Lądowanie na Okęciu przy zerowej widoczności za rok

TVN24Lotnisko wprowadzi trzecią kategorię systemu ILS

Lotnisko Chopina razem z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej przygotowują się do wprowadzenia na przełomie 2014/2015 r. systemu ILS najwyższej, trzeciej kategorii. Taki ma port Heathrow w Londynie. Umożliwia on lądowanie przy zerowej widoczności, np. we mgle.

Jak powiedział PAP Przemysław Przybylski, rzecznik warszawskiego portu, lotnisko nigdy nie jest zamykane z powodu mgły. Od kilku dni mgły utrudniają jednak prace niektórych krajowych lotnisk.

- Infrastruktura lotniska oraz służby lotniskowe są zawsze gotowe na przyjęcie samolotu. Jednak ostateczną decyzję o tym, czy samolot ląduje na danym lotnisku podejmuje kapitan samolotu, który wcześniej otrzymuje od kontrolera ruchu lotniczego informacje o warunkach meteorologicznych na lotnisku, do którego leci - wyjaśnił Przybylski.

Co to jest ILS?

ILS to radiowy system nawigacyjnego wspomagania lądowania w warunkach ograniczonej widoczności. Aby mógł działać, musi być w niego wyposażony, oprócz lotniska, także samolot, a pilot musi być przeszkolony i posiadać uprawnienia poświadczone certyfikatem. System ten dzieli się na trzy kategorie w zależności od widoczności, przy której możliwe jest lądowanie.

Warszawski port jedyny w kraju ma ILS drugiej kategorii - umożliwia wykonywanie operacji lotniczych przy widoczności co najmniej 400 m i podstawie chmur na poziomie 30 m.

Wprowadzą trzecią kategorię

- Rozpoczęliśmy wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej przygotowania do wprowadzenia ILS trzeciej kategorii. Planujemy, że zostanie on zainstalowany na dłuższej drodze startowej od strony Piaseczna na przełomie 2014/2015 roku - zapewnił rzecznik.

Jak wyjaśnił Przybylski, dzięki ILS w trakcie mgieł na lotniskach mniej jest odwoływanych rejsów lub przekierowywanych do innych portów. Co przekłada się na to, że straty linii lotniczych i lotnisk są ograniczane. - Oczywiście każda kategoria ILS pozwala na pracę w innych warunkach atmosferycznych - im wyższa kategoria tym bardziej pozwala ona na utrzymanie funkcjonowania lotniska w trudniejszych warunkach - wskazał.

Na podwarszawskim lotnisku w Modlinie działa system ILS pierwszej kategorii. Jak zapowiadał na początku września prezes portu Piotr Okienczyc, w przyszłym roku na lotnisku ma być system drugiej kategorii.

Przemysław Przybylski zapowiadał wprowadzenie na Lotnisku Chopina trzeciej kategorii systemu ILS już w 2012 roku:

PAP/su/b

O terminie instalacji ILS III kategorii
O terminie instalacji ILS III kategoriiDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości