Miejskie syreny zawyją, wojewoda na "nie", minister "nie wyklucza"

[object Object]
Spór o syreny w rocznicę Powstania w Getcie WarszawskimFakty
wideo 2/2

W 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim ratusz uruchomi syreny alarmowe. Wcześniej włączenia syren odmówił wojewoda mazowiecki. - Jeśli organizatorzy zwrócą się do szefa MSWiA, minister nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - poinformowało jednak na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski w sobotnim wydaniu "Faktów" TVN, sygnały alarmowe w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim uruchomi stołeczny ratusz.

- Ja nie widzę powodów, żeby szukać dzisiaj jakiejś przyczyny, takiej trochę zakrawającej o hipokryzję po to, żeby tego nie użyć w tak symbolicznym i ważnym dniu dla Warszawy - powiedział.

- Ustalimy godzinę i poinformujemy o tym niebawem - przekazał "Gazecie Stołecznej" rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Do ratusza należą 54 urządzenia, chociażby na placu Bankowym, ale także na Targówku i w Wawrze.

Jednak nad większością syren piecze sprawuje urząd wojewódzki.

"Sytuacja rzeczywistego zagrożenia"

Jak pisała gazeta, Zdzisław Sipiera odmówił ich włączenia w 75. rocznicę powstania w getcie 19 kwietnia (Apel w tej sprawie wystosował dziennikarz Mike Urbaniak).

Urzędnicy wojewody stwierdzili, że syreny powinny być wykorzystywane w "sytuacji rzeczywistego zagrożenia", a ich włączanie 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tłumaczą okazją do "treningu i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania".

"Minister nie wyklucza uruchomienia syren"

W sobotę wieczorem na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało jednak, że "jeśli organizatorzy zwrócą się do Joachima Brudzińskiego, szefa MSWiA, minister nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Jeśli organizatorzy zwrócą się do szefa #MSWiA, minister @jbrudzinski nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia br. w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. 1/2— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 lutego 2018

- Podkreślamy, że syreny są uruchamiane co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale były również uruchomione 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - poinformowano także.

2/2 Podkreślamy, że syreny są uruchamiane co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale były również uruchomione 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 lutego 2018

Miasto dwóch powstań

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski ocenił, że włączenie syren w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie "jest dobrym pomysłem". - Wydaje mi się, że uda się go jeszcze zrealizować - stwierdził w sobotnich "Faktach" TVN.

Ołdakowski zwrócił uwagę, że Warszawa z okresu II wojny światowej była miastem dwóch powstań - Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego. - Te dwa powstania stanowią całość. One są opowieścią o oporze przeciwko niemieckiej okupacji - podkreślił.

W obchody ma włączyć się również Kościół. Gazeta powołuje się na wypowiedź księdza Przemysław Śliwińskiego, rzecznika kurii warszawskiej. Mówił, że przed miesiącem archidiecezja współorganizowała obchody Dnia Judaizmu i była wówczas mowa o o biciu w kościelne dzwony 19 kwietnia.

O powstaniu

Powstanie w Getcie Warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja, w schronie przy ul. Miłej 18, samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 r

TAK WYGLĄDAŁY OSTATNIE OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE:

[object Object]
Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskimTVN24
wideo 2/4

PAP,ran/mś

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl