Jak zapowiedział dyrektor Teatru Kwadrat Andrzej Nejman, zmieni się m.in. zaplecze sceniczne.
- Widzowie zauważą zmianę w jakości naszej pracy. Przedstawienia będą miały większy rozmach, zmiany dekoracji, na co nie możemy sobie teraz pozwolić - zauważył. - Oprócz tego będziemy mieli dodatkowe wyjścia ewakuacyjne, liczymy na zmiany infrastrukturalne, dotyczące osób niepełnosprawnych, którym umożliwimy łatwiejszy dostęp do naszych przedstawień. Zależy nam na komforcie widzów – podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie teatru.
Lekki repertuar przyciąga
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że ta placówka kulturalna – popularna wśród mieszkańców stolicy i położona w centrum miasta – nie może dłużej pozostawać w tak zaniedbanym stanie.
- Jest to teatr różnorodny, repertuar bywa często lekki, co sprawia, że widzowie chętnie go odwiedzają. Znajduje się w miejscu, które będzie nowym centrum Warszawy – oceniła. Dodała także, że remont finansowany będzie ze środków europejskich – z tzw. środków norweskich – oraz dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Przepalające się kable, pękające rury"
Nejman zwrócił uwagę, że od czasu swojego powstania budynek nie był remontowany.
- Budynek, który otrzymaliśmy od miasta, od 1952 r. – gdy powstał tu kino-teatr Bajka - nie był remontowany. W tej chwili jest bardzo zaniedbany. Nie jesteśmy w stanie przeskoczyć takich problemów, jak przepalające się kable w ścianach czy pękające rury, niewymieniane od 60 lat. Ten budynek musi być generalnie wyremontowany, musi zostać odnowiony – powiedział.
Będzie druga scena
Poza planowanymi zmianami technicznymi, otwarta zostanie także druga scena.
- Będzie to scena kameralna, na 80 osób, gdzie realizowali będziemy bardziej kameralne przedstawienia, dwuosobowe, trzyosobowe, być może w nieco trudniejszym gatunku teatralnym. To element rozwoju Teatru Kwadrat – zapowiedział Nejman. - Aby można było spędzić u nas czas także po spektaklach, otwieramy Kwadrat Bistro Art – miejsce, w którym prowadzić będziemy także działalność edukacyjną, odbywać się będą czytania sztuk. Będziemy zapraszali widzów, by ocenili sami, czy sztuka jest dobra, czy nie – dodał.
Rok bez sceny
Remont ma się rozpocząć w maju 2015 r.; według planów, zakończy się do końca roku.
- To będzie trudny moment dla teatru – żeby zrobić remont, trzeba zamknąć scenę. Nie będziemy mieli gdzie grać. Prowadzę rozmowy z miastem, by w okresie wakacyjnym można było wykorzystać którąś ze scen teatrów, które będą wówczas na urlopach. Od września do końca remontu – a więc do końca roku – będziemy korzystać z gościnności Dowództwa Garnizonu Warszawa. Zanim dotarliśmy do naszej siedziby na ulicy Marszałkowskiej, graliśmy tam przez dwa lata – powiedział dyrektor teatru Kwadrat.
Poznaj sekrety Teatru Wielkiego w Warszawie:
Sekrety Teatru Wielkiego zdradza zastępca dyrektora Janusz Chojecki
PAP/jb/b
Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe