- Chciałam poinformować, że w poniedziałek rano do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyliśmy wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. W Polsce są dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich (tak zwana komisja Jakiego - red.) oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - powiedziała Gronkiewicz-Waltz w poniedziałek na konferencji prasowej.
Jak dodała, sytuacja wygląda tak, że dwa organy w państwie zajmują się tą samą kwestią. - Jeśli więc pojawiły się wątpliwości, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, wystąpiliśmy do Naczelnego Sądu Administracyjnego o to, aby taki spór rozstrzygnąć. Z mocy prawa wtedy komisja (weryfikacyjna - red.) powinna zawiesić swoje działania - podkreśliła.
- W sprawie, w której organ administracji publicznej, wydał decyzję, jako organ pierwszej instancji, w toku postępowania administracyjnego, rola tego organu kończy się w momencie wydania decyzji. Organ nie ma więc legitymacji do ewentualnego udziału w postępowaniu odwoławczym, ani też inicjowania postępowań w trybie nadzwyczajnym. Nie ma więc możliwości, abyśmy byli stroną w komisji, żebyśmy, jako strona zostali wezwani - oświadczyła prezydent Warszawy.
Komisja Jakiego
W poniedziałek ruszyła pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji. Zbada ona sprawę nieruchomości przy ulicy Twardej 8 i 10. Jako świadkowie mają zeznawać między innymi urzędnicy ratusza. Decyzje komisji w tej sprawie mają zapaść w lipcu.
Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki poinformował, że przed komisją nie stawił się w poniedziałek nikt w imieniu miasta stołecznego Warszawy.
Trwa pierwsze posiedzenie komisji reprywatyzacyjnej. Czytaj naszą relację na żywo.
Pierwsze oficjalne posiedzenie komisji weryfikacyjnej
Pierwsze oficjalne posiedzenie komisji weryfikacyjnej
pk/sk