Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Nie żyje Maciej Parowski, pisarz i twórca "Nowej Fantastyki"

Warszawa

archiwum TVN24Maciej Parowski nie żyje

W wieku 72 lat po ciężkiej chorobie zmarł pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny "Nowej Fantastyki" Maciej Parowski. Był autorem powieści, takich jak "Twarzą ku ziemi" i "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" oraz scenariuszy komiksowych między innymi "Funky Koval" i "Wiedźmin".

O śmierci Parowskiego poinformowała w poniedziałek redakcja "Nowej Fantastyki" na swoim profilu na Facebooku.

Maciek był związany z "Fantastyką" od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć - ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku. Sam też tworzył - powieści ("Twarzą ku ziemi", "Burza"), scenariusze komiksowe ("Funky Koval", "Wiedźmin"), opowiadania. Jego eseje, analizy, wywiady, recenzje zapełniały kolejne tomy "Małp Pana Boga". Będzie nam go ogromnie brakowało – czytamy we wpisie.

Autor powieści i scenariuszy komiksowych

Maciej Parowski urodził się 27 grudnia 1946 roku w Warszawie. Był pisarzem, krytykiem i redaktorem fantastyki naukowej. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Od 1974 roku pracował w tygodniku studenckim "Politechnik" – początkowo w charakterze felietonisty, następnie jako kierownik działu kulturalnego i sekretarz redakcji, a w końcu jako redaktor naczelny.

Od 1977 roku był kierownikiem działu krytyki i nauki tygodnika "Razem". Dwa lata później, w 1979 roku został publicystą tego tytułu. Opowiadania i felietony publikował także między innymi w "Życiu Warszawy", "Kulturze", "Polityce", "Na Przełaj" i "Ekranie". W latach 1982-2013 kierował działem literatury polskiej w miesięczniku "Fantastyka" (później przekształconym w "Nową Fantastykę"), a od 1992 roku do 2003 roku był także redaktorem naczelnym pisma. Pełnił ponadto funkcję redaktora naczelnego "Czasu Fantastyki".

W swoim dorobku Maciej Parowski ma między innymi książki "Twarzą ku ziemi" (1982 r.), "Sposób na kobiety" (1985 r.), "Burza. Ucieczka z Warszawy '40" (2010 r.), "Małpy Pana Boga. Słowa" (2011 r.), "Małpy Pana Boga. Obrazy" (2013 r.), "Z bandytą w windzie" (2015 r.) oraz "Kukułka na koniu trojańskim. Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje" (2017 r.).

Jest także autorem scenariuszy między innymi komiksów "Funky Koval", "Wiedźmin", "Planeta Robotów", "Burza" i "Naród wybrany".

Doktorat humoris causa

Za zasługi dla polskiego komiksu został doceniony w 2006 roku doktoratem humoris causa, czyli Nagrodą imienia Papcia Chmiela przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2007 r. został uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Maciej Parowski zmarł w niedzielę 2 czerwca po ciężkiej chorobie. Miał 72 lata.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o pożegnaniu Zofii Czerwińskiej:

Zofia Czerwińska nie żyjeTVN24
wideo 2/2

PAP/mp/b