"Nie powinno być szkół w Śródmieściu". "Nie ma ratowania na siłę"

Kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej
Kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej
TVN24
Kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnejTVN24

Wysoka kara dla Hanny Gronkiewicz-Waltz za nieobecność, wniosek o uchylenie decyzji w sprawie Twardej i jasne deklaracje byłego urzędnika Marcina Bajko: prezydent miała pełną wiedzę o reprywatyzacji. Drugie jawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji trwało dziewięć godzin. Wybraliśmy najważniejsze cytaty.

W czwartek komisja weryfikacyjna kontynuowała prace nad nieruchomościami Twarda 8 i Twarda 10. Jako pierwszy zeznawał Marcin Bajko - szef dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Jego przesłuchanie trwało blisko sześć godzin. Zaraz po nim przesłuchiwani byli dwaj pełnomocnicy spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości przy Twardej. W charakterze strony wezwana była prezydent warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie stawiła się, za co została ukarana grzywną.

1. Szkoły w Śródmieściu

"Usłyszałem bezpośrednio od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, że nie powinno być szkół w Śródmieściu i jakiegoś ratowania na siłę. (…) a priori zostało założone, że ta szkoła zostanie zlikwidowana".

Te słowa Bajki długo będą ciągnęły się za Hanną Gronkiewicz-Waltz. Według relacji byłego urzędnika, padły niedługo po tym, jak ratusz zaczął prowadzić negocjacje z Maciejem M. na temat losów działki i szkoły. Pojawił się pomysł, aby dojść do porozumienia: w części działki biznesmen stawia dwa wieżowce, a za nimi zostaje miejsce na szkołę. - Wydało mi się rozwiązaniem atrakcyjnym z punktu widzenia interesu miasta, zrealizowanie dwóch inwestycji na jednym miejscu - podkreślił Bajko. Pomysł – jak dodał – przedstawił pani prezydent i wtedy miał usłyszeć od niej, że "nie powinno być szkół w Śródmieściu".

Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do tego na Twitterze – czytaj o tym w naszej relacji.

"Szkół nie powinno być w Śródmieściu"
"Szkół nie powinno być w Śródmieściu"TVN24

2. Prezydent wiedziała o reprywatyzacji

"Nie tylko się nie zgadzam. Fakty dokładnie temu przeczą. Pani prezydent wiedziała o wszystkim. I o zasadach, i o tym, co się dzieje w zakresie reprywatyzacji. Mieliśmy do niej oczekiwanie, aby pomogła zmienić dekret warszawski, a w zasadzie ustawę o gospodarce nieruchomościami. Żeby nie trzeba było wydawać tych decyzji. Taka powinna być jej rola".

Tak Marcin Bajko odpowiedział na pytanie posła Pawła Lisieckiego, który przytoczył słowa prezydent Warszawy po wybuchu afery reprywatyzacyjnej z Chmielną 70. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniała wtedy, że nie wiedziała, co działo się w BGN i została przez urzędników oszukana. Były szef tego biura nie zgodził się z tym stwierdzeniem. Podczas swojego przesłuchania wielokrotnie zapewniał, że - tu cytat: - "Wiedza prezydenta o reprywatyzacji była, to nie ulega wątpliwości".

Bajko przekonuje, że prezydent miała pełną wiedzę o reprywatyzacji
Bajko przekonuje, że prezydent miała pełną wiedzę o reprywatyzacjiTVN24

3. Noakowskiego 16

[Hanna Gronkiewicz-Waltz - red.] Prosiła o akta w sprawie Noakowskiego 16. Wiele razy się z nią spotykałem w tej sprawie, to były wielogodzinne rozmowy. Pytała o wszystkie aspekty, jak się wydaje takie decyzje.

Dopytywany o to w dalszej części przesłuchania Bajko stwierdził, że nie wyklucza, że prezydent zażyczyła sobie "nie kopie, a oryginały" akt w sprawie tej nieruchomości. Informacji - jak podkreślił - nie był jednak pewien.

Noakowskiego 16 to kamienica zwrócona rodzinie Waltzów. W 2003 roku odzyskało ją kilkanaście osób w tym mąż i córka prezydent. Trzy lata później wszyscy postanowili sprzedać budynek spółce Fenix, która skupuje zreprywatyzowane nieruchomości. Kamienica została przekazana wraz z lokatorami, którzy w konsekwencji musieli się wyprowadzić. Sprawa zwrotu stanowi poważną rysę na wizerunku prezydent Warszawy od początku kadencji.

Bajko o zainteresowaniu prezydent kamienicą przy Noakowskiego
Bajko o zainteresowaniu prezydent kamienicą przy NoakowskiegoTVN24

4. Szkoła mogła istnieć

"Teoretycznie, szkoła mogła istnieć jeszcze wiele lat, mogły trwać spotkania z inwestorem i tam jakieś rozwiązanie pozytywne mogło być wypracowane. Natomiast po podjęciu uchwały o jej przeniesieniu nie ma już interesu społecznego, którego możemy bronić w tej sposób, w związku z tym zaistniała zasadność wydania decyzji [zwrotowej - red]".

Były szef BGN jako główną przyczynę likwidacji gimnazjum w budynku na Twardej wielokrotnie wskazywał uchwałę Rady Warszawy. Ta została przegłosowana przez radnych Platformy Obywatelskiej na sesji 13 lutego 2014 lutego. Bajko przekonywał na posiedzeniu, że przyjęcie uchwały go "wtedy zaskoczyło".

Bajko o gimnazjum na Twardej: mogło istnieć wiele lat
Bajko o gimnazjum na Twardej: mogło istnieć wiele latTVN24

5. Kara grzywny dla prezydent

"Nie mam zamiaru uchylać się od [udzielenia - red.] kary grzywny. (...) Pani prezydent powinna się tu stawić jako strona nie dlatego, że nam się tak podoba, albo że ktoś pani prezydent grozi. To powinno wynikać z szacunku do obywateli i własnych wyborców".

To słowa, które Patryk Jaki, przewodniczący komisji wypowiedział zaraz po ogłoszeniu kary dla Hanny Gronkiewicz-Waltz za niestawienie się przed komisją. Na prezydent nałożono grzywnę o łącznej wysokości sześciu tysięcy złotych (trzy tysiące za posiedzenie w sprawie Twardej 8 i kolejne trzy tysiące – za Twardą 10). Kilka minut później w mediach społecznościowych sama zainteresowana zapowiedziała złożenie odwołania.

Prezydent ukarana karą grzywny
Prezydent ukarana karą grzywny TVN24

Czekamy na decyzję komisji

Więcej przesłuchań w sprawie Twardej już nie będzie. Jak poinformował szef komisji, teraz pozostaje jedynie podjęcie decyzji i ocena czy zwrot był prawidłowy. Mamy ją poznać na następnym posiedzeniu, którego termin nie został jeszcze wyznaczony.

Bez względu na to, jaka ona będzie, pełnomocnik Macieja M. już w czwartek, wniósł by komisja uchyliła obie decyzje reprywatyzacyjne w sprawie Twardej. Mecenas tłumaczył, że taki wniosek jest "ważny dla jego [Macieja M. - red.] interesów procesowych".

kw//ec

Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl