- W Paradzie wzięło udział mnóstwo zagranicznych gości, z Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Niemiec. Mówili nam, że są pod wrażeniem, że w tak huczny i barwny sposób obchodzimy Dzień Europy - powiedziała PAP szefowa Fundacji Schumana Anna Radwan.
Na czele powiewała ukraińska flaga
W tym roku mija 65 lat od zaprezentowania po raz pierwszy przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana planów integracji europejskiej. Dzień ten jest obchodzony we wszystkich krajach członkowskich jako Dzień Europy.
Na czele parady w Warszawie, w której wzięło udział kilka tysięcy osób, powiewała ukraińska flaga. Nieśli ją ukraińscy studenci Wiktor i Oksana. - Chciałem pokazać, że bardzo wszystkim dziękuję za wsparcie dla Ukrainy. A może ktoś nie wie, co się dzieje na Ukrainie i zobaczy, że tam idzie chłopak ubrany jak żołnierz i niesie ukraińską flagę, zainteresuje się i zapyta, co tam na Ukrainie? - powiedział PAP Wiktor ubrany w hełm i kamizelkę kuloodporną.
Uczestnicy parady szli w rytmie afrykańskich bębnów. Grali na nich muzycy z zespołu Uanga pochodzący m.in. z Somalii, Etiopii i Beninu.
"Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość"
W tym roku tematem przewodnim obchodów jest solidarność Europy z innymi regionami na świecie, co nawiązuje do ogłoszonego przez Komisję Europejską Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju. Hasło roku brzmi: "Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość".
Czym jest pomoc rozwojowa oraz w jaki sposób Unia i kraje członkowskie angażują się na rzecz poprawy jakości życia w krajach najuboższych - tego można dowiedzieć się odwiedzając Miasteczko Schumana przy Krakowskim Przedmieściu.
Pracownicy organizacji zaangażowanych w pomoc rozwojową, m.in. Polskiej Akcji Humanitarnej, Amnesty International, Polskiej Zielonej Sieci, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, opowiadają o zrównoważonym rozwoju, sprawiedliwym handlu, prawie do wody, wolontariacie, pomocy humanitarnej. Do późnych godzin popołudniowych będą też trwały debaty z udziałem ekspertów, które zorganizowała Grupa Zagranica zrzeszająca polskie organizacje zaangażowane w działania na rzecz rozwoju.
W miasteczku można też wziąć udział w zabawach: zagrać w europejskie koło fortuny, odszukać hasło związane z Europejskim Rokiem Na Rzecz Rozwoju za pomocą aplikacji, naładować baterię telefonu pedałując na rowerze.
Życzenia dla ukraińskiej pilotki
W namiocie Euromajdanu Warszawa czekają z kolei pocztówki, na których można napisać życzenia urodzinowe dla Nadii Sawczenko - ukraińskiej pilotki, która jest przetrzymywana w areszcie w Moskwie; jej urodziny przypadają w niedzielę.
UE wraz z państwami członkowskimi to najwięksi ofiarodawcy pomocy na świecie. W 2014 r. przekazały na ten cel 58,2 mld euro. Polska w 2014 r. przeznaczyła na tzw. Oficjalną Pomoc Rozwojową 329 mln euro, czyli 0,08 proc. Produktu Narodowego Brutto. Według OECD w relacji do PNB to najniższy wynik w UE.
PAP/su/b