Medale dla tysiąca powstańców

Obchody rocznicy
Obchody rocznicy
Źródło: archiwum TVN

Specjalnie wybitymi medalami i dyplomami uhonorowano w mijającym roku ponad tysiąc powstańców warszawskich w związku z 70. rocznicą zrywu. - Chcieliśmy pokazać, że Polska o nich pamięta - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów Jan S. Ciechanowski.

- W porozumieniu ze Związkiem Powstańców Warszawskich już przed 70. rocznicą wybuchu zrywu ustaliliśmy, że dobrze by było uhonorować wszystkich żyjących powstańców. Okazało się, że jest ich ok. 3,5 tys., z czego ok. 2,5 tys. mieszka w Warszawie i okolicach. Urząd sfinansował wybicie medali z okazji rocznicy zrywu i specjalne indywidualne dyplomy. Na każdym znajduje się imię i nazwisko powstańca oraz podziękowanie za walkę o wolną Polskę - opowiadał PAP kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.

W kraju i na świecie

Jak zaznaczył, wręczanie i przekazywanie wyróżnień logistycznie okazało się sporą operacją. Kilka uroczystości zorganizowano w samym Urzędzie. Instytucja zwróciła się także do polskich placówek dyplomatycznych w krajach, gdzie powstańcy obecnie żyją, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii czy RPA, by pomogli w przekazaniu wyróżnień.

- Uczestnicy zrywu mieszkają również na terenie całej Polski, więc o to samo poprosiliśmy marszałków województw. Bardzo się cieszę, że medale i dyplomy zostały przyjęte z zadowoleniem przez powstańców. W ramach akcji honorowania zorganizowaliśmy również uroczysty koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w stołecznym Teatrze Wielkim, podczas którego zaprezentowano specjalnie przygotowany program - zapowiedział Ciechanowski.

Podkreślił, że Urząd honoruje powstańców także po to, by przybliżać to pokolenie Kolumbów, które "tak zostało wychowane w II Rzeczpospolitej, że nie wahali się, kiedy ojczyzna wezwała i trzeba było stanąć do walki, do konspiracji".

- To był masowy udział tego młodego pokolenia w ramach fenomenu, jakim była Armia Krajowa, zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, jakiego nie stworzono w Europie pod żadną inną okupacją. To była największa forma konspiracji, oporu przeciwko okupantowi - zaakcentował kierownik Urzędu.

Wspomnienie bohaterskiego zrywu

Za istotne uznał też zwrócenie uwagi na powstańczą walkę i niezwykłe zdyscyplinowanie uczestników zrywu.

- To było wojsko, nie jakaś grupa, która sama decydowała czy powstanie wybuchnie czy nie, oni wykonywali rozkazy. I walczyli do końca. To jest przykład tego niezwykłego poświęcenia młodych Polek i Polaków. Dobrze, że pojawiają się filmy fabularne, które można pokazać obecnym młodym pokoleniom, by mogli sobie wyobrazić jak to wyglądało. Ważne także, że za granicą, zwłaszcza na Zachodzie, mamy obecnie do czynienia z o wiele szerszą wiedzą na temat powstania niż 10, 20 lat temu. Jest coraz więcej publikacji autorów zachodnich docierających z prawdą o zrywie, który z różnych przyczyn nie był znany - mówił Ciechanowski.

Zaakcentował także, że celem wszystkich obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania organizowanych wspólnie przez różne instytucje było pokazanie powstańcom, że Polska o nich pamięta.

- Że jest coraz większa świadomość o ich bohaterstwie i tej wielkiej tragedii, jaką dla Warszawy było powstanie. Myślę, że 1 sierpnia widać, iż pamięć o nim jest ogólnonarodowa. Te tysiące ludzi na Powązkach czy przystający w godzinę W na ulicach pokazują, że pamięć jest wciąż żywa i coraz lepiej się utrwala, także w innych miastach, docierając również do najmłodszego pokolenia - podsumował kierownik Urzędu ds. Kombatantów.

Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego:

Przemówienie Hanny Gronkiewicz-Waltz i Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

70. rocznica Powstania Warszawskiego

PAP/kś/b

Czytaj także: