Przebudują fabrykę Norblina. Co z teatrem i bazarem?

Wizualizacje zrewitalizowanej Fabryki Norblin
Wizualizacje zrewitalizowanej Fabryki Norblin
Źródło: Art Norblin

Właściciel terenu dawnej fabryki Norblina otrzymał pozwolenie na budowę. Powstać mają tam biura, pasaże, kawiarenki, a także muzeum. Inwestor planuje rozpoczęcie prac na początku przyszłego roku.

Spółka Art Norblin poinformowała, że dostała ostateczne pozwolenie na prace na terenie fabryki Norblina.

- Planujemy zachować postindustrialny charakter dawnej fabryki i stworzyć niepowtarzalną, niemal 2-hektarową przestrzeń na mapie Warszawy. Przystępujemy obecnie do dalszego etapu, czyli projektu wykonawczego - mówi Kinga Nowakowska, dyrektor generalna Art Norblin.

Ma powstać część biurowa oraz usługowo-handlowo-kulturalna. Gdy zacznie się budowa, z fabryki zniknie bardzo popularny Biobazar. - Powróci do nowego budynku. Mamy już podpisaną umowę najmu na przyszły obiekt. Biobazar zajmie około 2 tys. mkw. – mówi Magda Runowska, rzeczniczka Art Norblin.

Potwierdza, że w czasie rewitalizacji fabryki, budynek. w którym dziś działa teatr, zostanie "odstawiony" na bok. Potem wróci na swoje miejsce. - Jesteśmy w trakcie wyceniania i sporządzania planów ze specjalistycznymi firmami. Na terenie projektowanego budynku jest przewidziana przestrzeń na kulturę. Zrobimy wszystko by działał tu teatr – mówi Runowska.

Zabytki w dawnej fabryce Norblina

Centralnym punktem kompleksu będzie brukowana, niezadaszona uliczka pełna sklepów i restauracji, stworzona wokół zabytkowych hal pofabrycznych, których rewitalizacja kosztować będzie około 40 mln złotych.

Odnowione maszyny będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina opowiadającego o przeszłości fabryki i związanych z nią ludziach. Koszt realizacji muzeum to ok. 16 mln złotych. Inwestor jest również w trakcie przeprowadzania konkursu na koncepcję części usługowo-handlowej, w którym wyłonione zostaną najlepsze pomysły poparte realizacjami na całym świecie.

- Nie chcemy stworzyć tu kolejnego, powtarzalnego zestawu sklepów, który równie dobrze mógłby znaleźć się gdziekolwiek indziej – wyjaśnia Kinga Nowakowska. - Zależy nam na oryginalnej przestrzeni, dobrze działającej również biznesowo oraz przyciągnięciu oryginalnych konceptów, dla których warto będzie przyjechać do nas z drugiego końca miasta. Miejsce dzięki połączeniu z muzeum ma stanowić też jedną z głównych atrakcji turystycznych Warszawy – dodaje.

Jedna z zabytkowych hal stanie się halą targową. Inspiracją stały się takie miejsca jak Mercado de San Miguel w Madrycie czy Mercat de Sant Josep de la Boqueria w Barcelonie. Oprócz ponad 70 stoisk, które codziennie zaopatrywane będą w świeże produkty, znajdzie się tu również część restauracyjna.

W nowym Norblinie powstanie ekspozycja dotycząca historii zakładów

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA BIOBAZAR:

Na BioBazarze można wymienić zepsute urządzenia na żywe drzewko
fot. TVN Warszawa

Na BioBazarze można wymienić zepsute urządzenia na żywe drzewko
fot. TVN Warszawa

Na BioBazarze można wymienić zepsute urządzenia na żywe drzewko fot

lata/RAN

Czytaj także: