Obchody rocznicy. Uroczystości w całej Warszawie

Apel poległych na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Apel poległych na Cmentarzu Powstańców Warszawy
TVN24
Apel poległych na Cmentarzu Powstańców WarszawyTVN24

W Warszawie 1 sierpnia odbywały się obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości przez cały dzień toczyły się w różnych miejscach stolicy, m.in: na Mokotowie, na Powązkach oraz na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się szczątki i prochy ponad 100 tys. cywilów i żołnierzy, obecny był m.in. prezydent Bronisław Komorowski i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Historia służy refleksji, by być mądrzejszym, by być silniejszym na przyszłość - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Przy pomniku płoną dziesiątki białych i czerwonych zniczy, wystawiono wartę honorową. Była też wojskowa kompania honorowa i poczty sztandarowe. Powstańcy przyszli z rodzinami, są też harcerze.

Odbyła się modlitwa ekumeniczna, msza, złożenie wieńców przy pomniku oraz apel poległych. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. Kapitalny remont cmentarza rozpoczął się dopiero trzy lata temu. Przeprowadzali go wspólnie wojewoda mazowiecki, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd Dzielnicy Wola.

Na Powązkach z incydentami

O godzinie "W" w 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego odbyły się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Wojskowych Powązkach. Wcześniej lektor wielokrotnie apelował o godne zachowanie i uczczenie pamięci tych, którzy spoczywają na tym cmentarzu. Na uroczystości nie przybył prezydent Bronisław Komorowski. Obecny był prezydent elekt Andrzej Duda, który został przywitany brawami. Pomimo wezwań o godne zachowanie premier Ewa Kopacz została przywitana przez część zgromadzonych buczeniem; część zebranych biła jej brawo.

Obecni byli także marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Na uroczystości przybyła też kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Hołd poległym powstańcom złożyli także weterani walk. Przybyłego na Powązki prezesa Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego także przywitano brawami. W tym roku na Powązkach zabrakło zmarłego w kwietniu Władysława Bartoszewskiego. Wielu zebranych na Powązkach Wojskowych miało ze sobą biało-czerwone flagi, chorągiewki z symbolem Polski Walczącej lub opaski na ramię w barwach narodowych. W tłumie wyróżniali się harcerze, rekonstruktorzy i młodzi ludzie w koszulkach z symbolami Polskiego Państwa Podziemnego. Na cmentarzu trwała też zbiórka pieniędzy na renowację grobów w Warszawie i Lwowie.

Ewa Kopacz została przywitana przez część zgromadzonych buczeniem; część zebranych biła jej brawo
Ewa Kopacz została przywitana przez część zgromadzonych buczeniem; część zebranych biła jej brawo
Uroczystości przed pomnikiem "Gloria Victis"
Uroczystości przed pomnikiem "Gloria Victis"TVN24

Czas zrywu

W godzinie wybuchu Powstania Warszawskie cała Warszawa stanęła. O 17 w stolicy przez minutę zabrzmiały syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego sytemu alarmowania. Włączonych zostało blisko 170 syren systemu wojewódzkiego i ponad 50 - systemu miejskiego.

Dodatkowo uruchomiono osiem syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach. Zabiły też dzwony w kościołach.

O godzinie 16 na warszawskich Powązkach złożono kwiaty na grobie generała Antoniego Chruściela "Montera". Zdaniem historyków to właśnie "Monter" był faktycznym dowódcą całości sił powstańczych, które wystąpiły do walki z niemieckim okupantem latem 1944 roku.

Godzina "W"TVN 24

Wolność należy pielęgnować

Po południu odbyły się też uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK na Wiejskiej. Przemówienie wygłosiła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Na ul. Wiejską przybyły też premier Ewa Kopacz oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Wyrosło już pokolenie Polaków, które nie pamięta czasów sprzed 1989 r., nie pamięta poświęceń lat wojennych, ani walki o wolność. To pokolenie korzystające pełną garścią z osiągnięć i swobód naszej wspólnej europejskiej cywilizacji. To pokolenie nie zapomni waszych młodzieńczych ofiar, strzaskanych światów, zniszczonych marzeń, utraconych miłości i waszej nad wyraz dojrzałej odwagi i miłości do Polski - mówiła Kidawa-Błońska, zwracając się do powstańców.

- Państwowość niepodległej Polski nigdy nie została przerwana, mimo dramatycznego przebiegu kampanii wrześniowej, i choć wiadomo było, że niepodległa Polska przestanie istnieć - podkreśliła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Dziś składamy hołd ludziom, którzy te idee w walce zbrojnej i walce cywilnej zrealizowali. Nigdy nie złożyli broni - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Prezydent przypomniała, że struktury wojskowe scalone w Armii Krajowej przeszły w całym okupowanym kraju do walki partyzanckiej, w końcu września 1939 r. powstało konspiracyjne harcerstwo Szare Szeregi, powstawały tajne organizacje, współdziałające później z delegaturą rządu na kraj i w łączności z Rządem RP na uchodźstwie.

Uroczystości przed SejmemTVN24

Kwiaty przed pomnikiem "Grota"

Po 13 przedstawiciele władz państwowych, władz miasta, a także organizacji kombatanckich złożyli wieńce przed pomnikiem byłego komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Wieńce przed pomnikiem gen. Grota-RoweckiegoTVN24

Uroczysta odprawa honorowa

W południe na pl. Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, kombatanci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęto od odegrania hymnu. Po zmianie głos zabrały premier Ewa Kopacz oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Następnie odczytana została odezwa wzywająca do uczczenia rocznicy wybuchu powstania, żołnierze oddali natomiast salwę honorową. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono też wieńce.

Uroczysta zmiana warty
Uroczysta zmiana warty TVN 24

Z dziećmi u Małego Powstańca

Po godzinie 11 kwiaty przed Pomnikiem Małego Powstańca złożyła posłanka PiS i kandydatka tej partii na urząd premiera Beata Szydło, wraz z dziećmi z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach.

Przeszli przez Mokotów

Przed południem odbyły się uroczystości w parku im. gen. Orlicz-Dreszera na Mokotowie. Przemawiali powstańcy, odegrano także "Hymn Mokotowa". W wydarzeniu uczestniczyli m.in. premier Ewa Kopacz, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz.

- Spotkaliśmy się tu po to, aby oddać hołd bohaterskim Żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Warszawy. Powstańcom, którzy walczyli oddajemy ten hołd, bo wiemy, że nasze pokolenie nie doczekałoby wolności, gdyby nie ich determinacja i cena jaką płacili - mówiła Ewa Kopacz.

Szefowa rządu zwróciła uwagę na cenę, którą płacili walczący o wolność. - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze - podkreśliła.

Uroczystości przy pomniku na Mokotowie
Uroczystości przy pomniku na Mokotowie TVN 24

Uroczystości na Ochocie

O godz. 9 przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz miasta oraz dzielnicy złożyli kwiaty przed tablicą na ul. Filtrowej 68. Upamiętnia ona podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia walk w 1944 roku.

Uroczystości na FiltrowejTVN24
Odegrano "Marsz Mokotowa"
Odegrano "Marsz Mokotowa"TVN24

Zdjęcie na stronie głównej Bartłomiej Zborowski/ PAP.

ep/kś/r

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl