Mieszkańcy boją się barszczu. Urzędnicy uspokajają

Mieszkańcy alarmują o barszczu Sosnowskiego
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy Pragi Południe alarmują urząd dzielnicy, że w wielu miejscach znów pojawił się barszcz Sosnowskiego. Podobne sygnały dostajemy na Kontakt 24. Urzędnicy

O tym, że barszcz Sosnowskiego może rosnąć wzdłuż ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż kanałku pomiędzy jeziorkiem Balaton a jeziorem Gocławskim napisała na Kontakt 24 Magda.

"Ścieżka jest w fatalnym stanie, miejscami nawierzchnia jest zapadnięta, a na dodatek zarośnięta, niekiedy na połowie szerokości. Wśród roślin są osty ok. 1,5 metra wysokości, ale także rośliny wyglądające jak barszcz Sosnowskiego (ich przykłady głównie bliżej jeziorka Balaton, po obu stronach kanałku)" – napisała.

Mieszkańcy alarmują

Okazuje się, że takich zgłoszeń jest więcej. Władze dzielnic otrzymują latem wiele sygnałów, że barszcz Sosnowskiego rośnie na obrzeżach kanałów.- Każdy taki sygnał sprawdzamy. Jak na razie nie potwierdziły się obawy, że ta agresywna i niebezpieczna odmiana barszczu rośnie w tych miejscach, także nad Balatonem. Nad kanałami w naszej dzielnicy rośnie rodzimy barszcz – zapewnia nas Jerzy Gierszewski, rzecznik Pragi Południe.Zapewnia również, że strażnicy miejscy zostali przeszkoleni i potrafią rozpoznać najgorszą odmianę barszczu Sosnowskiego. - Dzięki temu wspierają nas w monitoringu umożliwiającym wykrycie występowania tej niebezpiecznej rośliny – podkreśla rzecznik.A co z zarośniętą ścieżką? - Zostanie niebawem oczyszczona, wykoszona z zarastających ją roślin – obiecuje Gierszewski.

Objawy po godzinach

Pierwsze objawy poparzenia barszczem pojawiają się dopiero po upływie kilku godzin. W przypadku, kiedy doszło do kontaktu z rośliną należy jak najszybciej udać się do lekarza. Najlepiej przemyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez co najmniej 48 godzin.

Groźny jest przede wszystkim sok rośliny i wydzielina włosków jakimi jest pokryta. Kwiaty barszczu Sosnowskiego przypominają wyglądem kwitnący koper. Pędy mogą mieć do czterech metrów wysokości.

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski jako dar naukowców z ZSRR, gdzie był stosowany jako pasza dla zwierząt. Obecnie jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży decyzją ministra środowiska.

Tutaj występuje roślina podobna do barszczu Sosnowskiego
Tutaj występuje roślina podobna do barszczu Sosnowskiego
Źródło: Google

Barszcz Sosnowskiego na Gocławiu

Tak wygląda Barszcz Sosnowskiego:

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

ran/b

Czytaj także: