Zabytkowy kompleks przy ulicy Marcinkowskiego od lat ulegał degradacji. W 2008 roku strażakom udało się zdobyć środki z budżetu miasta na jego rewitalizację.
Etapowa odnowa
Remont XIX-wiecznej strażnicy był podzielony na kilka etapów. Na początek odbudowana została wieża obserwacyjna, odtworzono też elewację, wymieniono stropy, okna i konstrukcję dachu. Cztery lata temu ruszyła druga część inwestycji. Tym razem roboty budowlane skupione były na wnętrzu remizy. Po roku udało się oddać do użytku w pełni uzbrojony technicznie budynek.
Ostatnim krokiem było odtworzenie dwóch obiektów, które nie dotrwały do naszych czasów. W ciągu roku odbudowane zostały kuźnia i stajnia. Dziś prezentowane są w nich pojazdy historyczne Warszawskiej Straży Ogniowej.
Na dofinansowanie tego przedsięwzięcia miasto przeznaczyło w sumie ponad 12 milionów złotych.
140-letni kompleks
Strażacy 3 października zorganizowali uroczystą zbiórkę z okazji ukończenia wszystkich prac przy kompleksie. Odbyła się ona w dniu 140. rocznicy jego powstania.
Obiekt służy warszawskiej straży od 1878 roku. Inicjatorem jego budowy był ówczesny prezydent miasta Sokrates Starynkiewicz. Kompleks zaprojektował architekt Józef Orłowski. Mieściła się w nim część mieszkalna dla 100 strażaków i kominiarzy. Były też ogrzewane stajnie, wozownia, kuźnia i warsztaty. Nad budynkiem do dziś góruje strzelista czatownia.
Dziś budynki pełnią funkcję edukacyjno-szkoleniową. Ich wnętrza są skierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Można w nich obejrzeć sprzęt, umundurowanie i pojazdy, które na przestrzeni lat służyły warszawskim strażakom.
Kompleks jest jednocześnie siedzibą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 i Wydziału Organizacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Historyczna remiza na Pradze Północ
kk/b