Jak co roku, publiczność Żydowskich Motywów będzie miała szansę obejrzeć wiele produkcji poświęconych historii i tożsamości narodu żydowskiego. Wśród nich, niezwykły - nakręcony w całości w języku jidysz - dokument "Boris Dorfman - a Mentsch" (reż. Uwe i Gabriela von Seltmann, Polska/Niemcy), w którym 90-letni bohater snuje przejmującą opowieść o nieistniejącym już żydowskim Lwowie i jego mieszkańcach.
Pokażą film o Janie Karskim
Sławomir Grünberg w nowatorskim dokumencie "Karski i władcy ludzkości" przybliża osobę Jana Karskiego, wykorzystując, często dotąd niepublikowane, materiały archiwalne na równi z animowanymi rekonstrukcjami zdarzeń. Film jest zapisem dramatu głównego bohatera, kiedy jego determinacja w dążeniu do nagłośnienia ogromu nazistowskich zbrodni wobec Żydów podczas II wojny światowej zderza się z wyniosłą obojętnością tytułowych władców ludzkości.
W "Istocie zła" Stefana Rutzowitzky'ego padają pytania o źródła zła, które sprawia, że normalni, młodzi ludzie stają się masowymi mordercami. Reżyser nagrodzonych w 2008 r. Oscarem "Fałszerzy" opowiada w swoim najnowszym filmie o niemieckich szwadronach śmierci w Europie Wschodniej.
Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość dzisiejszego Izraela.
W przesyconym muzyką i magią komediodramacie "Magic Men" (reż. Guy Nattiv, Erez Tadmor, Izrael) ocalony z Holocaustu Avraham udaje się wraz ze swoim synem w pełną absurdalnych zdarzeń podróż do Grecji w poszukiwaniu mężczyzny, który ponad 70 lat wcześniej ocalił mu życie.
Kandydat do Oscara
Tegoroczny izraelski kandydat do Oscara - "Viviane chce się rozwieść" (reż. Ronit i Shlomi Elkabetz, Francja/Izrael) - to z kolei pełna dramaturgii współczesna historia, w której rozprawa rozwodowa przed sądem rabinackim staje się dla głównej bohaterki polem walki o godność i niezależność.
Joanna Helender i Bo Persson w filmowanym w sześciu krajach, szwedzkim dokumencie kreacyjnym "Wieczorem patrzą na księżyc" w niestereotypowy sposób poruszają problem współczesnego terroryzmu, łącząc świadectwa ofiar aktów terroru z opiniami ekspertów. Projekcja filmu odbędzie się 9 maja o godz. 16.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i będzie stanowiła punkt wyjścia dla debaty dotyczącej źródeł i konsekwencji mowy nienawiści.
Darmowe bilety
Spośród wszystkich prezentowanych filmów, Jury w składzie: Borys Lankosz, Magdalena Łazarkiewicz, Jacek Petrycki wytypuje laureatów czterech głównych nagród festiwalu, w tym tej najważniejszej - Złotego Warszawskiego Feniksa. Ponadto, filmy festiwalowe będą rywalizowały o 3 Nagrody Specjalne oraz o Nagrodę Publiczności.
Na wszystkie seanse festiwalowe wstęp bezpłatny.
PAP/ep
Źródło zdjęcia głównego: materiały organizatora