Mieszkańcy ostro o wycince setek drzew przy WKD. "To zabije nasze miasteczka"

"Wycinka zabije nasze miejscowości"
"Wycinka zabije nasze miejscowości"
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl"Wycinka zabije nasze miejscowości"

Mieszkańcy podwarszawskich miasteczek boją się planowanej wycinki drzew przy trasie WKD. Twierdzą, że takie działania kolejarzy wręcz zabiją ich miejscowości, w których drzewa są nieodłącznym elementem krajobrazu. Organizują się w internecie i apelują do decydentów, by skupili się na pielęgnacji drzewostanu wzdłuż torów, a nie jego likwidacji.

O planach kolejarzy dotyczących wycinki setek drzew znajdujących się w odległości 15 metrów od torów Warszawskiej Kolei Dojazdowej pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Urząd Transportu Kolejowego nakazał ich usunięcie, bo znajdują się zbyt blisko torów i tym samym, nie spełniają wymogów bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Mówi ono, że żadne drzewa i krzewy nie mogą znajdować się bliżej niż 15 metrów od torów.

Wycince zieleni sprzeciwiają się mieszkańcy miejscowości, przez które przejeżdża kolejka. - Urzędnicy kompletnie zapominają o tym, że drzewa przy torowisku chronią mieszkańców przed hałasem generowanym przez pociągi i zapewniają samej linii ochronę przed śniegiem - tłumaczy Joanna Komorowska, jedna z inicjatorek akcji "Ratuj drzewa przy WKD". Zdaniem przedstawicielki mieszkańców, wycinka drzew bezpowrotnie zniszczy krajobraz miasteczek ogrodów, przez które przebiega linia, czyli m.in.: Komorowa czy Podkowy Leśnej. - Torowiska przechodzą przez sam środek naszych miejscowości. Wycinka drzew po prostu zabije nasze miejsce zamieszkania - przyznaje Komorowska.

Pielęgnacja, a nie wycinka

Akcja "Ratuj drzewa przy WKD" odbywa się w internecie. Jej inicjatorzy napisali specjalną petycję do szefostwa WKD i Urzędu Transportu Kolejowego, by nie wycinać drzew przy linii, a bardziej zwrócić uwagę na ich pielęgnację.

- Wystarczyłoby, żeby kolejarze przeszli się raz na pół roku wzdłuż linii i ocenili, które drzewa są chore lub zagrażają torowisku i wtedy je usunęli - wyjaśnia przedstawicielka akcji i dodaje, że to zdecydowanie najlepszy pomysł na rozwiązanie problemu na linii WKD. - Kolejarze nie powinni usuwać drzew wartościowych i niezagrażających pociągom, a takich wzdłuż torów jest najwięcej - apeluje Komorowska.

Będą działać

Przez dwa tygodnie pod internetowym apelem do urzędników podpisało się już ponad trzy tysiące osób. Jednak to nie koniec działań obrońców drzew przy WKD. - Będziemy drukować plakaty i ulotki, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców - wymienia Małgorzata Pachecka, druga z inicjatorek akcji. W planach jest także happening. - W Podkowie Leśnej wraz z burmistrzem chcemy zorganizować akcje, podczas której zaznaczymy pas 15 metrów od torów, w którym drzewa miałyby zniknąć. Pokażemy tym samym, co się wydarzy z naszym krajobrazem po wycince. Jaki pas gołej ziemi chcą nam zaserwować kolejarze - zapowiada gorzko Pachecka.

Drzewa pod topór

Tymczasem kolejarze składają już wnioski do samorządów o wycinkę drzew. - Od maja do października skierowano ogółem 11 wystąpień na łączną liczbę ponad 170 drzew do następujących organów administracyjnych: UG Brwinów, Urząd m.st. Warszawy – Dzielnica Włochy, UG Grodzisk Mazowiecki, UG Michałowice, Prezydent Miasta Pruszkowa, Starostwo Powiatowe w Pruszkowie - informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD. Niektóre jednostki już zezwoliły na wycinkę. - Dotychczas spółka otrzymała odpowiedzi od dwóch organów administracyjnych: Urzędu Dzielnicy Warszawa-Włochy oraz Urzędu Gminy Grodzisk Mazowiecki obejmujące zgodę na przeprowadzenie wycinki drzew odpowiednio w rejonie przystanku osobowego "Warszawa Raków" oraz na terenie siedziby spółki w Grodzisku Mazowieckim - mówi Kulesza. W sumie chodzi o 10 drzew - 8 przy Rakowcu i 2 w Grodzisku. - Zauważyliśmy, że te przy Rakowie już zostały wycięte - przyznaje Komorowska. Kolejarze twierdzą jednak, że po 1 października nie składali następnych zapytań o wycinkę. - Brak również nowych decyzji o zakwalifikowaniu kolejnych drzew do wycinki - dodaje rzecznik WKD.

Rzeź drzew przy WKD

Los setek drzew wzdłuż torowiska Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie jest pewny od maja. Wówczas Urząd Transportu Kolejowego nakazał ich usunięcie, bo znajdują się zbyt blisko torów i tym samym, nie spełniają wymogów bezpieczeństwa zawartych w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Mówi ono, że żadne drzewa i krzewy nie mogą znajdować się bliżej niż 15 metrów od torów. Wycince zieleni sprzeciwiają się mieszkańcy i władze gmin, przez które przejeżdża kolejka. Kolejarze najprawdopodobniej próbują grać na zwłokę. Składają kolejne prośby o przedłużenie terminu wycinki drzew. Sam urząd też nie jest do końca przekonany, czy tak restrykcyjny przepis powinien być stosowany do kolejki dojazdowej. – Rozporządzenie (mówiące o odległości 15 m – przyp. red.) jest w tej chwili nowelizowane, ponieważ uznaliśmy, że w przypadku niektórych miejsc, np. Podkowa Leśna, jakieś wyjątki są potrzebne, a obecnie przepisy nie przewidują takiej możliwości – zapowiadał niedawno rzecznik UTK. WKD wystąpiła również do prezesa UTK o pozwolenie na ograniczenie wycinki drzew, tylko do tych chorych, zniszczonych i pochylonych w stronę torowiska. Urząd ma podjąć decyzję w tej sprawie 30 listopada.

Jakub Baliński

Pozostałe wiadomości

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest prokuratorskie postępowanie dotyczące kradzieży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W sprawie nie postawiono nikomu zarzutów. Śledczy opisują, co zostało skradzione.

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura:  "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura: "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano na Pradze Północ zderzyły się podmiejski autokar i autobus MZA. Obaj kierowcy zostali poszkodowani. Policja wyjaśnia przyczyny wypadku.

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mieszkańca Otwocka podejrzanego o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia