Platforma chce referendum. Będzie skarga na decyzję wojewody

Wokół referendum o granicach Warszawy
Wokół referendum o granicach Warszawy
TVN24
Wokół referendum o granicach WarszawyTVN24

Rada Warszawy, głosami radnych PO, zdecydowała, że niedawna decyzja wojewody o unieważnieniu o referendum w sprawie metropolii warszawskiej, zostanie zaskarżona do sądu.

Uchwała, pozwalająca zaskarżyć decyzję wojewody Zdzisława Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, została przyjęta we wtorek wieczorem. Za głosowały 33 osoby, przeciw 16. Radni PO liczą na przeprowadzenie referendum jeszcze przed wakacjami.

Tak samo rozłożyły się głosy w sprawie stanowiska, w którym Rada Warszawy krytykuje poczynania wojewody mazowieckiego.

Sesja nadzwyczajna, jeden temat

Radni spotkali się na sesji nadzwyczajnej poświęconej wyłącznie kwestii referendum. Jako pierwsza głos zabrała przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO), która zwróciła się o wpisanie do porządku obrad uchwały, która pozwoli zaskarżyć do decyzję Sipiery do WSA.

Malinowska-Grupińska odniosła się do zarzutu wojewody, który stwierdził, że w pytaniu referendalnym dotyczącym zmiany granic należało odwołać się do ustawy o samorządzie gminnym, a nie - jak zrobili miejscy radni - ustawy o referendum lokalnym.

- Powyższe stanowisko jest błędne, ponieważ pytanie referendalne dotyczy zmiany granic Warszawy przez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin. Pytanie nie dotyczy zmiany granic gminy Warszawa, ponieważ te pozostają niezmienione - mówiła Malinowska-Grupińska cytując uzasadnienie uchwały.

"To skrajny przejaw arogancji władzy"

Z kolei szef klubu PO Jarosław Szostakowski zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad stanowiska Rady Warszawy w tej samej sprawie.

- Rada Warszawy wyraża głębokie zaniepokojenie decyzją wojewody. Skutkiem decyzji jest odebranie mieszkańcom prawa do wypowiedzenia się w kluczowej kwestii jaką jest ustrój terytorialny. To skrajny przejaw arogancji władzy – cytował projekt stanowiska.

Innego zdania był szef klubu PiS Dariusz Figura. – Zwoływanie sesji nadzwyczajnej przed sesją zwyczajną (odbędzie się w czwartek - red.), za co zapłacą warszawiacy, was guzik obchodzi. W ostatniej chwili wprowadzają państwo projekt stanowiska. Nie wystarczy mieć większości, żeby mieć rację. Gratuluje standardów – krytykował.

- Państwo fundują awanturę polityczną, państwo poszli w ścieżkę wydawania pieniędzy warszawiaków na działalność polityczną – stwierdził. I zapewniał, że w ciągu kilkunastu dni zostanie ogłoszony projekt konsultacji społecznych. - Będzie czas na rozmowę merytoryczną, będzie czas na zgłaszanie uwag, a nie okrzyków – zapowiadał.

Głos zabrała także radna niezależna Paulina Piechna-Więckiewicz. - Temat budzi emocje mieszkańców, referendum jest potrzebne. Co by nie mówić, ale akurat w tym przypadku nie Platforma wywołała tę awanturę, wywołał ją Sasin, który projekt wprowadził w niewybrednym stylu, później wycofał go również w niewybrednym stylu. Pozostały mgliste obietnice, że kolejny projekt będzie lepszy - mówiła.

Ewa Malinowska-Grupińska o uchwale
Ewa Malinowska-Grupińska o uchwaleTVN24
Jarosław Szostakowski o stanowisku rady
Jarosław Szostakowski o stanowisku radyTVN24

To strzał w stopę?

Jak pisaliśmy dziś na tvnwarszawa.pl, zdaniem specjalisty zaskarżenie decyzji wojewody nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli PO zależy na referendum, powinni przyjąć nową uchwałę wzorując się na Legionowie - stwierdził Tomasz Zakrzewski, radca prawny, twórca portalu referendumlokalne.pl. Czytaj więcej na ten temat

Uchwałę dotyczącą przeprowadzenia referendum warszawscy radni przyjęli podczas sesji 6 lutego. Zgodnie z nią, referendum miało się odbyć 26 marca. Nawet gdyby sąd (po wszystkich odwołaniach) uznał, że Sipiera się pomylił, a dokument był zgodny z prawem – przeprowadzenie glosowania w tym dniu będzie niemożliwe.

Referendum jest konsekwencją pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy. Pod koniec stycznia politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć 32 okoliczne gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 51-osobowa rada Warszawy.

Pomysł wywołał duże kontrowersje. Przeciwnicy PiS krytykowali m.in. to, że został wprowadzony bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i władzami lokalnymi. Sprzeciw przyniósł oczekiwany efekt. PiS na razie wstrzymał procedowanie tego pomysłu i zapowiedział konsultacje z samorządowcami.

Zobacz komentarze radnych po sesji:

Komentarze po sesji
Komentarze po sesjiTVN24

Zdjęcie na stronie głównej: PAP

kz/b

Pozostałe wiadomości

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl