Marsze i bieg w Święto Niepodległości. Sprawdź trasy

Prezydent zaprasza na marsz
Prezydent zaprasza na marsz
prezydent.pl
Prezydent zaprasza na marszprezydent.pl

Cztery manifestacje, Bieg Niepodległości i koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości każdy znajdzie dobre dla siebie miejsce do świętowania.

- Zgłoszono 12 zgromadzeń, które odbędą się w Święto Niepodległości w Warszawie. Trzy największe wpłyną na organizację ruchu - powiedziała w czwartek późnym wieczorem na sesji Rady Warszawy Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa. Dokładny plan wszystkich zgromadzeń i imprez Ratusz ma przedstawić w piątek po południu. Na razie znamy szczegóły kilku głównych wydarzeń, w tym czterech marszów, które przejdą ulicami stolicy.

W niedzielę 11 listopada maszerować będzie prezydent, lewica, prawica i antyfaszyści.

Jak powiedziała Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa, trasy przemarszów nie krzyżują się ani nie nakładają na siebie. - Jeżeli po części trasy marszu prezydenckiego będzie szedł marsz lewicy, to jest to z dużym przesunięciem czasowym - dodała.

- Każdy z organizatorów deklarował pokojowy przebieg zgromadzenia i chęć współpracy. Przyjmuję to za dobrą monetę, aczkolwiek w mojej ocenie nie do końca może to być dzień spokojny, zwłaszcza, gdy się poczyta to, co jest na forach internetowych kibiców - powiedziała Gawor.

Przedstawiamy dokładne trasy przemarszów przez Warszawę 11 listopada.

1. "Razem dla Niepodległej" o 13:15

Wszystko zacznie się od oficjalnych obchodów. Już o 8:30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zacznie się msza święta za ojczyznę. Dwie godziny później prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe w Pałacu Prezydenckim. O 12:00 ruszy uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Po tym wszyscy warszawiacy będą mogli przejść razem z prezydentem w marszu "Razem dla Niepodległej", który ma się zacząć około 13:15 i przejść trasą ważnych pomników. Organizatorzy zadeklarowali udział w marszu 10 tys. osób.

Prezydent złoży kwiaty przed pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Grobie Nieznanego Żołnierza), kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego Grota, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

2. Marsz Niepodległości o 15:00

5 z 12 zgłoszonych zgromadzeń jest związana z Marszem Niepodległości organizowany przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wystartuje on na rondzie Dmowskiego o 15:00 pod hasłem "Odzyskajmy Polskę". Wcześniej o 13:00 uczestnicy mają spotkać się na mszy świętej o 13:00 w kościele św. Barbary.

Marsz Niepodległości ma przejść trasą: rondo Dmowskiego – Al. Jerozolimskie – plac Trzech Krzyży, plac Na Rozdrożu i pomnik Dmowskiego.

Organizatorzy zapowiedzieli udział 50 tys. osób. Marsz zablokuje centrum miasta przy rondzie Dmowskiego w godz. od 15 do 15.30. Zgromadzeni na marszu ok. godz. 19 mają przejść do parku Agrykola.

Główne marsze 11 listopadatargeo.pl

3. Marsz Porozumienia 11 listopada o 12:00

W tym roku ruch antyfaszystowski Porozumienia 11 Listopada nie planuje blokady Marszu Niepodległości. Organizują oni swój marsz. Będą się zatrzymywać w miejscach, w których doszło do aktów przemocy ze strony nacjonalistów w ostatnich latach, jak i latach 30. Wszystko zacznie się o 12:00 przy Pomniku Bohaterów Getta.

Dokładna trasa: Pomnik Bohaterów Getta – Marszałkowska – rondo De Gaulle’a – Nowy Świat – Tamka – Krakowskie Przedmieście – Plac Zamkowy.

4. Marsz Socjalistów o 11:00

W Święto Niepodległości maszerować będą także polscy socjaliści odwołujący się do PPS pod hasłem "Polska Socjalna". Jak podaje PAP marsz wystartuje o 11:00 z placu Grzybowskiego. Dokładna trasa: plac Grzybowski, Świętokrzyska, Marszałkowska, Rysia, pl. Dąbrowskiego, Kredytowa, Traugutta, Krakowskie Przedmieście. Koniec przy skrzyżowaniu z Królewską.

5. Bieg Niepodległości o 11:11

Dla tych, którzy świętować chcą w mniej oficjalny sposób, zorganizowany będzie Bieg Niepodległości, który ruszy o godz. 11:11 i ma się zakończyć o godz. 14 przy ul. Stawki.

Trasa biegu: al. Jana Pawła II przy Stawki, Chałubińskiego, al. Niepodległości i z powrotem do skrzyżowania al. Jana Pawła II ze Stawki. Dla zawodników nordic walkingu zawrotka przy Koszykowej, dla pozostałych uczestników przy Rakowieckiej.

Organizatorzy zapowiedzieli udział 9,5 tys. osób w biegu. Już od godz. 6 rano z ruchu wyłączona będzie Al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Radosława do ul. Anielewicza, a także ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej.

6. "IV Koncert Niepodległości" o 20:00

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 11 listopada zaplanowało specjalny koncert. Tematem jest udział mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Będzie to opowieść o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. W koncercie wystąpi ponad 20 artystów. Darmowe bilety do odebrania w kasie Muzeum Powstania.

Służby w gotowości

Ewa Gawor podkreśliła, że 11 listopada w miejskim centrum bezpieczeństwa od godz. 11 do zakończenia ostatniej demonstracji będzie działał sztab, w którego skład wejdą przedstawiciele policji, BOR-u, Żandarmerii Wojskowej, straży pożarnej, straży miejskiej, ZTM i Zarzadu Oczyszczania Miasta. Ponadto do współpracy z organizatorami marszów zostali wydelegowali pracownicy miejskiego biura bezpieczeństwa. Gawor powiedziała, że drugi sztab będzie działał w Komendzie Stołecznej Policji. Poinformowała, że tego dnia KSP wysyła na ulice miasta znaczną liczbę umundurowanych i nieumundurowanych patroli. Dodała, że stołeczni policjanci będą wspierani także przez funkcjonariuszy z kraju. Poinformowała, że policja uruchomi specjalną linię telefoniczną dla mieszkańców o utrudnieniach w ruchu. Zaznaczyła, że o zmianach w komunikacji będzie informował także ZTM.

PAP/band//ec

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Krajowa poinformowała o rozpoczęciu rozbiórki i oględzin spalonej hali przy Marywilskiej 44. Na miejscu będzie pracowało sześć zespołów składających się z prokuratorów, policjantów i biegłych.

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Rozbiórka i oględziny spalonej hali przy Marywilskiej

Źródło:
PAP

W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy zrywu z 1944 roku. - 80 lat temu Warszawa stanęła do walki w obronie wolności. Powstańcy walczyli nie tylko o swoją ukochaną stolicę, ale o wolność Rzeczpospolitej - mówił podczas uroczystości dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

"Swoim bohaterstwem dali dowód, że wolność jest wartością najwyższą"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uszkodziła trzy prawidłowo zaparkowane auta. Jak się okazało, 56-latka ma już dwa aktywne dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym razem nie była w stanie dmuchnąć w alkomat. W szpitalu pobrano jej krew do badania na zawartość alkoholu.

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Na parkingu uszkodziła trzy auta, ma już dwa dożywotnie zakazy prowadzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach współpracy Krakowa z Warszawą, w wakacje można przejechać się w stolicy stylowym składem GT6 spod Wawelu. Stołeczny wagon 13N kursować będzie natomiast w Krakowie. To kolejna wymiana zabytkowych taborów Warszawy i stolicy Małopolski.

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Stylowy skład spod Wawelu na torach w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały ponownie częściowo otwarte. Są jednak liczne ograniczenia w poruszaniu się. Zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa.

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Legionowski sanepid poinformował, że można się kąpać na kąpieliskach Jeziora Zegrzyńskiego w Nieporęcie i Serocku.

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Sinic już nie ma, można się kąpać w Jeziorze Zegrzyńskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24, opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl