Radna ma mandat, Platforma większość. To koniec pata na Białołęce?

Spór w radzie dzielnicyArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

- Niezależna radna Białołęki Lucyna Wnuszyńska skutecznie złożyła ślubowanie i powinna pełnić swój mandat - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, a jego orzeczenie stało się prawomocne. Rozstrzygnięcie prawdopodobnie zakończy pat w radzie dzielnicy, a Platformie Obywatelskiej i jej koalicjantom da większość.

- Sąd uznał, że złożyłam ślubowanie zgodnie z prawem. Orzeczenie zapadło już kilka tygodni temu, ale właśnie stało się prawomocne, bo wojewoda mazowiecki nie odwołał się od wyroku - cieszy się Lucyna Wnuszyńska. To właśnie wojewoda kazał wygasić mandat radnej, z czym ta nie zgodziła się i złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Kluczowy mandat

Prawomocne orzeczenie WSA kończy dwuletnią batalię radnej o uznanie jej mandatu. Kluczowego dla funkcjonowania całej białołęckiej rady. Dlaczego?

Wnuszyńska reprezentuje lokalne stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Białołęki, które współpracuje z radnym niezrzeszonym Filipem Pelcem i Platformą Obywatelską.

Łącznie (z Wnuszyńską) obydwie organizacje mają 12 przedstawicieli w 23-osobowej radzie. Z kolei będące po przeciwnej stronie Prawo i Sprawiedliwość wraz ze stowarzyszeniem Razem Dla Białołęki wspólnie mają 11 przedstawicieli.

Prosty rachunek wskazuje, że Wnuszyńska jest języczkiem u wagi. Bez niej bowiem stosunek głosów wynosi 11 do 11.

I takim właśnie wynikiem kończyło się przez ostatnie miesiące niemal każde ważne głosowanie. Przewodniczący rady Wiktor Klimiuk z Prawa i Sprawiedliwości nie uznawał bowiem głosu Wnuszyńskiej, bo ta nie złożyła przed nim stosownego ślubowania - koniecznego do faktycznego sprawowania mandatu. Jak to się stało?

Spór o ślubowanie

Lucyna Wnuszyńska nie była w radzie dzielnicy od początku kadencji. Dołączyła wiosną 2016 roku, zastępując innego radnego niezależnego - Marcina Adamkiewicza (ten przejął stanowisko wiceburmistrza, którego nie może łączyć z funkcją radnego)

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, powinna złożyć ślubowanie już na pierwszym posiedzeniu, na jakim była obecna. I złożyła, ale zrobiła to na sesji zwołanej przez poprzednią przewodniczącą Annę Majchrzak (PO), która z kolei od ponad roku nie powinna już pełnić swojej funkcji, o czym zdecydował sąd. Tu nakłada się kolejny lokalny konflikt, o fotel przewodniczącego, który również relacjonowaliśmy. Majchrzak została odwołana ze stanowiska przewodniczącej przez większość radnych, która w jej miejsce powołała Wiktora Klimiuka. Swojego odwołania jednak nie uznawała. Pat przeciął dopiero wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wróćmy jednak do Lucyny Wnuszyńskiej - nowy przewodniczący (Wiktor Klimiuk) uznawał, że skoro radna złożyła ślubowanie na posiedzeniu zwołanym przez nieuprawnioną do tego osobę, to jest ono nieskuteczne. Jego stanowisko zostało potwierdzone przez wojewodę mazowieckiego, który wiosną wygasił mandat radnej. Przekonywał, że nie złożyła ślubowania, a w momencie wezwania do tej czynności - odmawiała.

Sąd po stronie radnej

Radna nie zgodziła się z decyzją Zdzisława Sipiery i odwołała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten zdecydowanie stanął po jej stronie. "Nie można czynić zarzutu wobec skarżącej [Wnuszyńskiej - red.] o odmowie złożenia ślubowania, lecz - zdaniem sądu - wręcz odwrotnie. To skarżącej w rzeczywistości uniemożliwiano złożenie ślubowania…" - czytamy w uzasadnieniu wyroku. Wojewodzie sąd zarzucił zaś "nienależyte zbadanie sprawy".

Wnuszyńska w rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznaje, że ma nadzieję, że prawomocny wyrok zakończy pat trwający w radzie. Wiktor Klimiuk zaś - pytany przez nas czy zacznie uznawać głos radnej - odpowiedział tylko, że "przewodniczący rady nie liczy głosów".

Zobacz fragment jednej z sesji na Białołęce. Poniższy film został przygotowany i zmontowany przez jedną z opcji politycznych zasiadających w radzie. Nie jest materiałem redakcji.

Nagranie z sesji rady
Nagranie z sesji radyInicjatywa Mieszkańców Warszawy

kw/r/b

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl