Narodowcy, prezydent, antyfaszyści, PiS. Marsze na Święto Niepodległości

Warszawiaków czekają spore utrudnieniatvnwarszawa.pl / TVN24

11 listopada ulicami Warszawy przejdą dwa duże marsze: Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska prawicowe oraz Razem dla Niepodległej firmowany przez prezydenta Komorowskiego. Dzień wcześniej swój przemarsz organizuje PiS, a w sobotę demonstrować będą antyfaszyści.

Można się spodziewać, że 11 listopada najwięcej uczestników zgromadzi Marsz Niepodległości. W związku ze 150. rocznicą urodzin Romana Dmowskiego trasa nie skończy się tym razem na placu Na Rozdrożu przy pomniku przywódcy endecji. Jak poinformowali organizatorzy, marsz przejdzie także na Kamionek, gdzie znajduje się głaz upamiętniający urodziny Dmowskiego.

Trasa Marszu Niepodległości rozpocznie się o godz. 15.00 na rondzie Dmowskiego i będzie prowadzić Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, rondem Waszyngtona i al. Zieleniecką do parku Skaryszewskiego.

Według organizatorów, taką trasę będzie łatwiej zabezpieczyć. - Spodziewamy się w tym roku 50 tys. osób. Ale szacunki co roku są różne – od kilkudziesięciu do nawet 100 tysięcy - powiedział Witold Tumanowicz ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Na błoniach Stadionu Narodowego lub w parku Skaryszewskim ma także stanąć scena.

Podczas marszu dochodzi do burd. W zeszłym roku bójki i walki były na tyle poważne, że został rozwiązany. Jak podawał wówczas PAP, poszkodowanych zostało 19 osób, 14 przewieziono do szpitali. Podpalono między innymi tęczę na placu Zbawiciela, która spłonęła w całości. Ocalał tylko metalowy szkielet. Do incydentów dochodziło także w 2012 roku i w 2011.

Marsz prezydencki

Drugi z zaplanowanych na 11 listopada marszów, prezydencki Razem dla Niepodległej, wystartuje o godz. 13.15. Uczestnicy przejdą od placu Piłsudskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie do Belwederu.

Jak informowała w październiku kancelaria, prezydent złoży wieńce przy kilku pomnikach: kardynała Stefana Wyszyńskiego (przy Krakowskim Przedmieściu, obok kościoła wizytek), Wincentego Witosa (na pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego "Grota" (przy ul. Chopina), Ignacego Jana Paderewskiego (w Parku Ujazdowskim), Romana Dmowskiego (na pl. Na Rozdrożu) i Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

- Mam nadzieję, że jak zwykle będzie wiele radości, wiele takiego wspólnotowego myślenia i zachowania, że będzie jeszcze piękniej, niż było roku temu - powiedział w połowie października doradca prezydenta Tomasz Nałęcz.

Demonstracja antyfaszystów

Już w sobotę, odbędzie się demonstracja Razem Przeciwko Nacjonalizmowi. Jej początek zaplanowano na godz. 13.00 przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

- Zbliża się dzień 11 listopada – dobrze wiemy, co to oznacza dla mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Smutnym rytuałem stało się w ostatnich latach terroryzowanie miasta przez nacjonalistyczne bandy, których "patriotyzm" polega na przemocy, nienawiści i poniżaniu, fizycznym oraz symbolicznym, wszystkich "innych". W obliczu rosnącego zagrożenia, nie możemy pozostać bezczynni. Zapraszamy wszystkich i wszystkie na Weekend Antyfaszyzmu - czytamy w komunikacie organizatorów na stronie antynacjonalizm.pl.

Swój udział w zgromadzeniu zapowiedzieli między innymi antyfaszystowska grupa 161 Crew, Kolektyw Syrena, Przychodnia Skłot, Pracownicza Demokracja i Warszawska Federacja Anarchistyczna.

Jaką trasą przejdą? "Spotykamy się pod Uniwersytetem Warszawskim, by wyruszyć w kierunku placu Trzech Krzyży, gdzie wysłuchamy przemówień pod Ministerstwem Gospodarki. Następnie idziemy pod Pomnik AK i Polskiego Państwa Podziemnego, oddać hołd walczącym z faszyzmem i nazizmem. Stamtąd dochodzimy do ul. Wilczej - w tym miejscu oddamy głos mieszkańcom i mieszkankom skłotów, które rok temu zaatakowali uczestnicy marszu niepodległości. Z Wilczej przechodzimy na Plac Konstytucji, gdzie zatrzymamy się na chwilę, by wyruszyć prosto na plac Zbawiciela, finałowe miejsce naszej demonstracji" - napisali na portalu społecznościowym organizatorzy.

Rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziesiątego dnia każdego miesiąca ulicami stolicy wieczorem przechodzi marsz upamiętniający katastrofę smoleńską, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Jego organizatorem jest Prawo i Sprawiedliwość. Uczestnicy wyruszają co miesiąc z Archikatedry św. Jana przed Pałac Prezydencki.

W związku z tym, ze w listopadzie rocznica katastrofy przypada w przeddzień Święta Niepodległości, marsz został wydłużony. Rok temu przeszedł przed później pomnik Józefa Piłsudskiego przy Hotelu Europejskim, gdzie przedstawiciele partii złożyli kwiaty. Ostatnią stacją na trasie marszu PiS był pl. Piłsudskiego, gdzie swoje przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński.

W tym roku na razie szczegółów ratusz nie chce podać, ale wszystko wskazuje na to, że ubiegłoroczny scenariusz może się powtórzyć. O takiej ewentualności informowała "Gazeta Wyborcza".

O tegorocznym bezpieczeństwie podczas marszu mówili organizatorzy:

Krzysztof Bosak o bezpieczeństwie
Krzysztof Bosak o bezpieczeństwie TVN24

su/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / TVN24

Pozostałe wiadomości

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl