Unijne pieniądze podzieli minister. Warszawa i okoliczne gminy boją się, że stracą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Ta decyzja jest zupełnie niezrozumiała"
"Ta decyzja jest zupełnie niezrozumiała"TVN24
wideo 2/5
"Ta decyzja jest zupełnie niezrozumiała"TVN24

Stołeczny ratusz poinformował, że podziałem unijnych środków dla regionów na lata 2021 - 27 mają zarządzać instytucje centralne, a nie - jak dotychczas - marszałek województwa. Miasto obawia się upolitycznienia procesu. - To będzie miało dramatyczny wpływ na realizację projektów ważnych dla społeczności lokalnych - komentuje rzeczniczka urzędu miasta.

To może być kolejny finansowy cios dla Warszawy i okolic, po tym jak rząd nie przyznał regionowi środków z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Władze województwa zapowiedziały złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. Zdaniem samorządowców wybór beneficjentów programu był upolityczniony.

Już pod koniec listopada podczas konferencji ratusza poświęconej możliwemu wetu Polski dla budżetu UE, Rafał Trzaskowski mówił o planowanym pozbawieniu Warszawy i okolicznych samorządów funduszy z programu regionalnego UE. Oprócz stolicy, środków miałyby zostać pozbawione powiaty: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni oraz wołomiński. Jak zaznaczył wówczas, Warszawie może grozić odcięcie od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który finansuje rozwój tras rowerowych, budowę parkingów P+R, modernizację placówek ochrony zdrowia, renowację zabytków czy rewitalizację. Także z tej puli finansowane są inwestycje poprawiające jakość powietrza. Uniemożliwienie korzystania z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oznaczałoby z kolei utratę środków na poprawę dostępności usług zdrowotnych, wsparcie dla przedszkoli, szkół i uczniów, osób starszych, z niepełnosprawnością czy bezrobotnych.

"Dramatyczny wpływa na lokalne projekty"

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu stołeczny ratusz, zmiana dotychczasowej procedury podziału środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego została przekazana do samorządu województwa pismem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z dnia 17 listopada. - Polega ona na całkowitym odebraniu środków funduszy strukturalnych dla metropolii warszawskiej, zarządzanych przez marszałka województwa i przesunięciu ich do zarządzania na poziom krajowy – przez ministerstwa i instytucje centralne. Powoduje to wycofanie środków z poziomu regionalnego na rządowy poziom decyzyjny, co najprawdopodobniej spowoduje duże opóźnienia w ich wykorzystaniu, nie mówiąc już o bardzo prawdopodobnym upolitycznieniu decyzji o przyznawaniu dotacji unijnych - ocenia Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Zmniejszenie kwoty dostępnej dla metropolii warszawskiej jest konsekwencją zakwalifikowania jej do kategorii regionów lepiej rozwiniętych. Jak prognozuje stołeczny ratusz, Warszawa oraz okoliczne powiaty, mogą stracić 90 procent środków w porównaniu z latami 2014 - 20. - To będzie miało dramatyczny wpływ na realizację projektów relatywnie niewielkich, ale często bardzo ważnych z punktu widzenia społeczności lokalnych - twierdzi Gałecka.

Rząd zapewnia, że nie będą decydować kryteria polityczne

Wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, mówiła na początku grudnia, że Warszawa i okoliczne powiaty mogą liczyć na około 140 milionów euro wsparcia. Zauważyła również, że metropolia warszawska korzysta też z programów krajowych. - Środki dalej będą płynąć do tego regionu i nikt ich nie zabiera - stwierdziła Jarosińska-Jedynak. Zapewniła jednocześnie, że wybór projektów nigdy nie odbywał się i nie będzie się odbywał w oparciu o kryteria polityczne, a w oparciu o kryteria formalne i merytoryczne. - W skład komitetów monitorujących wchodzą przedstawiciele KE, regionów, beneficjentów - podkreśliła.

- To półprawda. Metropolia warszawska korzysta ze wsparcia z programów krajowych, ale na zupełnie inne projekty niż realizowane do tej pory na poziomie regionalnym. Dotychczasowe wykorzystanie środków funduszy strukturalnych z programów krajowych odbywało się równolegle, niezależnie od środków z programu dla województwa mazowieckiego - odpowiada Gałecka.

I dodaje, że samorządowcy oczekują od rządu zapewnienia wsparcia z równoległego źródła finansowania tzw. Funduszu Spójności dla kluczowych projektów z zakresu transportu, takich jak metro, tramwaje, pociągi, autobusy i ochrona środowiska. - Tych projektów nie wlicza się do puli 140 milionów euro - podkreśla Gałecka.

Stanowisko samorządów

Grupa samorządowców z Mazowsza wypracowała wspólne "Stanowisko dotyczące wsparcia regionu NUTS 2 Warszawskiego stołecznego z funduszy unijnych w ramach RPO WM na lata 2021-2027", w którym zawarto kilka postulatów:

1. Zaprogramowanie środków dla regionu warszawskiego stołecznego (RWS), zarówno na poziomie regionalnym, jak i poziomie centralnym, w ramach programów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

2. Umożliwienie realizacji inwestycji ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ), w tym kluczowych projektów z zakresu transportu, w tym w szczególności mobilności miejskiej oraz poprawy jakości powietrza.

3. Wynegocjowanie na poziomie instytucji UE dodatkowego, dedykowanego indywidualnie wsparcia dla metropolii warszawskiej.

4. Odpowiednie wykorzystanie tzw. mechanizmu elastyczności, tj. przesunięcie środków w wysokości 2,5 mld zł do RWS oraz wprowadzenie szerokiego zastosowania dodatkowego współfinansowania z budżetu państwa w modelach finansowania projektów jednostek samorządu terytorialnego, kompensującego spadek intensywności wsparcia UE.

Stanowisko poparło 51 jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządy, które poparły stanowisko w sprawie środków z EFRRUM Warszawa

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl