W 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim ratusz uruchomi syreny alarmowe. Wcześniej włączenia syren odmówił wojewoda mazowiecki. - Jeśli organizatorzy zwrócą się do szefa MSWiA, minister nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - poinformowało jednak na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski w sobotnim wydaniu "Faktów" TVN, sygnały alarmowe w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim uruchomi stołeczny ratusz.
- Ja nie widzę powodów, żeby szukać dzisiaj jakiejś przyczyny, takiej trochę zakrawającej o hipokryzję po to, żeby tego nie użyć w tak symbolicznym i ważnym dniu dla Warszawy - powiedział.
- Ustalimy godzinę i poinformujemy o tym niebawem - przekazał "Gazecie Stołecznej" rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.
Do ratusza należą 54 urządzenia, chociażby na placu Bankowym, ale także na Targówku i w Wawrze.
Jednak nad większością syren piecze sprawuje urząd wojewódzki.
"Sytuacja rzeczywistego zagrożenia"
Jak pisała gazeta, Zdzisław Sipiera odmówił ich włączenia w 75. rocznicę powstania w getcie 19 kwietnia (Apel w tej sprawie wystosował dziennikarz Mike Urbaniak).
Urzędnicy wojewody stwierdzili, że syreny powinny być wykorzystywane w "sytuacji rzeczywistego zagrożenia", a ich włączanie 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego tłumaczą okazją do "treningu i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania".
"Minister nie wyklucza uruchomienia syren"
W sobotę wieczorem na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało jednak, że "jeśli organizatorzy zwrócą się do Joachima Brudzińskiego, szefa MSWiA, minister nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Jeśli organizatorzy zwrócą się do szefa #MSWiA, minister @jbrudzinski nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia br. w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. 1/2— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 lutego 2018
- Podkreślamy, że syreny są uruchamiane co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale były również uruchomione 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim - poinformowano także.
2/2 Podkreślamy, że syreny są uruchamiane co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale były również uruchomione 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 17 lutego 2018
Miasto dwóch powstań
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski ocenił, że włączenie syren w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie "jest dobrym pomysłem". - Wydaje mi się, że uda się go jeszcze zrealizować - stwierdził w sobotnich "Faktach" TVN.
Ołdakowski zwrócił uwagę, że Warszawa z okresu II wojny światowej była miastem dwóch powstań - Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego. - Te dwa powstania stanowią całość. One są opowieścią o oporze przeciwko niemieckiej okupacji - podkreślił.
W obchody ma włączyć się również Kościół. Gazeta powołuje się na wypowiedź księdza Przemysław Śliwińskiego, rzecznika kurii warszawskiej. Mówił, że przed miesiącem archidiecezja współorganizowała obchody Dnia Judaizmu i była wówczas mowa o o biciu w kościelne dzwony 19 kwietnia.
O powstaniu
Powstanie w Getcie Warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.
8 maja, w schronie przy ul. Miłej 18, samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 r
TAK WYGLĄDAŁY OSTATNIE OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE:
PAP,ran/mś