Na ulicy Filtrowej powstaną nowoczesne i estetyczne meble-stragany. Rano będzie można kupić na nich świeże warzywa, a wieczorem usiąść i porozmawiać ze znajomymi. Zwycięski projekt i wyróżnione prace można oglądać w ramach festiwalu "Warszawa w budowie".
Zorganizowany przez dzielnicę Ochota konkurs, był wynikiem konsultacji społecznych. – Zapytaliśmy mieszkańców, jak chcieliby widzieć swoją ulicę. Jednym z postulatów było, żeby stragany pomiędzy ulicą Asnyka, a pl. Narutowicza były estetyczne i nawiązywały charakterem do stylu Filtrowej – mówi Aleksandra Żurawska z urzędu dzielnicy. – Mieszkańcy chcieli również, po zakończeniu handlu, móc wykorzystywać stragany do własnych inicjatyw, pchlich targów czy spotkań – dodaje.
Do udziału w ogłoszonym konkursie zaproszono Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Zainteresował nas ten projekt, ponieważ drobny handel, jeżeli jest estetyczny, bardzo wzbogaca ulice i jest promiejski. Warto dbać o to, żeby można było bezpośrednio kupić warzywa i kwiaty –twierdzi Tomasz Fudala, kurator festiwalu "Warszawa w budowie" i członek jury konkursu.
Beton i drewno
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęły 22 prace. – Projekty były bardzo różne. Niektóre z nich były finezyjne i delikatne, ale nie spełniały warunków konkursu. Wygrał projekt Tomasza Krzysztofa Kęsy, który w umiejętny sposób łączy proste materiały: beton i drewno – wyjaśnia Fudala. Dzięki temu projekt będzie tani w realizacji.
– Drewno sprawi, że stragany będą przyjaźniejsze, a ludzie z przyjemnością będą na nich siadać, żeby odpocząć i porozmawiać. Życie w tym miejscu będzie tętnić również wieczorami – dodaje Fudala.
Spełnią też wymagania kupców, których przedstawiciel również zasiadał w konkursowym jury. Po zakończonym handlu, przedsiębiorcy będą mogli, schować swój towar wewnątrz konstrukcji.
Burmistrz znajdzie pieniądze
Być może pięć nowych straganów powstanie pod koniec przyszłego roku. - Jeżeli uda się uzyskać pozwolenia, jest szansa że projekt zostanie zrealizowany pod koniec 2013 roku. Burmistrz przewiduje, że w budżecie znajdą się fundusze na ten cel – mówi Żurawska. Po zmianach architektonicznych zachowany zostanie dotychczasowy handel warzywami. Nie wiadomo jednak jeszcze na jakich zasadach. - Musimy opracować zasady, na jakich kupcy będą mogli użytkować nowe stragany. Chcemy, żeby wzięli na siebie koszty ich konserwacji – wyjaśnia Żurawska.
Nie wiadomo jeszcze ile kosztować będzie realizacji projektu. Pierwsza nagroda w konkursie wynosiła 8000 złotych. Zwycięska pracę, jaki wyróżnienia, oglądać można w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na festiwalu WWB4.
Wiktor Paul/b
Źródło zdjęcia głównego: inż.arch. Tomasz Krzysztof Kęsy