Mieszkańcy chcą parku wokół świątyni. "Niemożliwe, to miejsce sakralne"

Chcą parku wokół świątyni
Chcą parku wokół świątyni
Źródło: Shutterstock

Zamiast płotu i betonowej przestrzeni - park. Mieszkańcy Miasteczka Wilanów chcą zazielenienia terenu wokół Świątyni Opatrzności Bożej i piszą petycję do Metropolity Warszawskiego.

Świątynia Opatrzności Bożej stoi na ogromnym, 6 hektarowym terenie w samym centrum Miasteczka Wilanów. Choć funkcjonuje od dwóch lat, to wciąż jest w budowie. Od okolicznych bloków i ulic odgradza ją płot.

A że mieszkańcy zauważyli, że maszyny opuściły już teren kościoła proponują zmiany. Zburzenie ogrodzenia i stworzenie w tym miejscu parku.

"Bardzo byśmy chcieli, aby świątynia była otoczona parkiem z prawdziwego zdarzenia, będącym naszym zielonym płucem, przyjaznym, otwartym, dostępnym dla wszystkich" – piszą w petycji skierowanej do Metropolity Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza.

"To miejsce szczególne, ważne"

"Serdecznie apelujemy o likwidację płotu ogradzającego teren świątyni oraz o podjęcie wszelkich działań mających na celu utworzenie parku, udostępnienie terenu dla lokalnych inicjatyw obywatelskich w zakresie zazielenienia naszej dzielnicy" – piszą dalej. I przekonują: wierzymy, że Kompleks Świątyni może stać się zieloną, zintegrowaną częścią naszego osiedla!

Mieszkańców wspierają lokalne stowarzyszenia. – Inicjatywa jest wspaniała. Wystarczy spojrzeć, jak wygląda świątynia. To miejsce szczególne, ważny punkt w Wilanowie, bardzo byśmy chcieli, jako sąsiedzi, żeby to miejsce było piękne – przekonuje Katarzyna Radzikowska radna ze Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Dodaje, że teraz płot utrudnia dostęp do świątyni. - To nie jest czas, żeby się odgradzać. To czas, żeby urządzać teren. Zieleń może zapraszać do odwiedzin – argumentuje. I kończy: radnym nie udało się przekonać archidiecezji, wierzę, że uda się mieszkańcom.

Pod petycją podpisało się prawie tysiąc osób.

Park wokół świątyni
Park wokół świątyni
Źródło: Miasteczko Przyjazne

Park nie, ale będzie zielono

Rzecznik Kardynała Kazimierza Nycza ks. Przemysław Śliwiński zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że petycja na pewno będzie z uwagą przyjęta, ale jeszcze nie dotarła.

Na pytanie, czy stworzenie wokół świątyni parku jest możliwe odpowiada: - Przekształcenie terenu na park w znaczeniu wolnej przestrzeni, przeznaczonej dla celów stricte rekreacyjnych, nie jest możliwe, gdyż mówimy o zaplanowanym już otoczeniu miejsca sakralnego.

Chwilę później przekonuje, że wokół kościoła będzie zielono. – Wzdłuż parkingu rozpoczęto sadzenie platanów tworzących Aleję Sługi Bożego Roberta Schumana, prekursora i jednego z twórców Unii Europejskiej. W październiku natomiast będziemy sadzili dęby, upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. To już pokazuje, że specyfika terenu wokół świątyni jest już głęboko przemyślana i ściśle związana z charakterem tego miejsca.

I kończy: - Ludzie potrzebują parku. Jeśli mieszkańcy zauważają, iż w Miasteczku Wilanów nie ma terenów zielonych, nie jest to wina archidiecezji. Najwidoczniej nie uwzględnili tego projektanci. Nie jestem pewien, czy adresaci tej petycji są właściwi.

Świątynia Opatrzności Bożej

Źródło: TVN24
Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowa
Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowa
Teraz oglądasz
Świątynia Opatrzności Bożej Makabryłą 2016
Świątynia Opatrzności Bożej Makabryłą 2016
Teraz oglądasz

Świątynia Opatrzności Bożej

kz/mś

Czytaj także: