Hasło tegorocznej parady to "Równe prawa - wspólna sprawa". Uczestnicy zbiorą się przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd planują wyruszyć o godzinie 15.
Trasa została wytyczona ulicami: Marszałkowska, pl. Bankowy, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski, Sierakowskiego, Kłopotowskiego i Wybrzeże Helskie.
Organizatorzy spodziewają się od 10 tys do 12 tys uczestników.
Zaapelują o związki partnerskie
SLD zapowiedział, że podczas parady będzie apelować do Platformy Obywatelskiej o poparcie projektu ustawy o związkach partnerskich. Dariusz Joński, rzecznik sojuszu, przypomniał, że po tym, jak Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekty ustaw o związkach partnerskich, klub SLD ponownie złożył projekt w tej sprawie. Zakłada on m.in. wspólne rozliczanie podatku PIT przez partnerów i dziedziczenie po sobie, jak w przypadku małżonków.
- Liczymy, że PO w końcu się opowie za ustawą o związkach partnerskich - podkreślił Joński.
- Geje, lesbijki, osoby transseksualne w Polsce wywalczyły prawo do przestrzeni publicznej. Nadal w Polsce nie mamy prawa do równego traktowania, jeśli chodzi o związki partnerskie. Nadal w Polsce nie chronią nas normy prawa karnego przed mową nienawiści kierowaną przeciwko osobom LGBT. To jeszcze przed nami - zaznaczył warszawski radny z klubu SLD Krystian Legierski.
Miller w komitecie honorowym
Jak co roku, SLD na Paradzie Równości będzie miało swoją platformę - powiedziała warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD). Dodała, że w komitecie honorowym parady są m.in. lider sojuszu Leszek Miller, wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, Katarzyna Piekarska oraz warszawscy radni z klubu SLD: Sebastian Wierzbicki i Krystian Legierski.
Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). Tegoroczna parada rozpocznie się w Warszawie o godz. 15 przed Pałacem Kultury i Nauki.
TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2012 ROKU:
TAK WYGLĄDAŁA PARADA W 2011 ROKU:
Parada Równości 2012
Parada Równości w 2011 roku
db//gak