O godzinie 7.30 z kościoła przy ulicy Deotymy ruszyła 21. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. – Pielgrzymi idą o kulach, niektórzy jadą na wózkach. Chorym towarzyszą opiekunowie – relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, który im towarzyszył na początku tej trudnej drogi. - Wszyscy są uśmiechnięci, śpiewają piosenki i machają do przechodniów - dodaje.
Jak informuje, pielgrzymi zajmują prawy pas ruchu ulic którymi przechodzą. Ze względu na mały ruch nie powodowali większych utrudnień dla kierowców.
Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych
"Nie ulegnijcie narzekaniu"
32. Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną rozpoczęła msza święta, w trakcie której homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Powiedział, że Kościół czuje odpowiedzialność za ewangelizację, a udział w pielgrzymce jest jej formą.
Zwracając się do młodych pątników prosił, by na szlaku stawiali sobie pytanie, czy ich przygotowanie do małżeństwa jest zgodne z nauką Kościoła. - Czy czasem nie przyjęliśmy i nie zgodziliśmy się na pogański sposób przygotowania się do małżeństwa, którego efektem potem są małżeństwa, które się rozpadają, pokrzywdzone dzieci, złamana wierność ślubowana w sakramencie małżeństwa? - pytał.
Kardynał Nycz nawiązał do niedzielnej Ewangelii o Żydach na pustyni. - Szemranie Żydów na pustyni jest pewnym obrazem naszego życia: szemrających ludzi, wiecznie z czegoś niezadowolonych – mówił metropolita. - Wy, młodzi, nie ulegnijcie temu powszechnemu narzekaniu, które czasem słyszycie od nas, ludzi dorosłych. Stańcie przy tym prawdziwym, opartym na prawdzie i na Jezusie entuzjazmie Ewangelii – apelował do pielgrzymów.
Za miłość, pokój i całe życie
Intencje pielgrzymujących są bardzo różne. 22-letni Wojtek przyznał, że idzie do Częstochowy dla dobra wszystkich Polaków. - Chciałbym, żeby w Ojczyźnie było więcej miłości, a mniej nienawiści – powiedział w rozmowie z PAP. -
Polecam Bogu całe moje przyszłe życie, aby było przydatne ludziom - deklaruje z kolei 20-letnia Anna.
21-letni żołnierz Marcin idzie na Jasną Górę z pragnieniem, aby na całym świecie zapanował pokój.
40 proc. pątników rusza na pielgrzymi szlak po raz pierwszy. Trasa tej pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 35 km.
Ukoronowaniem pielgrzymek będzie msza święta odprawiona 15 sierpnia na Jasnej Górze.
PAP,wp//mz