Z samolotów zrzucają szczepionki dla lisów. Ostrzeżenie dla właścicieli psów i kotów

Mieszkańcy Mazowsza otrzymują SMS-y z alertami dotyczącymi szczepienia lisów (zdj. ilustracyjne)
Lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski przestrzega przed wścieklizną na Mazowszu (wideo ze stycznia 2022 r.)
Od czwartku z samolotów są zrzucane szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa to do 17 kwietnia. Szczególną ostrożność powinni zachować właściciele psów i kotów.

W środę mieszkańcy Mazowsza otrzymali sms z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dotyczącego zrzutu szczepionek przeciwko wściekliźnie. "W dniach 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych" - napisano w komunikacie.

Lisy najbardziej narażone

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, jest to standardowa, wiosenna akcja szczepienia lisów. "Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych" - informuje MUW w komunikacie.

Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy, które jako zwierzęta wolnożyjące, są najbardziej narażone na zakażenie wścieklizną.

MUW ostrzega, że jeśli ktoś będzie miał styczność z szczepionką, powinien zgłosić się do lekarza. "Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt zwierzęcia z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" - podano.

W 2023 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny

Urząd podkreśla, że regularne zrzuty szczepionek zmniejszają ryzyko transmisji wścieklizny. W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o łącznie 110 przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków. W 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt.

Czytaj także: