"Warsaw USE-IT" to mapa-przewodnik nieprzypominająca tradycyjnych bedekerów. Pokazuje prawdziwe oblicze miasta. Muzeum Powstania Warszawskiego jest w nim na równych prawach z klubokawiarnią Chłodna25. Nie zabrakło opisu Starego Miasta, ale znalazło się miejsce na opis Rotundy. Kieruje turystów do Centrum Nauki Kopernik, Przekąsek Zakąsek i praskich klubów. Anglojęzyczna, nieco komiksowa, mapa-przewodnik dedykowana jest ludziom w wieku 18-35 lat z plecakiem przemierzającym świat.
Dla młodych i wymagajacych
- Travellersi to niezwykle wymagająca grupa turystów. Zazwyczaj nie mają zbyt dużo pieniędzy i nie mają czasu na turystyczne pomyłki – mówiła na konferencji prasowej Bogna Świątkowska z fundacji Bęc Zmiana. - Mapa zawiera miejsca znane i polecane przez lokalsów. Opisy są szczere, dowcipne i subiektywne – dodała.
Autorem tekstów jest Grzegorz Piątek, kierownik artystyczny starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Opisane miejsca zostały podzielone tematycznie, na: galerie, sklepy, hotele, bary i punkty typowo turystyczne (głównie muzea i zabytki). - Przyznaję, że ta edycja mapy ma skrzywienia kulturalne – wyjaśniał autor.
Piątek zwraca uwagę na warszawskie klubokawiarnie, poleca zjedzenie zupy w jednej z kilku wietnamskich knajp i wizytę barze mlecznym. Nie owija w bawełnę przestrzegając przed brakiem publicznych toalet.
Wiarygodne i bezpłatne
- Mapy USE-IT są wiarygodne, bo obywają się bez reklam – przekonywał Grzegorz Piątek.
W tegorocznej "Warsaw USE-IT" nowością są omówienia szczególnie popularnych okolic Saskiej Kępy Powiśla, Pragi, Mokotowa, Żoliborza oraz Śródmieścia Południowego.
Mapa jest bezpłatna, dostępna we wszystkich warszawskich hostelach, w niektórych hotelach, punktach Informacji Turystycznej, galeriach oraz na stronie www.use-it-warsaw.pl, skąd można pobrać wersję do wydruku na zwykłych kartkach A4.
Publikację sfinansowało biuro kultury ratusza. Przygotowała ją organizacja USE-IT oraz Fundacja Bęc Zmiana.
Piotr Bakalarski
Źródło zdjęcia głównego: | Imago