Przebudują fabrykę Norblina. Co z teatrem i bazarem?

Wizualizacje zrewitalizowanej Fabryki Norblin
Wizualizacje zrewitalizowanej Fabryki Norblin
Źródło: Art Norblin

Właściciel terenu dawnej fabryki Norblina otrzymał pozwolenie na budowę. Powstać mają tam biura, pasaże, kawiarenki, a także muzeum. Inwestor planuje rozpoczęcie prac na początku przyszłego roku.

Spółka Art Norblin poinformowała, że dostała ostateczne pozwolenie na prace na terenie fabryki Norblina.

- Planujemy zachować postindustrialny charakter dawnej fabryki i stworzyć niepowtarzalną, niemal 2-hektarową przestrzeń na mapie Warszawy. Przystępujemy obecnie do dalszego etapu, czyli projektu wykonawczego - mówi Kinga Nowakowska, dyrektor generalna Art Norblin.

Ma powstać część biurowa oraz usługowo-handlowo-kulturalna. Gdy zacznie się budowa, z fabryki zniknie bardzo popularny Biobazar. - Powróci do nowego budynku. Mamy już podpisaną umowę najmu na przyszły obiekt. Biobazar zajmie około 2 tys. mkw. – mówi Magda Runowska, rzeczniczka Art Norblin.

Potwierdza, że w czasie rewitalizacji fabryki, budynek. w którym dziś działa teatr, zostanie "odstawiony" na bok. Potem wróci na swoje miejsce. - Jesteśmy w trakcie wyceniania i sporządzania planów ze specjalistycznymi firmami. Na terenie projektowanego budynku jest przewidziana przestrzeń na kulturę. Zrobimy wszystko by działał tu teatr – mówi Runowska.

Zabytki w dawnej fabryce Norblina

Centralnym punktem kompleksu będzie brukowana, niezadaszona uliczka pełna sklepów i restauracji, stworzona wokół zabytkowych hal pofabrycznych, których rewitalizacja kosztować będzie około 40 mln złotych.

Odnowione maszyny będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina opowiadającego o przeszłości fabryki i związanych z nią ludziach. Koszt realizacji muzeum to ok. 16 mln złotych. Inwestor jest również w trakcie przeprowadzania konkursu na koncepcję części usługowo-handlowej, w którym wyłonione zostaną najlepsze pomysły poparte realizacjami na całym świecie.

- Nie chcemy stworzyć tu kolejnego, powtarzalnego zestawu sklepów, który równie dobrze mógłby znaleźć się gdziekolwiek indziej – wyjaśnia Kinga Nowakowska. - Zależy nam na oryginalnej przestrzeni, dobrze działającej również biznesowo oraz przyciągnięciu oryginalnych konceptów, dla których warto będzie przyjechać do nas z drugiego końca miasta. Miejsce dzięki połączeniu z muzeum ma stanowić też jedną z głównych atrakcji turystycznych Warszawy – dodaje.

Jedna z zabytkowych hal stanie się halą targową. Inspiracją stały się takie miejsca jak Mercado de San Miguel w Madrycie czy Mercat de Sant Josep de la Boqueria w Barcelonie. Oprócz ponad 70 stoisk, które codziennie zaopatrywane będą w świeże produkty, znajdzie się tu również część restauracyjna.

W nowym Norblinie powstanie ekspozycja dotycząca historii zakładów

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA BIOBAZAR:

Na BioBazarze można wymienić zepsute urządzenia na żywe drzewko
fot. TVN Warszawa

Na BioBazarze można wymienić zepsute urządzenia na żywe drzewko fot

lata/RAN

Czytaj także: