Miały być narty, są śmieci. Co zostało z ambitnych planów?

Górka śmieciowa w Radiowie
Górka śmieciowa w Radiowie
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Górka śmieciowa w RadiowieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

W tym roku górka śmieciowa na warszawskim Radiowie miała zamienić się w stok narciarski. Od pierwszych deklaracji minęło już kilka lat, ale inwestycyjnych efektów nie widać. Przybyło za to śmieci. Postanowiliśmy sprawdzić, co dziś dzieje się z tym projektem.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania pierwsze kroki w tej sprawie podjęło w 2009 roku. Wówczas zleciło wykonanie "Koncepcji rekultywacji składowiska Radiowo z docelowym kierunkiem rekultywacji jako stok narciarski".

I choć od tego czasu góra śmieci urosła przeciw czemu głośno protestowali mieszkańcy, miejska spółka podtrzymuje swoje plany.

- Ale jesteśmy odpowiedzialni wyłącznie za ukształtowanie bryły składowiska w sposób umożliwiający wybudowanie na obiekcie stoku narciarskiego. I z tego zadania się wywiążemy - zapewnia Wojciech Jakubczak, rzecznik MPO i dodaje, że za realizację inwestycji będzie odpowiedzialny właściciel terenu, czyli gmina Stare Babice. Prace mogą ruszyć już w przyszłym roku.

- Prace nad obiektem sportowym na byłym składowisku mają rozpocząć się po zakończeniu procesu rekultywacji, który planowo ma dobiec do końca 31 grudnia tego roku - zapowiada Krzysztof Turek, wójt gminy Stare Babice. - Żadne pierwotne zamierzenia na razie nie uległy modyfikacjom. Trzeba zaznaczyć, że mają one charakter koncepcyjny o bardzo ogólnym zarysie i szczegółowe rozwiązania będą przyjęte na etapie projektu technicznego. Jednak nie przewidujemy radykalnych odstępstw od pierwotnych planów - dodaje Turek.

Wizualizacja stoku na górce na RadiowieMPO Warszawa

Jak będzie wyglądać?

Co zakłada pierwotna koncepcja? - Zgodnie z założeniami projektu głównym elementem przyszłego zagospodarowania będzie trasa zjazdowa o szerokości 30 m i długości ok. 550 m o różnicy wysokości 59 metrów - tłumaczy Jakubczak.

- Trasa nartostrady przebiegać będzie z korony składowiska w kierunku północnym, potem zakręci na wschód i południe, a następnie skieruje się w południowo-zachodnią część składowiska. Na terenie składowiska planowane są również stok zjazdowy dla dzieci, ścieżki rowerowe, trasy dla nart biegowych, rynna snowboardowa oraz trasa zjazdowa dla sanek. Wysokość składowiska wynosi ok. 60 metrów licząc od podstawy i ok. 84 metry od poziomu Wisły - precyzuje przedstawiciel MPO.

Najpierw biegówki

A wójt gminy Stare Babice tłumaczy, że w przyszłym roku, po zazielenieniu się powierzchni, górka powinna być otwarta - na początku tylko dla pieszych, biegaczy i rowerzystów górskich, a zimą także dla narciarzy uprawiających narciarstwo biegowe lub ski tour, czyli podchodzących pod górkę na nartach wyposażonych w tzw. foki.

Co z miłośnikami typowego białego szaleństwa, czyli narciarstwa zjazdowego? - Etap poważnych inwestycji w obiekt narciarski, czyli ułożenie igielitu i budowa wyciągu, przewidywany jest do wykonania w formule publiczno-prywatnej lub w całości przez partnera prywatnego. W tej sytuacji nie można określić terminu, w którym górka narciarska zostanie oddana do użytku - zastrzega Krzysztof Turek. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie gmina obawia się, czy narciarska górka będzie cieszyła się popularnością i czy ma sens w czasach, w których zimy są coraz krótsze i coraz cieplejsze.

Konkurencja dla Szczęśliwic

Tomasz Marzec, wiceprezes Warszawskiego Związku Narciarskiego uspokaja. - Jeżeli obiekt będzie zaprojektowany sensownie, to znaczy będzie na nim kilka tras narciarskich, instalacja naśnieżająca i ratrak pozwalający na utrzymanie stoku w dobrym stanie, to górka na Radiowie na pewno będzie cieszyć się popularnością - stwierdza Marzec. Warszawa ma dziś tylko jeden stok narciarski - górkę na Szczęśliwicach, która powstała także na bazie byłego wysypiska śmieci. - Gdy jest śnieg, to na Szczęśliwicach jest taki tłok, że nie ma gdzie palca wcisnąć - podsumowuje wiceprezes WZN. Alex Kłoś

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl