Muranów: studenci narysowali, mieszkańcy się wystraszyli

Jedna z propozycji zmian na MuranowieDominika Piesiewicz i Klaudia Prasek

Dużo wątpliwości wzbudziły wśród mieszkańców wizje Muranowa zaproponowane przez studentów architektury. Podczas debaty z urzędnikami pytali o nową zabudowę, wpływ parkingów podziemnych na ich mieszkania oraz o wycinkę drzew.

O studenckich wizjach Muranowa pisaliśmy blisko dwa tygodnie temu. Młodzi architekci z Politechniki Warszawskiej, podzieleni na grupy zaproponowali zmiany na obszarze pomiędzy al. Jana Pawła II, Solidarności i ul. Andersa oraz Anielewicza. W wizjach przewijają się nowe place otwarte na mieszkańców, deptaki, place zabaw, a nawet dodatkowa zabudowa.

W piątek urzędnicy postanowili porozmawiać o tych propozycjach z mieszkańcami. W Stacji Muranów zjawiło się około 40 osób.

"Nasze domy się zawalą"

Studenci rozwijali swoje pomysły, podkreślali, że teraz sporym minusem Muranowa jest brak usług w parterach, czy zbyt duża liczba samochodów, która zabierają przestrzeń mieszkańcom.

Aleksandra Herbik, która jest współautorką koncepcji "Muranów – Centrum Kulturowe", przekonywała, że miejsce na samochody mogłoby się znaleźć pod podwórkami, w południowej, zbudowanej po II wojnie światowej części Muranowa.

- Zacznie pani budować parking podziemne, a nasze domy się zawalą. Zaplanować to jedno, a realizować to drugie - przekonywała jedna z mieszkanek.

Architekci odpowiadali jednak, że pod ziemią, na odpowiedniej głębokości mogłoby się znaleźć miejsce dla aut.

Nowe budynki?

Mieszkańców podzielił pomysł dobudowania jednej kondygnacji na budynkach wzdłuża al. Jana Pawła II pomiędzy al. Solidarności a ulicą Nowolipki i stworzenia tam zewnętrznych wind. Niektórzy zastanawiali się, czy to w ogóle możliwe, inni przekonywali, że z takiego pomysłu się cieszą. Aktywistę Marka Matczaka zaniepokoiła z kolei przewidziana w okolicach Opery Kameralnej wycinka drzew.

W pracach studentów przewijały się również pomysły dodatkowej zabudowy wzdłuż ul. Anielewicza i na podwórkach przy ul. Pawiej. – Proponują państwo zakryć podwórko. Będą miała okno w okno z sąsiadami – zwracał uwagę mieszkanka.

- Chodzi o to, żeby nie przesadzić, że będzie blok, blok, blok i nie zostanie zachowany charakter Muranowa – dodawała inna.

Wstęp do dyskusji

Prowadzący debatę - Michał Sas, radny dzielnicy Śródmieście i Ryszard Krzysztofowicz z rady osiedla Muranów - kilka razy zwracali uwagę, że wizje studentów to nie gotowe projekty do realizacji, lecz wstęp do dyskusji o zmianach, które czekają Muranów za kilka, kilkanaście lat, żeby dostosować osiedle do potrzeb nowych pokoleń.

Wiceburmistrz Śródmieścia Paweł Suliga zaznaczył, że władze dzielnicy myślą o rewitalizacji Muranowa. A Marek Mikos, dyrektor biura architektury w ratuszu dodał, że jest uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego dla tego rejonu.

Zdaniem Suligi, Muranów powinien rozwijać się w kierunku większego dostępu do usług i zmieniać pod kątem turystów.

- Od usług nie uciekniemy. To jest teren mieszkaniowy. Daleko idące zmiany nie będą koniecznie dobrze przyjmowane. Do rozważenia jest zabudowa wzdłuż ulicy Anielewicza – przekonywał z kolei Mikos. - Trzeba doprowadzić do pewnej zgody, co chciałoby się zmieniać na Muranowie. A prace studentów są cennym materiał do rozpoczęcia dyskusji na ten temat - podsumował dyrektor.

ZOBACZ PRACE STUDENTÓW

CZYTAJ TEŻ: "Szklana" wyspa obok Wenecji. To stąd nazwę wziął Muranów

Historia Muranowa
Historia MuranowaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszaa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Dominika Piesiewicz i Klaudia Prasek

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekty budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl