to, że załącznikach do uchwały daty są już określone prawidłowo, na 31 sierpnia - zauważa.

Magistrat uspokaja

Czy to oznacza, że dziś (22 maja) w Otwocku nie istnieje żadne miejskie gimnazjum? - Ależ nie ma mowy o tym, że jakiekolwiek gimnazjum zostało zlikwidowane - oświadcza stanowczo Agnieszka Wilczek, wiceprezydent Otwocka zajmująca się w tamtejszym magistracie właśnie oświatą.

Przyznaje, że w uchwale radnych są nieścisłości (związane właśnie z datą), ale one "nie powodują żadnego zagrożenia".

Jak czytamy w opinii prawnej opublikowanej na stronie urzędu miasta, "funkcjonowanie gimnazjów jest oparte nie o jeden akt prawny, lecz o cały szereg zarówno przepisów rangi ustawowej, jak i aktów prawa miejscowego". Te - jak podkreśla w rozmowie z nami wiceprezydent - nie zostały uchylone. A więc gimnazja działają dalej.

Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, rada Otwocka wprowadzi uchwałę naprawczą, która zmieni poprzednią i uzupełni ją o odpowiednią datę. Jej projekt przygotowują radcy prawni na zlecenie miasta. - Jak tylko ten dokument będzie gotowy, zwołamy sesję w trybie pilnym - deklaruje przewodniczący Margielski.

Stanowisko wojewody

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy też wywołanego przez posłankę Gajewską-Płochocką wojewodę mazowieckiego. Jego urzędnicy przekonują, że informacje o likwidacji gimnazjów są bezpodstawne i wskazują "na brak zaznajomienia się z całością uchwały oraz przepisów rangi ustawowej".

Przekonują, że uchwała rady została przyjęta zgodnie z prawem, na podstawie nowej ustawy o reformie oświaty. Każde z czterech gimnazjów publicznych zostało przekształcone w szkołę podstawową, a warunki tego przekształcenia opisuje załącznik piąty, który jest obowiązkowym elementem dokumentu.

[object Object]
Reforma edukacji w WarszawieTVN24
wideo 2/4

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP