Rejsy tradycyjnych łodzi, kursy promowe, spływ kajakowy, wioska urzeczańska, wreszcie parada jednostek na Wiśle. W sobotę odbędzie się czternasta edycja Święta Wisły.
- W pierwszą sobotę września pożegnamy sezon letni świętem wszystkich wodniaków i miłośników rzeki. Naszym świętem. W tym roku będzie to już 14. edycja Święta Wisły, w ramach którego zapraszamy między innymi na pływanie tradycyjnymi łodziami i paradę wiślanych jednostek, której start zaplanowany jest na godzinę 18 z plaży Rusałka. Podczas wydarzenia, jak zawsze nie zabraknie elementów wiślanego dziedzictwa, okraszonych szczyptą doznań kulturalnych. Wszystko w zgodzie z przyświecającą nam ideą - Wisła dla wszystkich - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.
Rejs tradycyjnymi łodziami będzie możliwy z kilku miejsc. Drewniane jednostki odpływać będą z plaży Rusałka, Płyty Desantu i Dworca Wodnego w pobliżu pomnika Syrenki w godzinach 12-16. Ratusz podkreśla, że jeśli tylko poziom Wisły pozwoli, w wieczornej paradzie mieszkańcy będą mogli obejrzeć Chude Wojtki (pogłębiarki należące do warszawskich wodociągowców), których na co dzień w szyku paradnym zobaczyć nie można. Po zakończeniu parady Pawilon Edukacyjny Kamień organizuje koncert, na którym wystąpi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.
W ramach Święta Wisły mieszkańcy stolicy będą mogli także wybrać się na kajaki. O godzinie 10.30 z plaży Saskiej w kierunku Młocin wystartuje Wioślana Masa Krytyczna – spływ kajakowy organizowany przez Federację Przystań Warszawa.
Odpoczynek na leżakach i działania edukacyjne
We wszystkie weekendy do końca września na nadwiślańskie plaże, bulwar gen. Pattona oraz do Pawilonu Edukacyjnego Kamień zapraszają warszawscy plażowi. Można u niego wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji na temat tego, co dzieje się nad rzeką.
"Plażowi i plażowe zachęcają również do dbania o czystość nad Wisłą, organizując wspólne akcje sprzątania – najbliższa już w sobotę 17.09, w międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata / World Cleanup Day. Start w samo południe na plaży Poniatówka. Ochotnicy otrzymają niezbędne materiały, a w ramach podziękowania pierwsze 50 osób dostanie plakaty z tegorocznymi grafikami Oli Jasionowskiej" - informuje ratusz.
Pożegnanie lata i atrakcje w październiku
Z kolei w piątek, 23 września zorganizowane zostanie wspólne pożegnanie lata z Dzielnicą Wisła. Z okazji równonocy jesiennej rozpalone zostanie wielkie ognisko na plaży Saskiej, przy którym będzie można zapleść dożynkowe wianki i udać się na koncert nad rzeką przy blasku księżyca.
- Od początku maja i jeszcze do końca października zapraszamy na rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej na pokładach ponad 40 jednostek - tradycyjnych, drewnianych batów, szkut, pychówek, ale także bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki. Rejsy są bezpłatne i realizowane jako jeden ze zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Przez cztery ostatnie miesiące skorzystało z nich ponad dwa tysiące osób. Rejsy odbywają się przez siedem dni w tygodniu i o różnych porach dnia, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Rezerwacji można dokonać poprzez stronę rejsy.waw.pl - mówi Jan Piotrowski.
Przeprawy promowe do końca września
Brzegi Wisły łączą trzy bezpłatne przeprawy promowe działające w ramach wodnych Warszawskich Linii Turystycznych. Pierwszą z nich jest Słonka kursująca z Cypla Czerniakowskiego do Saskiej Kępy. Pliszką można przedostać się z mostu Poniatowskiego w okolice Stadionu Narodowego. Trzeci prom - Wilga - kursuje z Podzamcza na plażę przy zoo.
Do 31 sierpnia przeprawy działały codziennie. We 25 września będą kursować w dni wolne co 20 minut od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 20.00. - W 2022 roku do tej pory z promów skorzystało 97 442 osób (w całym sezonie 2021 było to 107 518, w rekordowym 2018 – 150 546). Najpopularniejsza przeprawa to Wilga – 41 362 osoby, potem Pliszka – 34 759 osób i Słonka – 21 321 - wyliczyli w komunikacie stołecznie urzędnicy. Ponadto 3491 osób wyruszyło w rejs statkiem do Serocka.
Przeczytaj także: Dwa centymetry do rekordu. Wisła w stolicy coraz płytsza
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl