"Nie" dla "pasa startowego". Radni kontra burmistrz

Tu powstanie droga do ośrodka
Tu powstanie droga do ośrodka
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Tu powstanie droga do ośrodkaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

- To kontrowersyjna inwestycja, która nie pasuje do spokojnego charakteru okolicy – mówią o o planowanym przedłużeni ul. Belgradzkiej radni ursynowskiej opozycji. I domagają się zwołania sesji nadzwyczajnej i przeprowadzenia konsultacji społecznej.

Przedłużona ulica Belgradzka poprowadzi do ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Ma przecinać tereny zielone i liczyć cztery pasy ruchu (po dwa w każdą stronę). Jej budowa wiąże się z koniecznością wycięcia wielu drzew.

Kiedy mieszkańcy zobaczyli pierwszy projekt, wybuchła awantura. Dzielnicowych aktywistów dopingują radni z Naszego Ursynowa. W piątek złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej poświęconej właśnie tej sprawie. Pod dokumentem podpisała się też przewodnicząca ursynowskiego PiS – Katarzyna Polak.

Chcą konsultacji społecznych

"Realizacja inwestycji nie została poprzedzona konsultacjami społecznymi, a przedstawiony opinii publicznej projekt budzi wiele kontrowersji z uwagi na jego ewentualny negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze – potrzeba wycięcia kilkudziesięciu drzew" – przekonują w uzasadnieniu.

Podkreślają, że planowana droga "jest przewymiarowana i nie pasuje do rekreacyjnego charakteru okolicy", gdzie w przyszłości powstanie park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

"Na sesji chcemy wysłuchać burmistrza dzielnicy na temat realizacji budowy tej drogi oraz zaproponujemy przegłosowanie uchwały rady w sprawie wystąpienia do prezydenta Warszawy z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami" – zapowiada Paweł Lenarczyk, radny NU.

Sesja, zgodnie ze statutem, musi się odbyć w ciągu siedmiu dni. Decyzję w sprawie ostatecznego terminu podejmie przewodnicząca rady dzielnicy.

Burmistrz punktuje za brak wiedzy

- Przeraża mnie obłuda radnego Lenarczyka. Jeśli twierdzi, że nie było żadnych informacji na temat tej inwestycji to powinien się zastanowić nad tym, jak pełni mandat radnego – przyznaje bez skrupułów burmistrz Robert Kempa (PO). - Przecież rada dzielnicy opiniowała wprowadzenie środków finansowych na budowę ulicy Belgradzkiej - dodaje.

Poza tym Kempa podkreśla, że "wniosek Naszego Ursynowa to gniot prawny". – Radzę najpierw zapoznać się z przepisami prawa, a nie uprawiać politykę – punktuje.

- Konsultacje społeczne można przeprowadzić na takim etapie prac nad danym zagadnieniem, kiedy uzyskana w nich opinia może być jeszcze uwzględniona w realizacji. Tu, kiedy mamy praktycznie kompletny projekt budowlany, to nie spełnia wymogów prawa – wyjaśnia burmistrz.

Pytany o komentarz radny Lenarczyk odpowiada krótko. – Ten wniosek został złożony na prośbę mieszkańców. Krzysztof Nawrocki (jeden z lokalnych aktywistów – red.), apelował w tej sprawie do wszystkich klubów. Tylko Nasz Ursynów i Katarzyna Polak z PiS na tę prośbę odpowiedzieli – odpowiada.

Radny dodaje, że temat przedłużenia Belgradzkiej pojawia się na forum rady dzielnicy jedynie "przy okazji" dyskusji o innych sprawach. – Brakuje pełnej, rzetelnej informacji ze strony burmistrza. I tu nawet nie chodzi o nas jako radnych. Mimo, że coraz więcej wiemy o tej inwestycji, to ciągle są pytania, które chcemy zadać burmistrzowi. Przed wszystkim jednak z tą wiedzą musimy się podzielić z mieszkańcami, którzy zgłaszają ciągle konkretne obawy - tłumaczy.

Droga do ośrodka

Nowy odcinek ulicy Belgradzkiej ma być drogą dojazdową do ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o zwycięski projekt z budżetu partycypacyjnego z 2014 roku. Ten, podobnie jak powstająca dziś droga, wywoływał swego czasu dużo kontrowersji. Zgodnie z zasadami BP, powinien powstać w ciągu roku. Do dziś nie wbito pierwszej łopaty (wycięto jedynie drzewa pod jego budowę). Obecny burmistrz przekonuje, że projekt ten w ogóle nie powinien zostać dopuszczony do realizacji. – Został, bo pozwolił na to poprzedni burmistrz Piotr Guział – mówi.

Aby zrealizować projekt, dzielnica musi ze "swojej kieszeni" zapłacić za budowę drogi dojazdowej. Dlaczego jednak droga do małej placówki ma aż cztery pasy? – To kwestia przepisów i bezpieczeństwa, i decyzja miejskich architektów – odpowiada Kempa.

kw

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola jest całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony i nieprzytomny, około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl