- Jeśli Bóg pozwoli, to 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni - zapowiedział w środę kard. Kazimierz Nycz. W Wilanowie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono prace wykonane w świątyni w 2016 roku.
- Dziś na naszych oczach spełnia się zobowiązanie naszych przodków wobec Boga i narodu, jakim było wybudowanie Świątyni Opatrzności Bożej. Jeśli Bóg pozwoli to 11 listopada za odzyskaną niepodległość będziemy dziękować już w otwartej dla wiernych świątyni. W świątyni Opatrzności Bożej będziemy też dziękować za Konstytucję 3 Maja, za wielkie wydarzenia w historii naszej ojczyzny, a także za wielkich Polaków, którzy tę historię tworzyli - podkreślił kard. Nycz.
- Wszystko idzie zgodnie z planem - mówiła tvnwarszawa.pl Magdalena Drozd, rzecznik prasowa COB. Jak dodawała, świątynia może być gotowa już 11 listopada tego roku.
Pomieści nawet 3 tys. osób
O postępach prac budowlanych świątyni poinformował prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. - Został zrealizowany pierwszy etap akustyki bardzo istotny dla podniesienia walorów dźwiękowych świątyni, wykonano elewację i ocieplenie Świątyni Opatrzności Bożej, zakończono montaż szyb we wszystkich portalach, wykonano przeszklenia w kaplicach numer 2,3,4, wylano posadzkę chóru, a także wylano podłogę prezbiterium - powiedział prezes Centrum. - Ogrzewanie jest w trakcie realizacji, ukończono pierwszy etap wentylacji i ogrzewania świątyni wraz podbudową posadzki, wykonano także parkingi dla pielgrzymów - dodał. Jednym z kluczowych elementów na następne lata jest kontynuacja prac związanych z akustyką. - Świątynia dzięki unikatowym w skali europejskiej rozwiązaniom akustycznym da m.in. możliwość organizowania kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie, z udziałem światowej klasy muzyków. Będziemy zatem mogli słuchać oratoriów, kolęd i pieśni patriotycznych, a dzięki swojej przestrzeni świątynia będzie mogła pomieścić nawet 3 tys. osób - podkreślił Gaweł. Poinformował, że realizacja każdego z etapów budowy świątyni nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie darczyńców. W tej chwili grono tych, którzy wspierają budowę liczy ponad 80 tys. osób i cały czas się powiększa. Dodał, że w ubiegłym roku uzbierano 17,5 mln zł.
Święto Dziękczynienia przypada w pierwszą niedzielę czerwca i w tym roku obchodzone będzie po raz dziewiąty. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.
PAP,skw,,kz/sk