- Poważnie rozważamy przejęcie warszawskiego PKS. Rozmawiamy na ten temat z ministerstwem skarbu - mówi portalowi tvnwarszawa.pl Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza. Władze stolicy chcą, żeby spółka uzupełniała ofertę komunikacyjną miasta. Planują też na terenach przy dworcu Zachodnim stworzyć nowoczesny węzeł komunikacyjny dla aglomeracji warszawskiej.
PKS to obecnie spółka skarbu państwa, ale czekają ją zmiany: zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi albo przekazana nieodpłatnie samorządom. Na tą drugą opcję liczy ratusz.
- To umożliwiłoby stworzenie przewoźnika metropolitarnego, którego oferta uzupełniałaby ofertę SKM, MZA i innych stołecznych przewoźników - tłumaczy Andryszczyk. Co to oznacza w praktyce? - Tam, gdzie nie dojedzie SKM, mogłyby kursować autobusy PKS - wyjaśnia Andryszczyk.
Jak mówi, prawdopodobnie zniknęłyby przejazdy dalekobieżne. - Autobusy jeździłyby po szeroko rozumianej aglomeracji warszawskiej - zaznacza Andryszczyk, ale nie wyklucza, że część dojeżdzałaby do większych miast, jak np. Łódź. Centralnym miejscem węzła autobusowego byłby dworzec Zachodni, a pierwsze zmiany w komunikacji weszłyby w życie w 2012 r.
Decyzja wiosną
Pierwsze rozmowy miasta z ministerstwem już się odbyły. Najprawdopodobnie wiosną zapadnie decyzja, według jakiego scenariusza ministerstwo bedzie chciało sprywatyzować PKS. Gdyby wszystko poszło po myśli władz Warszawy, miałyby nadzór nie tylko nad taborem, dworcem, ale i pobliskimi terenami. Spółka miałaby zająć się modernizacją obiektów PKS przy Zachodnim. Część terenów mogłaby zostać sprzedana, a inwestor miałby zrewitalizować okolicę.
Estakada i pętla
Ale zmian w rejonie dworca Zachodniego ma być więcej.
- Kończą się m.in. prace nad planem zagospodarowania przestrzennego rejonu Czyste - argumentuje Andryszczyk. W przyszłości, w Al. Jerozolimskich ma powstać estakada, którą będzie można, jadąc w stronę centrum, skrecić w kierunku Zachodniego. W planie jest również rezerwa terenu pod pętlę tramwajową planowanej linii łączącej dworzec z Wilanowem.
Szansa dla dworca PKP
Zmiany czekają też dworzec PKP. Jak poinformowała "Gazeta Stołeczna", nowy budynek ma tam postawić słowacki deweloper HB Reavis. - Planujemy zakończyć negocjacje w ciągu miesiąca - zaznacza Paweł Olczyk, członek zarządu PKP.
Władze spółki zrezygnowały poprzedniego inwestora - Nexity, bo obu stronom nie udało dojść się do porozumienia. Nowy dworzec nie będzie gotowy przed Euro 2012, ale jak najszybciej ma powstać część dla podróżnych.
Andrzej Rejnson Maciej Czerski
Źródło zdjęcia głównego: | Kontener ART