Płot wokół Sejmu nie spodobał się ekspertom ratusza

[object Object]
Stołeczny Konserwator o budowie parkanu wokół SejmuTVN24
wideo 2/2

Budowa trzymetrowego płotu wokół Sejmu nie spotkała się z przychylnością Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego działającej przy prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz. Zespół wyraził negatywną ocenę w tej sprawie. - Niezmiennie liczymy na współpracę - odpowiadają urzędnicy z Kancelarii Sejmu.

Nowy płot ma otaczać budynek parlamentu od strony ulicy Wiejskiej i Górnośląskiej. Zgodnie z planem, ma być wysoki na około trzy metry, wykonany ze stalowych prętów. Jego budowę urzędnicy kancelarii tłumaczą przede wszystkim koniecznością poprawy bezpieczeństwa.

Potrzebna zgoda konserwatora

Zabudowa Sejmu jest wpisana do rejestru zabytków. Dlatego do realizacji całego przedsięwzięcia niezbędna jest zgoda Stołecznego Konserwatora Zabytków. Ta - jak mówi Michał Krasucki - jeszcze nie zapadła. - Mamy w tej chwili wniosek złożony przez Kancelarię Sejmu. Odbyło się też posiedzenie Społecznej Rady do spraw Dziedzictwa, która jest naszym ciałem eksperckim, opiniującym trudne tematy - mówi konserwator. I nie ukrywa, że sprawa budowy parkanu wokół parlamentu jest tematem "trudnym i bardzo wrażliwym". - Spotykają się kwestie natury bezpieczeństwa, ale także konserwatorskie i to jest dla nas istotne. Czekamy na oficjalny protokół z posiedzenia rady. Kiedy go dostaniemy, wtedy będziemy przymierzać się do wydania decyzji. Spodziewam się, że będzie to w perspektywie tygodnia lub dwóch tygodni - zapowiedział.

"Projekt wyjątkowo agresywny"

Wspomniana przez Krasuckiego Społeczna Rada Ochrony Dziedzictwa Kulturowego budowy płotu w zaproponowanym przez kancelarię kształcie nie popiera. - Przedstawiony nam projekt jest wyjątkowo agresywny, zmienia charakter ulicy Wiejskiej i jest sprzeczny z ideowymi założeniami powojennych budynków sejmowych - powiedział w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" profesor Waldemar Baraniewski, jeden z członków zespołu. Społeczna Rada Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy prezydencie Warszawy to organ doradczy prezydenta miasta w sprawach ochrony dóbr kultury. Składa się z 15 ekspertów, m.in. architektów czy historyków sztuki. Jej opinia może być kluczowa w realizacji całego przedsięwzięcia. Przynajmniej do czasu, kiedy w życie wejdzie nowe porozumienia dotyczące stołecznych zabytków i opiekę nad nimi przejmie wojewódzki (zamiast stołecznego) konserwator Jakub Lewicki.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Adam Grzegrzółka powiedział, że Kancelaria Sejmu jak dotąd nie otrzymała od ratusza żadnej decyzji w tej sprawie. - Oczekujemy na odpowiednią korespondencję od Stołecznego Konserwatora Zabytków, w której zostanie wyrażona odpowiedź na wniosek dotyczący budowy ogrodzenia od strony ulicy Wiejskiej - poinformował.

"Liczymy na współpracę"

Dyrektor zaznaczył też, że kancelaria "niezmiennie liczy w tej sprawie na współpracę i zrozumienie stołecznych urzędników". - Bezpieczeństwo prac Izby, a także posłów, urzędników oraz osób odwiedzających kompleks sejmowy pozostaje kluczowe dla działań i planów Kancelarii Sejmu - przekonywał Grzegrzółka. To nie pierwsza próba budowy ogrodzenia od strony ulicy Wiejskiej. Już w 2007 roku z taką inicjatywą wystąpił były marszałek Ludwik Dorn. Na drodze stanęła wtedy Ewa Nekanda-Trepka, ówczesna stołeczna konserwator zabytków.

kw/PAP

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Spowodował wypadek, w wyniku którego zginął 19-latek - poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Ilona Cichocka. Jak się okazało, 21-latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl