"Radni zlikwidowali gimnazja przez pomyłkę"

Likwidacja gimnazjówarchiwum TVN

"Radni PiS z Otwocka zlikwidowali przez pomyłkę wszystkie gimnazja pomimo, że zostały w nich jeszcze dwie klasy" - oznajmiła posłanka PO. Wiadomość błyskawicznie rozniosła się w sieci, zaskakując pewnie wielu gimnazjalistów i ich rodziców. Władze podwarszawskiego miasta uspokajają i zapewniają, że naprawią błąd.

Reforma edukacji przyjęta przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada wprawdzie likwidację gimnazjów, ale nie od razu. Szkoły ostatecznie znikną, kiedy edukację skończą trzy obecne gimnazjalne roczniki.

W czwartek Kinga Gajewska-Płochocka z Platformy Obywatelskiej nieoczekiwanie poinformowała, że radni Otwocka usunęli placówki... już teraz, za pomocą jednej uchwały.

"Radni PiS z Otwocka zlikwidowali przez pomyłkę wszystkie gimnazja pomimo, że zostały w nich jeszcze dwie klasy" - napisała. Przekonywała, że przez nagłą decyzję może być problem z wydaniem świadectw na koniec roku szkolnego i przede wszystkim - z dalszym ich funkcjonowaniem.

PO krytykuje

"To pokazuje jak bezmyślnie głosują radni PiS. Minister Anna Zalewska w pośpiechu przeprowadziła w Sejmie deformę edukacji, a teraz rodzice i młodzież zbierają tego plony" - stwierdziła w swoim wpisie posłanka.

Do krytyki radnych szybko dołączyli inni posłowie PO. "W Otwocku PiS wdraża chaos w szkołach przed terminem! Nauczyciele bez pracy, uczniowie bez świadectw i promocji, rodzice apelują o pomoc!" - napisał na Twitterze Andrzej Halicki.

"PiS wymiata :) przynajmniej w Otwocku. Zlikwidowali gimnazja już teraz. Nie będzie końca roku, świadectw, promocji do następnej klasy" - wtórowała mu Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO i była minister edukacji.

Politycy PO krytykowali członków Prawa i Sprawiedliwości, bo to właśnie oni (wraz z lokalnymi komitetami) tworzą większość w radzie miasta. Gajewska-Płochocka w swoim wpisie na Facebooku punktowała też jednak wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę. "Wojewoda zaakceptował tę decyzję i dopiero teraz zorientowali się, że od 11 maja szkoły nie istnieją..." - podkreśliła.

Uchwała rady

Sesja, na której radni Otwocka mieli podjąć decyzję w sprawie gimnazjów odbyła się 30 marca. W czasie posiedzenia przyjęto uchwałę dotyczącą dostosowania sieci szkół i przedszkoli do zmian związanych z reformą oświaty. Opracowanie takiego dokumentu było obowiązkiem każdego samorządu. Przykładowo - Warszawa opracowała i przyjęła swój na sesji w lutym.

Na czym więc polega problem? Otóż w uchwale otwockich radnych czytamy, że w dniu jej wejścia w życie (co nastąpiło 11 maja) automatycznie ważność traci kilka innych uchwał. W tym te o założeniu wszystkich czterech miejskich gimnazjów.

- Radni mają teraz twardy orzech do zgryzienia - mówi nam posłanka Gajewska-Płochocka. - Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu spotkanie w gronie: ministerstwo, wojewoda, prezydent, może kurator. Żeby wspólnie znaleźć jakieś wspólne rozwiązanie problemu - dodaje.

PiS dementuje

Po wyjaśnienia zgłosiliśmy się do przewodniczącego otwockiej rady Jarosława Margielski (PiS). Ten najpierw dementuje informacje posłanki, jakoby decyzję podjęli wyłącznie radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Na sesji 30 marca obecnych było 16 osób, w tym czworo członków PiS i jeden wstrzymał się od głosu - oświadcza. Jak dodaje, ogółem "za" przyjęciem uchwały w takim kształcie głosowało aż 14 radnych, w tym - jak przekonuje przewodniczący - również przedstawiciele PO.

Chwilę później Margielski... zrzuca winę na zarząd miasta. - Musieliśmy przyjąć tę uchwałę do końca marca. Prezydent wprowadził do niej kilka uwag z kuratorium, ale dodał też swoje, w których znalazły się właśnie te feralne zapisy dotyczące uchwał założycielskich gimnazjów - tłumaczy.

Takie wyjaśnienia nie usprawiedliwiają radnych, bo to właśnie oni uchwalają prawo. - Nie przeczytali powyższej uchwały czy przeczytali i nie zrozumieli? - dopytujemy.

- Na sesji był radca prawny urzędu miasta, prezydent, pani dyrektor oświaty. Wszyscy zapewniali, że projekt był konsultowany z kuratorium. Prawnicy także nie wnosili uwag. Wobec tego nie mieliśmy żadnych przesłanek, żeby wątpić w prawdziwość tych deklaracji - oświadcza Marglewski.

Przewodniczący podkreśla też, że samo unieważnienie aktów założycielskich gimnazjów nie jest kluczową kwestią. Największym problemem jest to, że uchwała nie określa dnia, w jakim akty te powinny zostać wygaszone. Unieważnienie powinno nastąpić w dniu 31 sierpnia 2017 roku (co wynika m.in. z ustawy o reformie oświaty), a nie - jak zdecydowali radni z Otwocka - 11 maja.

Margielski zapewnia jednak: nie mieliśmy złych intencji. - O czym świadczy to, że załącznikach do uchwały daty są już określone prawidłowo, na 31 sierpnia - zauważa.

Magistrat uspokaja

Czy to oznacza, że dziś (22 maja) w Otwocku nie istnieje żadne miejskie gimnazjum? - Ależ nie ma mowy o tym, że jakiekolwiek gimnazjum zostało zlikwidowane - oświadcza stanowczo Agnieszka Wilczek, wiceprezydent Otwocka zajmująca się w tamtejszym magistracie właśnie oświatą.

Przyznaje, że w uchwale radnych są nieścisłości (związane właśnie z datą), ale one "nie powodują żadnego zagrożenia".

Jak czytamy w opinii prawnej opublikowanej na stronie urzędu miasta, "funkcjonowanie gimnazjów jest oparte nie o jeden akt prawny, lecz o cały szereg zarówno przepisów rangi ustawowej, jak i aktów prawa miejscowego". Te - jak podkreśla w rozmowie z nami wiceprezydent - nie zostały uchylone. A więc gimnazja działają dalej.

Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, rada Otwocka wprowadzi uchwałę naprawczą, która zmieni poprzednią i uzupełni ją o odpowiednią datę. Jej projekt przygotowują radcy prawni na zlecenie miasta. - Jak tylko ten dokument będzie gotowy, zwołamy sesję w trybie pilnym - deklaruje przewodniczący Margielski.

Stanowisko wojewody

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy też wywołanego przez posłankę Gajewską-Płochocką wojewodę mazowieckiego. Jego urzędnicy przekonują, że informacje o likwidacji gimnazjów są bezpodstawne i wskazują "na brak zaznajomienia się z całością uchwały oraz przepisów rangi ustawowej".

Przekonują, że uchwała rady została przyjęta zgodnie z prawem, na podstawie nowej ustawy o reformie oświaty. Każde z czterech gimnazjów publicznych zostało przekształcone w szkołę podstawową, a warunki tego przekształcenia opisuje załącznik piąty, który jest obowiązkowym elementem dokumentu.

[object Object]
Reforma edukacji w WarszawieTVN24
wideo 2/4

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Od kilku miesięcy trwają prace budowalne w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP