Ciekawego odkrycia dokonano kilka dni temu na terenie, który znajduje się między al. Solidarności, ul. Okopową, Wolską i Karolkową. Mniej więcej po środku serka wolskiego badania prowadzą archeolodzy. Jak już pisaliśmy, docelowo powstana tu trzy biurowce.
"Część życia Woli"
- Badania archeologiczne prowadzone są w efekcie poinformowania przez inwestora – firmę Skanska Property Poland służb konserwatorskich o odkryciu podczas prac ziemnych pozostałości przedwojennych kamienic. Dzięki temu uda nam się odsłonić część życia przedwojennej Warszawy i tętniącej życiem Woli w bezpośrednim sąsiedztwie znanego "kiercelaka" – zapewnia Michał Socha, prezes biura badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl, które prowadzi prace na miejscu.
Co udało się odkryć? Archeolodzy odsłonili pozostałości murów fundamentowych kamienicy, która funkcjonowała pod adresem Wolska 12. Był to parterowy budynek prawdopodobnie z początków XX wieku. Pomieszczenia od ulicy przeznaczone były na sklepy i punkty usługowe.
- Taki charakter zdają się potwierdzać znalezione w jednej z zawalonych piwnic resztki dużej liczby gumowych zabawek, głównie piłek. W tej części kamienicy natrafiono również na ślady wcześniejszej, XIX wiecznej zabudowy, prawdopodobnie drewnianej – wyjaśnia Socha.
Butelki z browaru Haberbuscha
Ale bardziej interesujące są rzeczy, które znaleziono pod ziemią. To przede wszystkim trzygroszowa moneta z początków XIX wieku, czyli czasów Księstwa Warszawskiego. – To bardzo interesujące odkrycie – zaznacza archeolog.
Pod ziemią znajdowały się także butelki prawdopodobnie z okresu XIX wieku i międzywojnia. W tym jedna z browaru Haberbusch und Schiele, który funkcjonował niedaleko. Archeolodzy dotarli też do maszyny do szycia i fragmentu tygla odlewniczego do miedzi lub stopów miedzi. Na razie są ostrożni w datowaniu tych przedmiotów – zostaną dokładnie zbadane.
Będzie wystawa?
Same fundamenty będą zdokumentowane, a później zasypane i rozpocznie się inwestycja. - Znalezione przedmioty opiszemy i przekażemy do Muzeum Warszawy. Jest pomysł, by część znalezisk, w formie wystawy, upamiętnić na serku wolskim po zakończeniu budowy biurowców – wyjaśnia Socha.
W miejscu, gdzie obecnie prowadzone są badania, archeolodzy będą pracować jeszcze przez ok. 2-3 tygodnie. Wraz z postępującą budową będą przechodzili w kolejne miejsca serka.
- Przed nami jeszcze między innymi miejsce, gdzie przed wojną stał czterokondygnacyjny budynek pełniący funkcję szpitala. Prawdopodobnie piwnice miał głębsze niż kamienica przy Wolskiej 12, więc spodziewamy się dużych wyzwań – podsumowuje archeolog.
TAK MAJĄ WYGLĄDAĆ BIUROWCE PLANOWANE NA SERKU WOLSKIM:
Tak ma wyglądać serek wolski
W CZERWCU ODKRYTO FUNDAMENTY BUDYNKU PRZY WYBRZEŻU SZCZECIŃSKIM:
Odkryte pozostałości przy bulwarach
ran/b
Źródło zdjęcia głównego: Wawrzyniec Orliński