Pieszy z pierwszeństwem? "Mamy dwa razy więcej zabitych niż Niemcy"

Marek Konkolewski i Joanna Madej o propozycji zmian
Marek Konkolewski i Joanna Madej o propozycji zmian
TVN24
Marek Konkolewski i Joanna Madej o propozycji zmianTVN24

Pieszy przy krawędzi jezdni ma mieć pierwszeństwo - takich zmian w kodeksie domagają się posłowie. - Przepuszczenie oczekującego przechodnia nie może być kwestią dobrej woli kierowcy - mówią autorzy zmian, które obecnie znajdują się w podkomisji infrastruktury. - Tu nie chodzi o nowe prawo, tylko respektowanie istniejących przepisów - komentują eksperci.

Statystyki mogą niepokoić - w Polsce pieszy ginie co 8 godzin. - Mamy dwa razy więcej zabitych pieszych niż Niemcy, chociaż mamy dużo mniej obywateli - alarmuje Beata Bublewicz, przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, jedna z autorek zmian w przepisach, które trafiły do sejmowej podkomisji infrastruktury. Zmiany proponowane przez posłów mają sprawiać, że kierowca będzie miał obowiązek zatrzymać się przed pieszym, który chce wejść na pasy. - Obecne przepisy dają pieszemu pierwszeństwo dopiero wtedy, kiedy ten znajdzie się już na przejściu. Dzisiaj musieliśmy stać nawet kilka minut, zanim zostaliśmy wpuszczeni na przejście przez kierowców - mówi Łukasz Wójcik, reporter TVN24, który zajmuje się sprawą. Zmiany, których domagają się posłowie obowiązują już w 15 innych krajach Unii Europejskiej. - Są to kraje, które mają dużo lepsze statystyki bezpieczeństwa osób pieszych - argumentuje posłanka Bublewicz.

Przepisy nie takie oczywiste?

Propozycja zmian wzbudziła duże emocje już na etapie prac w sejmowych komisjach. - Grupa posłów związanych z lobby firmy transportowych przegłosowało podpunkt, który może wypaczyć sens wprowadzania jakichkolwiek zmian - tłumaczy tvn24.pl Beata Bublewicz. Chodzi o przepis, który zobowiązuje pieszego do tego, żeby stojąc przy przejściu uwzględniał warunki drogowe i widoczność. - Moja propozycja była prosta, a przegłosowane propozycje sprawiają, że pierwszeństwo pieszego i tak może być podważane - podnosi Bublewicz. Ostatecznie do podkomisji infrastruktury trafił projekt, w którym znajduje się zapis mówiący o dodatkowej odpowiedzialności osoby oczekującej na przejście przez "zebrę". Podkomisja zadecyduje, która wersja (ta prostsza przedstawiana przez posłankę Bublewicz czy bardziej rozbudowana wersja przegłosowana w podkomisji bezpieczeństwa ruchu drogowego) będzie głosowana przez posłów.

Policja kibicuje

Funkcjonariusze ruchu drogowego nie mają wątpliwości, że - niezależnie od tego w jakiej formie - zmiany są niezbędne. - To krok w dobrym kierunku. Nasze dzieci będą bardziej bezpieczne. Pasy to miejsce, które jest obecnie mało chronione - mówił we wtorkowym "Wstajesz i wiesz" Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego KGP. Maciej Wroński, prezes Organizacji Pracodawców Transport i Logistyka Polska apeluje jednak, że wprowadzanie nowych przepisów nie będzie cudownym lekarstwem, które pomoże lepiej chronić pieszych. - Zwróćmy uwagę, że już teraz są przepisy chroniące pieszych. Do wypadków dochodzi, bo kierowcy je ignorują. Tu nie chodzi o wdrażanie nowych rozwiązań, tylko o wymuszenie tych, które już istnieją - apelował Wroński.

"Zmieńmy mentalność"

Kierowca rajdowy, Joanna Madej podkreśla z kolei, że nowe przepisy mogą być skuteczne, ale tylko, kiedy kierowcy zmienią swoje nastawienie. - Musimy nauczyć się dbać o tych, którzy nie są obudowani blachą. Mam nadzieję, że nowe pokolenie kierowców w Polsce będzie bardziej "skandynawskie" niż obecne - mówiła Madej przed kamerą TVN24. Skandynawski trop wspomniany przez rozmówczyni TVN24 nie jest przypadkowy. Według statystyk, w Polsce pieszy może stracić życie 10 razy łatwiej niż w Szwecji czy Danii. Z kolei w Finlandii kierowca może stracić prawo jazdy, jeśli widząc pieszego przed przejściem się nie zatrzyma.

W oparach absurdu?

- Musimy coś zmienić, dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że pieszy przepuszczony przez kierowcę na pasach podnosi rękę w geście podziękowania - mówi tvn24.pl Radosław, autor popularnego w internecie kanału "Autostrady Polska". Internauta publikuje w sieci nagrania, na których widać, że piesi często są zaskoczeni faktem, że ktoś chce ich przepuścić. - To jest jak absurd, który jest jednocześnie jak papierek lakmusowy. Dowód na to, że pieszy został na polskiej drodze zepchnięty do roli petenta - argumentuje Radosław.

Więcej na portalu TVN24.pl

bż /TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl