Kamienice powstały w latach 1911 - 1912. Stanęły na miejscu wcześniejszej, drewnianej zabudowy. Znajdowały się w nich zarówno mieszkania, jak i sklepy.
W kamienicy przy ul. Stalowej 41 znajduje się zamknięty półkoliście przejazd bramny, a nad nim malowany, polsko-rosyjski napis, będący reklamą sklepu. Dzięki niej wiadomo, że prowadzono tu sprzedaż wina i najprawdopodobniej był tu sklep kolonialno-spożywczy.
Poza oryginalnym wystrojem elewacji, w budynkach zachowały się stalowe klatki schodowe z metalowymi balustradami. Ocalało wiele egzemplarzy oryginalnej stolarki okiennej oraz drzwiowej z udekorowanymi ościeżami i płycinami.
Wnętrza lokali mieszkalnych w większości zaadaptowano do aktualnych potrzeb. Nielicznie zachowały się w nich pozostałości sztukaterii, piece kaflowe oraz parkiety.
Dla klasy robotniczej
Budynki zaprojektowano w skromnym standardzie robotniczych kamienic „koszarowych”. Znajdowały się w nich tanie mieszkania robotnicze dla osób pracujących w rozwijającym się wtedy na Pradze przemyśle metalowym.
- W realizacji dostrzec można dążenie do podniesienia wygody mieszkań (przede wszystkim przez doświetlenie), zgodnie z nową wówczas tendencją zmierzającą do ogólnej poprawy warunków pracy i życia społeczności robotniczej - czytamy w uzasadnieniu wpisu.
ij/roody
Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl