Pożegnanie lata nad Wisłą. Parada, rejsy i spływ kajakowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lato nad Wisłą Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Rejsy tradycyjnych łodzi, kursy promowe, spływ kajakowy, wioska urzeczańska, wreszcie parada jednostek na Wiśle. W sobotę odbędzie się czternasta edycja Święta Wisły.

- W pierwszą sobotę września pożegnamy sezon letni świętem wszystkich wodniaków i miłośników rzeki. Naszym świętem. W tym roku będzie to już 14. edycja Święta Wisły, w ramach którego zapraszamy między innymi na pływanie tradycyjnymi łodziami i paradę wiślanych jednostek, której start zaplanowany jest na godzinę 18 z plaży Rusałka. Podczas wydarzenia, jak zawsze nie zabraknie elementów wiślanego dziedzictwa, okraszonych szczyptą doznań kulturalnych. Wszystko w zgodzie z przyświecającą nam ideą - Wisła dla wszystkich - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Rejs tradycyjnymi łodziami będzie możliwy z kilku miejsc. Drewniane jednostki odpływać będą z plaży Rusałka, Płyty Desantu i Dworca Wodnego w pobliżu pomnika Syrenki w godzinach 12-16. Ratusz podkreśla, że jeśli tylko poziom Wisły pozwoli, w wieczornej paradzie mieszkańcy będą mogli obejrzeć Chude Wojtki (pogłębiarki należące do warszawskich wodociągowców), których na co dzień w szyku paradnym zobaczyć nie można. Po zakończeniu parady Pawilon Edukacyjny Kamień organizuje koncert, na którym wystąpi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

W ramach Święta Wisły mieszkańcy stolicy będą mogli także wybrać się na kajaki. O godzinie 10.30 z plaży Saskiej w kierunku Młocin wystartuje Wioślana Masa Krytyczna – spływ kajakowy organizowany przez Federację Przystań Warszawa.

Program Święta WisłyUM Warszawy

Odpoczynek na leżakach i działania edukacyjne

We wszystkie weekendy do końca września na nadwiślańskie plaże, bulwar gen. Pattona oraz do Pawilonu Edukacyjnego Kamień zapraszają warszawscy plażowi. Można u niego wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji na temat tego, co dzieje się nad rzeką.

"Plażowi i plażowe zachęcają również do dbania o czystość nad Wisłą, organizując wspólne akcje sprzątania – najbliższa już w sobotę 17.09, w międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata / World Cleanup Day. Start w samo południe na plaży Poniatówka. Ochotnicy otrzymają niezbędne materiały, a w ramach podziękowania pierwsze 50 osób dostanie plakaty z tegorocznymi grafikami Oli Jasionowskiej" - informuje ratusz.

Pożegnanie lata i atrakcje w październiku

Z kolei w piątek, 23 września zorganizowane zostanie wspólne pożegnanie lata z Dzielnicą Wisła. Z okazji równonocy jesiennej rozpalone zostanie wielkie ognisko na plaży Saskiej, przy którym będzie można zapleść dożynkowe wianki i udać się na koncert nad rzeką przy blasku księżyca.

- Od początku maja i jeszcze do końca października zapraszamy na rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej na pokładach ponad 40 jednostek - tradycyjnych, drewnianych batów, szkut, pychówek, ale także bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki. Rejsy są bezpłatne i realizowane jako jeden ze zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Przez cztery ostatnie miesiące skorzystało z nich ponad dwa tysiące osób. Rejsy odbywają się przez siedem dni w tygodniu i o różnych porach dnia, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Rezerwacji można dokonać poprzez stronę rejsy.waw.pl - mówi Jan Piotrowski.

Łódki nad Wisłą (zdjęcie ilustracyjne)Archiwum TVN24

Przeprawy promowe do końca września

Brzegi Wisły łączą trzy bezpłatne przeprawy promowe działające w ramach wodnych Warszawskich Linii Turystycznych. Pierwszą z nich jest Słonka kursująca z Cypla Czerniakowskiego do Saskiej Kępy. Pliszką można przedostać się z mostu Poniatowskiego w okolice Stadionu Narodowego. Trzeci prom - Wilga - kursuje z Podzamcza na plażę przy zoo.

Do 31 sierpnia przeprawy działały codziennie. We 25 września będą kursować w dni wolne co 20 minut od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 20.00. - W 2022 roku do tej pory z promów skorzystało 97 442 osób (w całym sezonie 2021 było to 107 518, w rekordowym 2018 – 150 546). Najpopularniejsza przeprawa to Wilga – 41 362 osoby, potem Pliszka – 34 759 osób i Słonka – 21 321 - wyliczyli w komunikacie stołecznie urzędnicy. Ponadto 3491 osób wyruszyło w rejs statkiem do Serocka.

Przeczytaj także: Dwa centymetry do rekordu. Wisła w stolicy coraz płytsza

Stan Wisły na wysokości mostu Południowego
Stan Wisły na wysokości mostu PołudniowegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest siedem stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP