Piesza Masa Krytyczna przyszła do drogowców

Piesza Masa Krytyczna poszła przed ZDMZDM

"Co najmniej od 2 lat priorytetem Zarządu Dróg Miejskich jest poprawa bezpieczeństwa i wygody pieszych w Warszawie" - twierdzą urzędnicy i chwalą się swoimi działaniami. To odpowiedź na sobotnią Pieszą Masę Krytyczną.

W sobotniej masie wzięło udział kilkaset osób. Uczestnicy akcji spotkali się przy rondzie de Gaulle’a i ruszyli przez centrum Warszawy w stronę siedziby Zarządu Dróg Miejskich przy Chmielnej. Chcieli w ten sposób przypomnieć urzędnikom "o tym najważniejszym, ale najbardziej zaniedbywanym sposobie komunikacji".

Do wydarzenia odniósł się Zarząd Dróg Miejskich.

Dyskusja internetowa przeniesie się "w teren"?

"Choć pieszym jest każdy, temat warunków ruchu pieszego przez lata był marginalizowany, a przestrzeń dla pieszych zawłaszczana przez innych uczestników ruchu. W konsultacjach społecznych i w opinii publicznej ciągle słychać głosy, by kosztem chodników zwiększać liczbę miejsc parkingowych, rozbudowywać układ jezdni" - czytamy na początku komunikatu.

W dalszej części urzędnicy zapewniają, że z roku na rok realizują coraz więcej inwestycji właśnie dla pieszych.

"Wyznaczamy nowe naziemne przejścia, remontujemy chodniki (w tym roku aż 20 km), konsekwentnie walczymy z nielegalnym parkowaniem, ustawiając co roku kilka tys. słupków. Prowadzimy też audyt bezpieczeństwa przejść i staramy się nagłaśniać sprawy związane z bezpieczeństwem. Przed nami jeszcze długa i trudna droga, wymagająca nie tylko dużych nakładów sił i pieniędzy, ale także zmiany mentalności" - piszą.

Ich zdaniem, dyskusja o prawach i potrzebach pieszych powinna z internetowych forów przenieść się w "teren", na przykład na spotkania konsultacyjne.

"Z zainteresowaniem przyjmujemy zatem inicjatywę Pieszej Masy Krytycznej, która w sobotę przeszła ulicami miasta i odwiedziła siedzibę ZDM. Mamy nadzieję, że dzięki niej piesi będą mieć swoją reprezentację, która będzie się upominać o ich prawa i wesprze nasze działania na rzecz poprawy warunków ruchu pieszego" - komentują.

Usuwanie barier

Przypominają też, jakie działania prowadzone są z myślą o pieszych. Jednym z nich jest remont (tylko w 2017 roku) ponad 65 tys. m kw. chodników.

"To nie koniec naszych prac. Jeszcze w tym roku planujemy ułożyć blisko 40 tys. m kw. nowej nawierzchni chodników na takich ulicach, jak Łukowska, al. Lotników, Śródziemnomorska, Gwiaździsta, Jagiellońska czy Rembielińska. Remontując chodniki, obniżamy krawężniki i stosujemy rozwiązania przyjazne osobom z niepełnosprawnościami" - zapowiadają.

Później wymieniają jeszcze modernizację przystanków, tak by były przyjazne dla niepełnosprawnych oraz usuwanie barier architektonicznych.

"Zakończyliśmy prace w ponad 50 lokalizacjach, do końca roku wykonamy kolejnych kilkadziesiąt takich interwencji. Obniżyliśmy krawężniki, zamontowaliśmy płyty ostrzegawcze i wyremontowaliśmy chodniki. Łącznie na usuwanie barier architektonicznych wydamy w tym roku blisko 2 mln zł. To ponad dwa razy więcej niż w 2016 roku" - podają.

Przypominają też o audycie przejść dla pieszych. "W tym roku na Targówku, Mokotowie, Ursynowie i Bielanach skontrolujemy 1069 przejść dla pieszych. W 2016 roku kompleksowy audyt objął 930 przejść. Docelowo chcemy w ten sposób przebadać zebry we wszystkich dzielnicach. Na bazie rekomendacji z audytu sukcesywnie wprowadzane są zmiany w terenie" - obiecują.

Priorytet: przejścia dla pieszych

Urzędnicy zwracają również uwagę na kwestię porządkowania parkowania. "Od początku roku ustawiliśmy ponad 2,5 tys. słupków blokujących, głównie na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, gdzie nielegalne parkowanie zagrażało pieszym. Sukcesywnie uwalniamy chodniki od parkowania, przenosząc samochody na jezdnię: np. na ul. Madalińskiego, Wiatracznej, Gwiaździstej, Namysłowskiej, Kinowej czy Radzymińskiej" - piszą.

Dodają, że na poprawę bezpieczeństwa pieszych mają wpływ wybudowane przez ZDM azyle dla pieszych, oraz wprowadzone zmiany organizacji ruchu.

"Usuwamy również największe bariery dla pieszych: wyznaczamy nowe, naziemne przejścia tam, gdzie dotąd można było tylko korzystać z kładek lub przejść podziemnych. Tak stało się m.in. na skrzyżowaniu ul. Czerniakowskiej i Chełmskiej, gdzie obok istniejącej kładki wyznaczyliśmy przejście z sygnalizacją" - przywołują przykłady.

Tam gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, powstają aktywne przejścia dla pieszych. Takie urządzenia powstały w 17 newralgicznych punktach, kolejne trzy są w budowie "Jednym z naszych priorytetów jest doświetlanie przejść dla pieszych. W tym roku doświetliliśmy już 153 przejścia. Każdego dnia powstają kolejne oświetlone zebry. W sumie w tym roku doświetlimy blisko 300 przejść w całym mieście" - kończą.

Tak wyglądała sobotnia masa krytyczna:

[object Object]
Uczestnicy idą przed Zarząd Dróg Miejskich Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kz

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl