Mieszkańcy ul. Związku Walki Młodych nie chcą dekomunizacji

Awantura o ulicęKrystian Malesa, Facebook

Po nerwowych obradach radni Ursynowa przyjęli we wtorek wieczorem stanowisko o wstrzymaniu zmiany nazwy ulicy Związku Walki Młodych. Na sesji pojawiło się ponad stu mieszkańców, którzy dekomunizacji nie chcą, bo stracą czas i pieniądze.

Chodzi o osiedlową uliczkę na ursynowskich Stokłosach. Mieszka przy niej około 3 tysięcy osób. Patronem jest działająca w latach 1943-48, utworzona przez Polską Partię Robotniczą, młodzieżowa organizacja komunistyczna – Związek Walki Młodych.

We wtorek radni Ursynowa, po blisko dwugodzinnej dyskusji, poparli wstrzymanie zmiany nazwy ulicy, czego domagali się mieszkańcy. 17 osób zagłosowało za uchwaleniem stanowiska, 5 osób było przeciw (PiS), a jedna się wstrzymała (Kamil Orzeł).

Pomysł Naszego Ursynowa

Projekt stanowiska przedstawili radni Naszego Ursynowa. - Poprosimy Radę Warszawy o niepodejmowanie żadnych działań zmierzających do zmiany nazwy ulicy Związku Walki Młodych. Nie chodzi nam o kwestię ideologiczne, zależy nam na woli mieszkańców - tłumaczył Paweł Lenarczyk i powoływał się na głos lokatorów i ankietę przeprowadzoną 12 lat temu.

- Próbę dekomunizowania ulicy podjęto pod koniec lat dziewięćdziesiątych - 7 kwietnia 1997 roku, radni nadali jej imię warszawskiego powstańca, Józefa Andrzeja Szczepańskiego. Tę decyzję cofnął Naczelny Sąd Administracyjny - od 26 lutego 1998 roku ulica ponownie nosi nazwę Związku Walki Młodych - tłumaczy radny.

Przeciwko przyjęciu stanowiska zagłosowali radni z PiS. Ci proponowali zmianę ulicy ze ZWM na ZWZ, czyli Związku Walki Zbrojnej.

O tej pierwszej mówią: - To organizacja, która w Łodzi, w 1945 roku brała udział w tłumieniu zamieszek, gdzie kilka osób zginęło. To była organizacja, która siłą egzekwowała kontyngenty na wsiach. To była organizacja, która brała udział w nagonkach na profesorów akademickich przeciwnych systemowi komunistycznemu. Związek Walki Młodych ma ohydne początki! - przekonywał radny Michał Szpądrowski z Prawa i Sprawiedliwości, ale jego wypowiedź wygwizdali mieszkańcy.

"Rada powinna szanować mieszkańców"

- Już raz Rada Warszawy zmieniła nazwę ulicę, a my walczyliśmy - mówił wiceprezes komitetu obrony ulicy Sławomir Litwin. - Wtedy sąd odrzucił argumenty ideologiczne czy ekonomiczne. Rada Warszawy naruszyła prawo zawarte w europejskiej karcie o samorządzie lokalnym. Polska tą kartę zapisała nie po to, żebyśmy takie przepisy mogli zmieniać - argumentował i przypominał o ogromnych kosztach, które czekają mieszkańców. - Kto będzie za to płacił? - pytał.

Wspierali go inni lokatorzy, którzy przypominali o kosztach, które czekają na właścicieli dużych firm. - To spotkanie pokazuje wolę mieszkańców, a rada dzielnicy powinna tę wolę uszanować. Przecież ta nasza ulica nikomu nie przeszkadza, nikomu nie szkodzi - kwitował Litwin.

Po stronie mieszkańców stanęli przedstawiciele spółdzielni Stokłosy. - Nie chce wnikać w kwestie ideologiczne - mówił Krzysztof Berliński, prezes SMB Stokłosy i po raz kolejny przypominał wyrok sądu administracyjnego. - Nie chce się odnosić do tego kim był Związek Walki Młodych, ale jeżeli tego wymaga wola mieszkańców, to wymagamy od rady, aby te działania wspierała - apelował.

Zarząd spółdzielni zobowiązał się również do zorganizowania już po raz drugi ankiety w tej sprawie. Przypomnijmy mieszkańcy ZWM za wstrzymaniem zmiany ulicy głosowali w 2004 roku. Wypowiedziało się wtedy 2 087 osób. 71 było za zmianą.

Stanowisko radnych Ursynowa nie jest w żaden sposób wiążące - ostateczną decyzję podejmie rada miasta.

DEKOMUNIZACJA DOTKNIE OK. 30 TYS. MIESZKAŃCÓW:

Dekomunizacja ulic dotknie 30 tys. mieszkańców
Dekomunizacja ulic dotknie 30 tys. mieszkańców"Polska i świat" TVN24

kz/sk

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Malesa, Facebook

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl