Na ulicach będzie kilka tysięcy funkcjonariuszy

Zamieszki 11 listopadatvnwarszawa.pl

11 listopada, w związku z obchodami Święta Niepodległości oraz rozpoczynającym się szczytem klimatycznym ONZ, mieszkańcy Warszawy muszą się liczyć utrudnieniami. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilka tysięcy policjantów, żandarmów, strażników miejskich.

Na poniedziałek zaplanowano 11 zgromadzeń publicznych a także marsz prezydencki i "Bieg Niepodległości". Trasy zgromadzeń nie nakładają się i nie przecinają. Tego dnia rozpocznie się także Szczyt Klimatyczny ONZ. W spotkaniach na Stadionie Narodowym i w bibliotece UW ma wziąć udział kilka tysięcy osób.

W związku z tym, na ulicach, głównie w centrum miasta, należy spodziewać się dużych utrudnień. Na czas przemarszu demonstracji niektóre ulice będą wyłączane z ruchu. Podobnej sytuacji należy spodziewać się podczas przejazdu kolumn ochranianych przez BOR.

- Będziemy skupiać się przede wszystkim na ruchu drogowym oraz zapewnieniu porządku na ulicach - powiedział w piątek PAP rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek.

10 tysięcy funkcjonariuszy

Stołeczny garnizon policji to w sumie ponad 10 tys. funkcjonariuszy, a w najbliższych dniach do miasta przyjedzie dodatkowo 2,9 tys. z innych województw. Będą to m.in. policjanci oddziałów prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej, antyterroryści, minerzy i pirotechnicy.

Policyjne działania prowadzone są pod kryptonimem "Klimat". - Policja angażuje w to przedsięwzięcie duże siły. Wszystko po to, by było bezpiecznie, by manifestacje mogły odbywać się spokojnie i żeby nie doszło do żadnych incydentów – powiedział komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Pomoże żandarmeria

Dodatkowo na mocy zarządzenia premiera Donalda Tuska w dniach 11-22 listopada do pomocy policji skierowanych zostanie 600 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Policja chce, by żandarmi patrolowani te miejsca, skąd policjanci zostaną skierowani do zabezpieczania najważniejszych wydarzeń.

W nocy z czwartku na piątek, na mocy rozporządzenia szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, przywrócono tymczasową kontrolę na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej, a także w portach i na lotniskach.

- To jest kontrola wyrywkowa. Podróżni muszą liczyć się z tym, że mogą zostać skontrolowani. Nie oznacza to, że każdy będzie musiał się zatrzymać. Będziemy typować do kontroli wskazane pojazdy i podróżnych. Nie chcemy jednak, żeby powodowało to ograniczenia w podróżowaniu - powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej st. chor. Agnieszka Golias.

Organizator powołał straż marszu

W trakcie zamieszek, które miały miejsce 11 listopada 2011 r. w Warszawie, w wielu punktach miasta dochodziło do ataków na dziennikarzy, operatorów i fotoreporterów, którzy byli obrzucani kamieniami i petardami; zdemolowano kilka samochodów redakcji. Po tych zdarzeniach, w ub. roku wzdłuż tras przemarszu demonstracji przygotowano tzw. wyspy - specjalne miejsca, w których dziennikarze mogli pozostawiać wozy transmisyjne czy nadawać relację. W tym roku nie są one planowane.

Jednym ze zgromadzeń zaplanowanych na 11 listopada będzie Marsz Niepodległości. Szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz apelował w piątek na konferencji prasowej, by nie było asysty policji podczas marszu i by zwarte oddziały policji nie były w zasięgu wzroku manifestantów. Podał, że porządku będzie pilnowało kilkuset wolontariuszy - straż Marszu Niepodległości - którzy przeszli przeszkolenie i są w stanie zabezpieczyć to wielotysięczne zgromadzenie. Będą wyróżniali się specjalnymi kamizelkami i kurtkami.

- Straż marszu nie jest żadną bojówką, jest służbą porządkową powołaną do tego, żeby przeprowadzić wielotysięczny tłum przez stolicę - zapewnił. Nasze przygotowania mają doprowadzić do tego, żeby 11 listopada w stolicy było spokojnie - dodał.

Marsz przejdzie trasą Rondo Dmowskiego - Marszałkowska - Waryńskiego - Puławska - Goworka - Spacerowa - Belwederska, Alejami Ujazdowskimi, do Placu na Rozdrożu i dalej Agrykolą do parku Agrykola, gdzie odbędzie się wiec - mówił prezes stowarzyszenia. Kolumna ruszy o godz. 15. Tumanowicz powiedział, że marsz został zarejestrowany na 50 tys. osób, ale liczy, że będzie ich więcej.

Ewa Gawor o zgromadzeniach związanych z ONR:

Ewa Gawor o zgromadzeniach związanych z ONR
Ewa Gawor o zgromadzeniach związanych z ONRTVN24

PAP/bf/ran

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl