Premier powołał nowego wojewodę mazowieckiego

Premier Mateusz Morawiecki powołał byłego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła na nowego wojewodę mazowieckiego.

W poniedziałek, oprócz Radziwiłła, wybrali zostali także wojewodowie trzech innych województw: były poseł Lech Sprawka na wojewodę lubelskiego, były senator Łukasz Mikołajczyk na wojewodę wielkopolskiego, a Tobiasz Bocheński na wojewodę łódzkiego.

- Dzisiaj powołujemy czterech nowych wojewodów, bardzo doświadczonych polityków. Myślę, że bez najmniejszego oporu szybko przejmą brzemię odpowiedzialności za pracę organów podległym wojewodom w terenie - mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA podkreślił, że nominacje poszczególnych wojewodów były starannie dobrane i przemyślane. - To ludzie o znakomitym doświadczeniu w różnych dziedzinach - mówił Kamiński.

Konstanty Radziwiłł – kim jest? 

Powołany na wojewodę mazowieckiego Konstanty Radziwiłł to były minister zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Radziwiłł był senatorem IX kadencji, ubiegał się bezskutecznie o mandat europosłach w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku oraz w wyborach parlamentarnych do Senatu tego samego roku. W latach 2001-2010 był prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. W latach 1980–1981 był prezesem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Akademii Medycznej i członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Był także działaczem Ruchu Wolność i Pokój.

Radziwiłł w poniedziałkowym wpisie na Twitterze zapewnił, że jako wojewoda mazowiecki zamierza wprowadzać w województwie politykę rządu jednocześnie współpracując z jednostkami samorządu terytorialnego. "Urząd musi działać sprawnie na co dzień, a służby państwa powinny być przygotowane na każdą sytuację kryzysową" - napisał.

Nie mógł łączyć funkcji

Zdzisław Sipiera startował w wyborach do Sejmu z listy w okręgu podwarszawskim. Zajął piąte miejsce, zdobywając 8 131 głosów. Wojewoda nie może łączyć swojej dotychczasowej funkcji ze sprawowaniem mandatu posła. Dlatego po ogłoszeniu wyników wyborów, miał on dwa tygodnie na złożenie rezygnacji do marszałka Sejmu.

Na początku listopada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o jego odwołaniu. - Z dniem 11 listopada bieżącego roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał ośmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskali mandaty poselskie - przekazał wiceminister Paweł Szefernaker, który w MSWiA nadzoruje pracę wojewodów.

Do tego czasu zadania wojewody były wykonywane przez wicewojewodę Sylwestra Dąbrowskiego.

Podobne zmiany dotyczą też siedmiu innych województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, lubelskiego oraz łódzkiego. Do Sejmu dostali się także wicewojewodowie opolski i świętokrzyski.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o rekordowej frekwencji na tegorocznych wyborach:

Wysoka frekwencja w wyborach

Wysoka frekwencja w wyborach
Źródło: TVN24
Wysoka frekwencja w wyborach
Wysoka frekwencja w wyborach
Teraz oglądasz
PKW: W wyborach wzięło udział 18 678 457 osób
PKW: W wyborach wzięło udział 18 678 457 osób
Teraz oglądasz
PKW podała podział mandatów w Sejmie
PKW podała podział mandatów w Sejmie
Teraz oglądasz
Opozycja zdobywa Senat
Opozycja zdobywa Senat
Teraz oglądasz
Czytaj także: