Nietypowa moneta i inne skarby. Tajemnice serka wolskiego

Trzy grosze z okresu Księstwa Warszawskiego
Trzy grosze z okresu Księstwa Warszawskiego
Źródło: Wawrzyniec Orliński

Serek wolski odsłonił przed archeologami przedmioty sprzed 200 lat. Mają trafić do Muzeum Warszawy, teren zostanie zabudowany biurowcami.

Ciekawego odkrycia dokonano kilka dni temu na terenie, który znajduje się między al. Solidarności, ul. Okopową, Wolską i Karolkową. Mniej więcej po środku serka wolskiego badania prowadzą archeolodzy. Jak już pisaliśmy, docelowo powstana tu trzy biurowce.

"Część życia Woli"

- Badania archeologiczne prowadzone są w efekcie poinformowania przez inwestora – firmę Skanska Property Poland służb konserwatorskich o odkryciu podczas prac ziemnych pozostałości przedwojennych kamienic. Dzięki temu uda nam się odsłonić część życia przedwojennej Warszawy i tętniącej życiem Woli w bezpośrednim sąsiedztwie znanego "kiercelaka" – zapewnia Michał Socha, prezes biura badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl, które prowadzi prace na miejscu.

Kamienica przy Wolskiej 12 w 1938 roku
Kamienica przy Wolskiej 12 w 1938 roku
Źródło: Archiwum Państwowe

Co udało się odkryć? Archeolodzy odsłonili pozostałości murów fundamentowych kamienicy, która funkcjonowała pod adresem Wolska 12. Był to parterowy budynek prawdopodobnie z początków XX wieku. Pomieszczenia od ulicy przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe.

- Taki charakter zdają się potwierdzać znalezione w jednej z zawalonych piwnic resztki dużej liczby gumowych zabawek, głównie piłek. W tej części kamienicy natrafiono również na ślady wcześniejszej, XIX wiecznej zabudowy, prawdopodobnie drewnianej – wyjaśnia Socha.

Butelki z browaru Haberbuscha

Ale bardziej interesujące są rzeczy, które znaleziono pod ziemią. To przede wszystkim trzygroszowa moneta z początków XIX wieku, czyli czasów Księstwa Warszawskiego. – To bardzo interesujące odkrycie – zaznacza archeolog.

Pod ziemią znajdowały się także butelki prawdopodobnie z okresu XIX wieku i międzywojnia. W tym jedna z browaru Haberbusch und Schiele, który funkcjonował niedaleko. Archeolodzy dotarli też do maszyny do szycia i fragmentu tygla odlewniczego do miedzi lub stopów miedzi. Na razie są ostrożni w datowaniu tych przedmiotów – zostaną dokładnie zbadane.

Będzie wystawa?

Same fundamenty będą zdokumentowane, a później zasypane i rozpocznie się inwestycja. - Znalezione przedmioty opiszemy i przekażemy do Muzeum Warszawy. Jest pomysł, by część znalezisk, w formie wystawy, upamiętnić na serku wolskim po zakończeniu budowy biurowców – wyjaśnia Socha.

W miejscu, gdzie obecnie prowadzone są badania, archeolodzy będą pracować jeszcze przez ok. 2-3 tygodnie. Wraz z postępującą budową będą przechodzili w kolejne miejsca serka.

- Przed nami jeszcze między innymi miejsce, gdzie przed wojną stał czterokondygnacyjny budynek pełniący funkcję szpitala. Prawdopodobnie piwnice miał głębsze niż kamienica przy Wolskiej 12, więc spodziewamy się dużych wyzwań – podsumowuje archeolog.

TAK MAJĄ WYGLĄDAĆ BIUROWCE PLANOWANE NA SERKU WOLSKIM:

Tak ma wyglądać serek wolski

W CZERWCU ODKRYTO FUNDAMENTY BUDYNKU PRZY WYBRZEŻU SZCZECIŃSKIM:

Odkryte pozostałości przy bulwarach

ran/b

Czytaj także: