Nie usłyszysz o nim złego słowa. Radny PiS idzie do Sejmu

Jarosław Krajewski był gościem "Faktów Po Południu"
Jarosław Krajewski był gościem "Faktów Po Południu"
TVN 24
Jarosław Krajewski był gościem "Faktów Po Południu"TVN 24

20 miejsc w nowym Sejmie zajmą posłanki i posłowie wybrani w Warszawie. Wśród nich liderzy największych partii, ministrowie, obecni posłowie, a także były piłkarz, były prezydent Warszawy i jeden radny miasta obecnej kadencji - Jarosław Krajewski.

Jeszcze w poniedziałek nie był pewny sukcesu. Jeśli KORWiN albo Zjednoczona Lewica weszłyby do Sejmu, na pewno nie zostałby posłem. Na liście Prawa i Sprawiedliwości miał ósmy wynik – ostatni "punktujący".

Opozycja komplementuje

Jarosław Krajewski ma 32 lata. Jest politologiem po Uniwersytecie Warszawskim. Przewinął się przez kancelarię premiera i ministerstwo pracy w czasach rządów PiS oraz kancelarię prezydenta za kadencji Lecha Kaczyńskiego. Ale od 2006 roku polem jego aktywności zawodowej była głównie Sala Warszawska, w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie obraduje Rada Warszawy. W obecnej kadencji pełni funkcję szefa klubu PiS. Jest jednym z najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawalnych radnych. W rodzimej partii mówią o nim tylko dobrze, dlatego próbujemy po drugiej stronie barykady.

- Znam go od 2006 roku. To merytoryczny, inteligentny, mądry radny. Mimo różnić poglądowych, dogadujemy się. Zdarzały się spory, ale nigdy nie wyszły poza ostrą dyskusję, bez przekraczania granic. Rada Warszawy straci na jego awansie do Sejmu, nie widać naturalnego następcy na stanowisku szefa klubu PiS. Są merytoryczni radni, ale to raczej funkcja polityczna - komentuje Jarosław Szostakowski, szef klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy.

Dobra reputacją cieszy się też w SLD. – W wielu kwestiach nasze partie fundamentalnie się różnią, ale jeżeli chodzi o samorząd, uważam go za przyzwoitego, uczciwego i pracowitego radnego. Współpracowaliśmy przede wszystkim w kwestiach edukacji i polityki społecznej – mówi Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy z SLD. W 2006 roku, wraz z Krajewskim, byli najmłodszymi radnymi miasta. Nie dajemy za wygraną - przez te lata ani razu nie zalazł za skórę? – Nie przypominam sobie żadnej sytuacji, która pozostawiłaby we mnie niesmak. Przyznam, że chciałabym, żeby w PiS-ie było więcej takich osób – wzdycha Piechna-Więckiewicz.

Walczył o jawność umów

A jakie cele na najbliższe cztery lata przy Wiejskiej stawia sobie sam Krajewski? - Kontynuować tematy, którymi zajmuje się w samorządzie warszawskim. Ważne są dla mnie sprawy związane z naprawą edukacji. Chce, aby rodzice mieli wybór czy posyłać 6-latki do szkoły. Popieram likwidację gimnazjów, powrót 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Zaangażuję się też w kształtowanie polityki prorodzinnej, przede wszystkim wsparcie wielodzietnych rodzin, aby nie spełniła się prognoza GUS, mówiąca, że liczba mieszkańców w Polsce w 2050 roku spadnie do 34 milionów – mówi nam Jarosław Krajewski.

Jako radny zasłynął głównie trzyletnią walką z odtajnienie umów zleceń i umów o dzieło, które zawierał ratusz. Sprawa oparła się o Sąd Najwyższy, który przyznał radnemu rację. Od tej pory umowy zawierają klauzulę o automatycznym udostępnieniu danych osobowych i publikacji w internetowym rejestrze.

- To na pewno mój największy sukces. Do dziś docierają do mnie sygnały z różnych miast, gdzie ludzie skutecznie powołują się na tamten wyrok Sądu Najwyższego. W Sejmie też zamierzam walczyć o większą jawność życia publicznego. Każda instytucja publiczna powinna mieć rejestr zawieranych umów, który obywatelom da wiedzę kto i jakie pieniądze otrzymuje za zlecone prace. Jawność sprzyja budowaniu zaufania do państwa – przekonuje Krajewski, ale przyznaje, że na razie nie ma konkretnego pomysłu, w jaki sposób zmusić instytucje do transparentności: czy na gruncie istniejącego prawa czy nowej ustawy.

Wyzwaniem skutki reprywatyzacji

- Najważniejsze wyzwanie dla posła z Warszawy to wsparcie starań o pieniądze na odszkodowania reprywatyzacyjne oraz korzystny dla Warszawy podział środków unijnych. Jeśli PiS przeforsuje podział Mazowieckiego na dwa województwa, powinien zabiegać w Sejmie o zrekompensowanie stolicy straty środkami rządowymi – podpowiada Jarosław Szostakowski, a Paulina Piechna-Więckiewicz dorzuca "pilnowanie ustawy metropolitalnej" i wszczęcie dyskusji nad kształtem ustawy warszawskiej.

Przyszły poseł podkreśla, że ma świadomość fatalnych skutków dekretu Bieruta. – Potrzebne jest prawo, które zapewni miastu prawo pierwokupu budynków użyteczności publicznej oraz kilka innych instrumentów przeciwko handlarzom roszczeniami. Mała ustawa reprywatyzacyjna była wadliwa, bo nie zawierała zapisów dotyczących odszkodowania – tłumaczy nasz rozmówca. Co zatem robić: poprawić wersję ustawy odesłaną przez Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego czy pisać kolejną od nowa? Krajewski nie daje jednoznacznej odpowiedzi. – Trzeba o tym rozmawiać – ucina.

Co z województwem warszawskim?

Ostrożność wykazuje także w temacie wydzielenia województwa warszawskiego z Mazowsza, co otwarcie postulował Jarosław Kaczyński przyznając, że "Warszawa na tym straci". – Po 2020 roku Warszawa i tak nie miałaby szansy na środki regionalne po wskaźniki będą za wysokie. Zresztą na najważniejsze inwestycje jak budowa II linii metra uzyskiwaliśmy środki z funduszy centralnych. Poczekajmy na projekt ustawy – dystansuje się radny. Dopytujemy, czy nie zabraknie mu odwagi zagłosować inaczej, niż koledzy z partyjnej ławy, jeśli wymagałby tego interes stolicy. – Będę głosował tylko za rozwiązaniami korzystnymi dla Warszawy – zapewnia.

Postuluje także bardziej sprawiedliwe zasady janosikowego, uwzględniające realną liczbę mieszkańców, ale zastrzega, że nie poparłby całkowitej likwidacji daniny Warszawy na biedniejsze regiony.

Miejsce Krajewskiego w radzie miasta zajmie Oskar Hejka, działacz społeczny, obrońca praw lokatorów.

Wybory parlamentarne

W niedzielnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość odniosło w Warszawie historyczny sukces. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 327 tys. 342 warszawiaków, czyli 29,88 proc. Na Platformę Obywatelska swój głos oddało zaś 301 tys. 672 osoby, co oznacza 27,54 proc. poparcia. Ale jeśli odjąć głosy oddane zagranicą, to minimalnie lepsza była PO.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci oraz strażacy z Warszawy i okolic biorą udział w akcji ratowniczej w miejscowościach, które ucierpiały wskutek powodzi. Serca i portfele otworzyli też warszawiacy.

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Policjanci i strażacy z Mazowsza pomagają powodzianom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas kontroli drogowej warszawscy policjanci zatrzymali 56-latka. Mężczyzna, jadąc ulicą Puławską, przekroczył prędkość. W systemach policyjnych widniał jako osoba poszukiwana przez prokuraturę w Gratzu do odbycia ponad 12 lat więzienia za oszustwa "na wnuczka". Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zatrzymany to "król mafii wnuczkowej" Arkadiusz Ł., pseudonim "Hoss".

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Poszukiwany "król mafii wnuczkowej" wpadł, bo przekroczył prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg PKP Intercity, jadący z Warszawy Wschodniej w kierunku Łodzi, został obrzucony kamieniami. Jak zapewnił rzecznik przewoźnika, uszkodzenia były niewielkie i nie zagrażały dalszej jeździe. Skład zostanie naprawiony.

Pociąg obrzucony kamieniami

Pociąg obrzucony kamieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl