Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Ogród Krasińskich od nowa za 14 mln zł

Najnowsze


Blisko 14 mln zł będzie kosztowała przebudowa popularnego "Krasiniaka". Urzędnicy właśnie wybrali wykonawcę tych prac. Rozpoczną się jeszcze w tym roku. Park w nowym wydaniu, które nie wszystkim mieszkańcom przypadło do gustu, urzeczywistni się najprawdopodobniej już za rok.

- Wybraliśmy wykonawcę prac i podpisaliśmy z nim umowę we wtorek. To konsorcjum firm Zielbud i AG Complex, które spełniło wszystkie wymagania formalne – wyjaśnia Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, który będzie czuwać nad przebiegiem robót.

Niedługo pojawią się płoty

Konsorcjum w tyle zostawiło trzy inne firmy, które stanęły do przetargu. Za swoją pracę weźmie prawie 14 mln zł.

- Zacznie się od przygotowań, ale jeszcze w tym roku będzie wykonywana rozbiórka betonowych elementów stawu i kaskady wodnej. Będziemy wygradzać alejki w najbliższym sąsiedztwie prac i fragment pod zaplecze budowy - zaznacza Kaznowska.

Zniknie część drzew

W tym roku zacznie się też przesadzanie roślin, niektóre drzewa znikną, ale później pojawią się za to nowe nasadzenia.

Pomysł wycinania drzew nie podoba się części mieszkańców. Od czasu, gdy poznaliśmy projekt przebudowy parku zaczęli protestować, kwestionując również wyłożenie alejek nawierzchnią mineralną i wprowadzenie zakazu jazdy na rowerze czy rolkach po sporej części Ogrodu Krasińskich.

Do końca 2013 roku?

Prace na dobre ruszą jednak wiosną przyszłego roku.

– Będziemy podchodzić z dużym pietyzmem do każdego detalu. Wszystkie prace remontowe, place wodne, alejki i oświetlenie w całości chcemy zrobić do końca 2013 roku. Dopuszczamy możliwość, że część prac zieleniarskich odbędzie się wiosną 2014 r. - wyjaśnia Kaznowska. I dodaje: - Na czas prac część parku będzie odgrodzona, ale chcemy, żeby jedna z dużych alej, łącząca Andersa z Bonifraterską, była dostępna.

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PARK PO MODERNIZACJI

Ma być ogrodzony, nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc. Jak zapewniają urzędnicy, to ma być uzgodnione z mieszkańcami.

Plac zabaw w środkowej części zostanie zmodernizowany. Pojawią się też dwa nowe w okolicy ul. Długiej.

Niedziałającą fontannę przy pałacu otoczy kwietnik i w końcu zacznie z niej tryskać woda.

Zmodernizowany zostanie też staw, z którego zniknie beton, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Alejki będą wyłożone kruszywem kamiennym.

W pobliżu ul. Długiej powstanie plac, z którego będzie tryskać woda.

Droższy remont muru

Jeszcze w tym roku zakończyć ma się remont muru od strony ul. Bohaterów Getta, który rozpoczął się w wakacje. Choć miał być gotowy w październiku, to prace nadal trwają. Dlaczego?

– Planowaliśmy niemal całkowite wykorzystanie piaskowca, który stanowi nakrywę na murki oporowe, ale okazało się, że w większości jest w fatalnym stanie. Ten, który da się jeszcze zachować nałożymy, a reszta musi być wymieniona na nowy – wyjaśnia Kaznowska.

To oznacza, że koszt remontu muru wzrośnie o ok. 150 tys. zł i wyniesie blisko milion złotych.

– Prace będą trwały jeszcze w listopadzie. Od przyszłego tygodnia mają być montowane metalowe elementy ogrodzenia od tej strony ogrodu - dodaje Kaznowska. TAK MA SIĘ ZMIENIĆ OKOLICA HISTORYCZNEJ BRAMY:

Barbara Kraus-Galińska o zmianachDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
O przyszłości okolic ogroduDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl ; Abies

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Abies Architektura