Akcja, o której na czwartkowej konferencji prasowej mówili szefowie muzeów oraz minister kultury Małgorzata Omilanowska, jest częścią programu "Kultura dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku odbędzie się jej czwarta edycja.
- Zachęcaliśmy dyrektorów instytucji kultury, aby myśleli o niekonwencjonalnych sposobach otwierania drzwi swoich instytucji - powiedziała szefowa resortu.
- Listopad, m.in. ze względu na obchody Narodowego Święta Niepodległości, to czas głębszej niż w innych miesiącach refleksji nad historią - podkreśliła minister kultury. - Otwarcie drzwi do rezydencji królewskich będzie gestem włączającym w sposób szczególny program tych muzeów w coroczne obchody jubileuszu odzyskania niepodległości - powiedziała Omilanowska.
W Zamku czekają Rembrandty
W ramach akcji "Darmowy listopad" Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do bezpłatnego oglądania wystaw poświęconych zbiorom malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej. Zwiedzający mogą jednocześnie zwiedzić bogato urządzone wnętrza, które przeniosą ich do czasów króla Stanisława Augusta. W Zamku Królewskim w Warszawie możliwy będzie m.in. bezpłatny wstęp do Galerii Lanckorońskich, gdzie podziwiać można np. obrazy Rembrandta, oraz na wystawę czasową "Napoleon i sztuka".
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie na dzieci i młodzież czekają bezpłatne lekcje muzealne. Dorośli będą mogli skorzystać ze spacerów tematycznych, podczas których poznają dawną rezydencję królewską. Muzeum zaprasza też m.in. na wystawę "Wokół herbaty, kawy i czekolady", poświęconą wilanowskiej kolekcji ceramiki.
XVIII-wieczny teatr dworski
W Łazienkach Królewskich listopadowa akcja stworzy okazję do zapoznania się z królewskimi kolekcjami Stanisława Augusta. Obejrzeć można m.in. Królewską Galerię Obrazów w Pałacu na Wyspie i Królewską Galerię Rzeźby w Starej Oranżerii. W Starej Oranżerii można będzie zobaczyć Teatr Królewski, jeden z niewielu zachowanych autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie.
Łazienki Królewskie przygotowały ponadto 200 zajęć edukacyjnych dla przedszkoli i szkół, dotyczących królewskich kolekcji i życia teatralnego w XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.
Komnaty i skarbiec na Wawelu
Czwarta rezydencja królewska, którą w nadchodzącym miesiącu będzie można zwiedzać za darmo, będzie krakowski Wawel. Tam będzie można obejrzeć m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Również to muzeum przygotowało liczne bezpłatne lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, poświęcone historii zamku i Wzgórza Wawelskiego, dynastii Jagiellonów, królewskiej kolekcji dzieł sztuki i mecenatowi artystycznemu kolejnych władców.
Zobacz Warszawę z tarasu Zamku Królewskiego na obrazach Canaletta:
Widok Warszawy z Zamku Królewskiego
PAP/ło/b