Dwie grupy pielgrzymów wyruszyły po 7.00 z ul. Nowomiejskiej 23, z kościoła św. Ducha.
303. Warszawska Piesza Pielgrzymka przejdzie ulicami: Podwalem, Senatorską, Elektoralną, Okopową, Towarową, pl. Zawiszy, Grójecką i al. Krakowską do Tarczyna.
- Przed 8.00 pielgrzymi szli przez plac. Bankowy. Był zablokowany ruch. Kierowcy zatrzymywali się, wyłączali silniki, a niektórzy pozdrawiali pielgrzymów - mówił Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.
"Idziemy z żoną i szóstką naszych dzieci"
Wśród kilku tysięcy pielgrzymów jest bardzo dużo młodych osób, rodzin z małymi dziećmi. - To jest moja dziewiąta pielgrzymka, w tym roku idziemy z żoną i z szóstką naszych dzieci, najmłodsze ma cztery miesiące i będzie jechać w wózku. Pielgrzymka to jest czas, kiedy mogę być przez cały dzień z moimi dziećmi i kiedy możemy się poświęcić się modlitwie - powiedział PAP pan Dariusz.
W ponad 20 grupach pielgrzymkowych są też ludzie starsi, rodzice z dorosłymi dziećmi.
Pątnicy niosą tylko podręczny bagaż, pozostałe rzeczy przewożone są samochodami na kolejne miejsca noclegów. Większość nocuje u osób, które przyjmują ich do swoich domów. Część śpi w namiotach.
Kilka wieków tradycji
Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od 1711 r. wychodzi z kościoła Św. Ducha. Trasa liczy ok. 250 km i wiedzie przez sanktuaria maryjne. Pątnicy dojdą do Częstochowy 14 sierpnia.
Z Warszawy pielgrzymka pójdzie m.in. przez Tarczyn i Mogielnicę w woj. mazowieckim, Studzianną – Psary - Skotniki i Wielgomłyny w woj. łódzkim oraz miejscowości św. Anna i Mstów na Jasną Górę w Częstochowie (śląskie). Po drodze pielgrzymi odwiedzają sanktuaria maryjne.
Pierwsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora klasztoru warszawskiego paulinów o. Innocentego Pokorskiego. Przeszli w niej wówczas członkowie działającego przy klasztorze Arcybractwa Pięciorańskiego - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. Uznaje się ją za początek dorocznych pielgrzymek z Warszawy. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.
Pielgrzymka z kościoła św. Anny
Sprzed kościoła świętej Anny idzie z kolei Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup "17 "Ubodzy w duchu".
Przejdzie ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, ul. Belwederska, ul. Jana Sobieskiego, al. Rzeczpospolitej, ul. Hlonda, ul. Imbirowa, ul. Nowoursynowską, ul. Rosoła, ul. Relaksowa.
We wtorek z Warszawy wyszli pierwsi pielgrzymi.
Pielgrzymi we wtorek ruszyli na Jasną Górę
PAP/su/mz