O przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela miasta decyduje Rada Warszawy. W tym roku wpłynęły do niej wnioski z trzema kandydaturami. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zgłosiła Wandę Traczyk-Stawską, żołnierza powstania warszawskiego. Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska - aktora Daniela Olbrychskiego. Natomiast klub Prawa i Sprawiedliwości - sędziego Wiesława Johanna.
Radni głosowali nad wszystkimi trzema kandydaturami w jednym głosowaniu, a nie - jak to było w poprzednich latach - osobno.
Kobieta wzór, żołnierz, pedagog
Kandydaturę Wandy Traczyk-Stawskiej w imieniu prezydent stolicy prezentował jej zastępca Michał Olszewski. - To postać szczególna. Kobieta wzór, żołnierz, pedagog. Całym swoim życiem związana z Warszawą - podkreślał.
O wyjątkowej roli Traczyk-Stawskiej mówił też poseł PO Michał Szczerba. - Misja pani Wandy nie skończyła się z chwilą kapitulacji powstania, ale była kontynuowana przez następne 70 lat. Celem jej życia było przywrócenie w świadomości warszawiaków i całego kraju wiedzy o ludności cywilnej w okresie powstania - przekonywał.
Przypomniał też, że dzięki determinacji Traczyk-Stawskiej Sejm jednogłośnie we wrześniu 2015 roku ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Warszawy. - Niewiele jest osób, które mogą nas wszystkich łączyć i zasługują na tak szczególny szacunek warszawiaków - stwierdził.
Aktor filmowy i teatralny
Kandydaturę Daniela Olbrychskiego prezentowała radna Małgorzata Zakrzewska (PO). - To jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów filmowych i teatralnych. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od czasów młodzieńczych związanych z Warszawą - wyliczała.
Radna przekonywała, że bez postaci odgrywanych przez Olbrychskiego (w "Panu Wołodyjowskim", "Potopie" czy "Małżeństwie z rozsądku") polska kinematografia byłaby znacznie uboższa.
Od blisko 50 lat występuje na deskach warszawskich teatrów. Od 1969 roku grał w Teatrze Powszechnym, a później w Teatrze Narodowym, gdzie występował ponad 450 razy.
Radna mówiła nie tylko o wyjątkowym talencie aktorskim, ale i społecznemu zaangażowaniu Olbrychskiego. Przypomniała też o jego licznych odznaczeniach i nagrodach, w tym m.in.: Złotym Krzyżu Zasługi wręczonym w 1974 roku czy Złotym Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", jaką otrzymał aktor w 2006 roku.
"Nie buduje dystansów"
Prawo i Sprawiedliwość z kolei zgłosiło kandydaturę sędziego Wiesława Johanna. Prywatnie – męża zmarłej niedawno wiceprzewodniczącej rady Olgi Johann.
- Nie sposób nie odnosić się do tego wydarzenia. Ono, nas jako radnych Warszawy, mocno z panem sędzią scementowało – mówił na sesji Cezary Jurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. - To człowiek, który tak jak Olga posiada zdolność rozmawiania ze wszystkimi. Jest otwarty - podkreślił.
W latach 70. Johann pracował w Polskim Radiu, gdzie redagował i przygotowywał głównie programy związane z Warszawą. Po ogłoszeniu stanu wojennego zrezygnował jednak z pracy dziennikarza i wrócił do zawodu prawnika. Społecznie udzielał porad prawnych w Prymasowskim Komitecie Pomocy i jako obrońca uczestniczył w licznych procesach politycznych. - Był też obrońcą Daniela Olbrychskiego - dodał Jurkiewicz.
- Od 2015 roku Wiesław Johann jest przedstawicielem w Krajowej Radzie Sądownictwa. Pracuje tam poprzez poszukiwanie dialogu. Nie buduje dystansów. Potrafi otwierać się na każdego człowieka - przekonywał radny PiS.
W lipcu wręczenie tytułów
Ostatecznie wszystkie zaproponowane kandydatury zdobyły jednogłośne poparcie Rady Warszawy. Oficjalne przyznanie tytułu odbędzie się w lipcu, podczas uroczystej sesji z okazji Dnia Pamięci Warszawy.
Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy przyznawany jest każdego roku. W ubiegłych latach zdarzało się, że zgłaszane kandydatury budziły wątpliwości. Przykładowo dwa lata temu prezydent Gronkiewicz-Waltz nie chciała zgodzić się na zaproponowanego przez PiS Bronisława Wildsteina. Z kolei rok temu poparcia radnych nie zyskał Krzysztof Tyszkiewicz - architekt i deweloper.
Honorowy Obywatel Warszawy - kandydaci
Honorowy Obywatel Warszawy - kandydaci
kw/b/jb
Źródło zdjęcia głównego: TK / Wikimmedia (CC BY-SA 3.0 pl) / tvn24